У бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» її працівниці Галина Коломієць та Оксана Лехіцька презентували журналістам, які прийшли на неординарну прес-конференцію, творчу спадщину легендарного Олелька Островського – письменника, що жив часами козацтва і був розстріляний за любов до України у 1919 році.
На виставці, що організована тут і діятиме протягом місяця, представлено оригінали фотографій родини кінця 19 – початку 20 століття та цінні документи.
Фотоальбоми, про існування яких ніхто не знав, матеріали з розстрільної справи представив правнук Олелька Островського – актора, драматурга, автора 26, переважно історичних, творів, і великого патріота тернополянин Олександр Плотніков.
Він розповів про свої родинні таємниці, про геніального й легендарного прадіда Олелька Павловича з Полтавщини, члена Центральної Ради, полум’яного борця за самостійну Україну, котрого довгі роки вважали ворогом народу.
Першим у 1990-х історичну правду суспільству відкрив дослідник-науковець із Києва зі світовим іменем Василь Васильович Яременко, який опублікував її у книзі «Літератури дивна течія». А додали цінності творчості Олелька Павловича Островського численні фото та документи, які збереглися у родинних архівах його нащадків.
До слова, уже у вільній Україні перевидано низку творів Олелька Островського, на початку 1990-х в одному з Львівських театрів поставлено виставу за його п’єсою «Нірвана». Керівництво Тернопільського драмтеатру ім. Т. Шевченка також вирішило ознайомитися з творчою драматичною спадщиною Олелька Павловича. Відтак, можливо, одна з його п’єс зійде до глядача і з тернопільської сцени.
Адже Олелько Островський на початку минулого століття гастролював у Тернополі, тут написав один зі своїх творів і навіть сфотографувався з дружиною – акторкою Анною у фотоательє на вулиці Міцкевича…
Галина ВАНДЗЕЛЯК
На фото: правнук Олелька Островського Олександр Плотніков та працівниця «Літературного Тернопілля» Оксана Лехіцька
Фото авторки