Повідомити новину

Поширити:

9094З давніх-давен люди цінували пахучі трави. Спочатку їх використовували у ритуалах, а пізніше — для покращення  аромату і смаку страв, для виготовленні ліків. Тому і цінували їх нарівні з золотом, сріблом, хутром і шовком. Це змушувало стародавніх купців здійснювати ризиковані, безкінечно далекі подорожі, сплачуючи величезні мита. Були часи, коли цибуля коштувала так дорого, що сарацини, наприклад, охоче брали вісім цибулин як викуп за кожного полоненого француза. Коли хотіли сказати про когось, що він дуже багатий, його називали «мішком перцю». Кухонна скринька з прянощами була справжнім скарбом, а дорогого гостя частували щедро приправленими стравами.
На щастя, сьогодні ми маємо змогу придбати за доступною ціною найрізноманітніші прянощі, які надають простим і нехитрим стравам особливу смакову гармонію. До того ж спеції містять вітаміни, мінеральні солі, ефірні олії, глюкозиди. Вживання прянощів покращує  процеси травлення, обміну речовин, відновлює апетит,  налагоджує діяльність нервової і серцево-судинної систем. Відомо, що різні частини пряних рослин (коріння, насіння, квіти, кору, листя) стали використовувати під час приготування їжі навіть раніше, ніж сіль. Крім того, вони настільки укорінилися в наших кулінарних традиціях, що стали вже необхідністю.
Лікувальні властивості прянощів
Імбир, який часто використовують для випічки, десертів, консервування, не випадково називають «панацеєю від усіх хвороб», тому що він містить  майже всі  амінокислоти. Його споживання покращує апетит, обмін речовин, виводить з організму шлаки й лікує застуду.
Ніжний, легкий аромат кардамону – не єдина перевага цієї рослини. Підходить для приготування десертів і напоїв. Покращує травлення, роботу шлунка й селезінки, сприяє розумовій активності.
Коріандр (насіння кінзи) містить магній і вітамін С, виводить шкідливі речовини з організму, знижує рівень холестерину в крові. Використовують його при запаленні нирок.
Усім знайома спеція, яка за формою нагадує цвяхи і має терпкий смак. Це – гвоздика. Вона є сильним ароматизатором, має дезінфікуючі і бактерицидні властивості, а також сприяє швидкому відновленню фізичних сил.
Аніс (насіння)  використовують у кулінарії, додають до рибних страв, салатів, напоїв. Також застосовують  при захворюваннях дихальних шляхів і розладах шлунково-кишкового тракту. Римляни вживали його і як омолоджувальний засіб. Відомо також, що насіння анісу підвищує лактацію у  жінок, які годують немовлят.
Гірчиця зігріває організм, що особливо важливо взимку і восени. Усуває здуття живота і покращує травлення. Лікарі рекомендують з’їдати в день по 5-10 зерняток гірчиці для поліпшення пам’яті.
Базилік, крім додавання пікантності та аромату  будь-якій рибній страві, має протизапальні й спазмолітичні властивості. Добре знижує температуру, усуває безсоння і нервову збудливість.
Материнка – ароматна освіжаюча «нотка» до чаю. Крім ефірної олії, містить аскорбінову кислоту і дубильні речовини, покращує апетит і є прекрасним жовчогінним засобом.
Приємний запах кориці відразу впізнають ласуни і любителі ароматної випічки. Вона є багатим джерелом кальцію і заліза, сприяє травленню, покращує циркуляцію крові, у хворих на діабет – знижує рівень цукру і холестерину в крові.
Приготування будь-якої першої страви не обходиться без  усім відомого лаврового листа. Однак мало хто знає, що ця спеція, завдяки вмісту фітонцидів, мікроелементів і дубильних речовин, є хорошим засобом зміцнення імунітету. А настій лаврового листя виводить з організму шлаки, знімає втому, допомагає у разі отруєння, цукрового діабету та захворювань суглобів.
Багато хто любить пишні рулети й булочки з маком. А кому відомо, що ці крихітні круглі насінини – справжні чемпіони за вмістом кальцію? Крім того, мак має заспокійливу дію та покращує сон.
Універсальним лікарським засобом від багатьох недуг є м’ята перцева. Її аромат має дезінфікуючі властивості й покращує  розумову діяльність. Випари м’яти застосовують для інгаляції при запаленнях верхніх дихальних шляхів.
Мускатний горіх відмінно поєднується з рисом, шпинатом, цвітною капустою, картоплею і гарбузом, а також надає неповторного смаку фруктовим десертам і коктейлям. Він покращує травлення, кровообіг, лікує кишкові інфекції й перешкоджає росту пухлин.
Шафран (у малій кількості) корисний  усім. Він справжній помічник для серця і серцево-судинної системи. У поєднанні з молоком покращує колір обличчя і піднімає настрій.
Не варто забувати і про розмарин, який, завдяки своїм жовчогінним та дезінфікуючим властивостям, заслужив почесне місце серед основних приправ. Його додають до смаженої риби, грибів,  м’яса, фаршу, ковбаси й паштетів.
Естрагон (тархун) радять тим, хто у своєму раціоні вимушений обмежувати вживання солі. Його застосовують і для покращання перистальтики, збудження апетиту та як  протизапальний і спазмолітичний засіб.
Слід зауважити, що правильне використання різноманітних прянощів і приправ – справжнє мистецтво. І тут важливо володіти витонченим смаком, мати  досвід і неабиякі знання. Лише тоді ви зможете будь-яку страву зробити оригінальною і сповненою неповторного аромату і смаку.