Звісно ж, панікують і селяни-одноосібники, у хлівах яких по 1-3 свині, і великі товаровиробники свинини, і споживачі, що розгублено запитують у продавців м’яса, чи товар точно не зі Збаражчини. Адже саме на Збаражчині днями виявлено захворювання на африканську чуму свиней.
Для хвилювання є причина – аграрії у нашому краї утримують понад 180 тисяч свиней, понад 200 тисяч є також в індивідуальних дворах селян. Тому й виникла потреба у миттєвому реагуванні на ситуацію, що склалася.
До її вирішення було залучено всі, дотичні до проблеми, служби області. Як зазначено на офіційному рівні, у період з 5 по 17 січня 2017 року у приватному домогосподарстві на Збаражчині сталася загибель 12 свиней (загалом було 15). 17 січня три проби зразків було направлено у випробувальний центр харчової та сільськогосподарської продукції Тернопільської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини. Згідно зі звітом дослідження патологічного матеріалу, за попереднім діагнозом виявлено світіння, характерне для вірусу «африканська чума свиней». 18 січня патологічні матеріали досліджено у Львівській регіональній державній лабораторії ветеринарної медицини, де, за попереднім діагнозом, виявлено ДНК вірусу «африканська чума свиней».
19 січня проведено засідання Збаразької районної протиепідемічної комісії, визначено 3-кілометрову захисну зону, де перебувають понад 120 свиней у приватних домогосподарствах. Для додаткового перестрахування межі захисної зони було розширено до 20 км. Також було встановлено карантинні ветеринарні та поліцейські пости, проведено в епізоотичному осередку облік всього свинопоголів’я, вилучення та знищення (евтаназія) поголів’я, утилізація трупів свиней методом спалювання та захоронення залишків.
За словами першого заступника голови облдержадміністрації Івана Крисака, в області до такої ситуації були готові, затверджено план заходів та поінформовано населення, як діяти. Головне завдання – зупинити поширення збудника АЧС. У зоні дії можливого зараження доведеться знищити всіх тварин. Також він повідомив, що людям, які будуть знищувати свиней, кошти відшкодують.
Африканська чума свиней не становить загрози здоров’ю людини, але у разі виникнення спалаху, людина може бути переносником вірусу серед свиней і сприяти подальшому поширенню інфекції. У зв’язку з ускладненням ситуації щодо захворювання в області здійснюють обстеження мисливських угідь.
Галина ВАНДЗЕЛЯК