На горі Лисоня, що неподалік Бережан, гучно відзначили 100-річчя знаменитої звитяги січових стрільців. Протягом двох днів на горі гриміли гармати й свистіли кулі, адже організатори дійства намагалися якнайточніше відтворити події тих часів.
Піковим днем фестивалю була обрана неділя, 4 вересня. Саме того дня 100 років тому і було здобуто найбільшу звитягу й відкинуто російські окупаційні війська за межі стратегічних позицій. І ось через століття для тернополян, які хотіли вшанувати січових стрільців, Тернопільська ОДА організувала «Потяг українських звитяг». Зранку всі охочі з Тернопільського залізничного вокзалу вирушили до села Посухів, де на місцевому цвинтарі поховані 70 січових стрільців.
Спільний молебень за душі загиблих на цвинтарі здійснили представники усіх трьох традиційних для нашої області церковних конфесій.
Далі дійство перемістилося на гору Лисоня, де священики освятили Стрілецьку каплицю Покрови Пресвятої Богородиці. Крім того, відбулося урочисте погашення художнього конверта з оригінальною маркою «100 років від часу боїв за гору Лисоня», уведеного в обіг «Укрпоштою», та презентація пам’ятної монети «100-річчя боїв Легіону Українських Січових Стрільців на горі Лисоня».
Свято продовжила яскрава реконструкція історичного бою на горі Лисоня та святковий концерт за участю гуртів «Рутенія», «KozakSystem», «Тарута», «Тінь Сонця», «Новимний Кудень».
А, між тим, на літературній сцені свої твори презентували легендарні Василь Шкляр та брати Капранови. А ще під час фестивалю на горі Лисоня відбулося дитяче таборування — понад 500 дітей з різних куточків області пройшли одноденний вишкіл.
Долучився до дійства і агрохолдинг «МРІЯ». В компанії переконані, проведення й популяризація таких заходів виховає нове покоління справжніх патріотів, захисників нашої держави.
«Битва, яка відбулася 100 років тому, має надзвичайно велике значення для творення нашої історії, – зауважив директор Благодійного фонду агрохолдингу «МРІЯ» Василь Мартюк. – Адже у цьому патріотичному дусі виховуються борці за волю і незалежність нашої держави. Агрохолдинг «МРІЯ» має за честь бути причетним до відзначення цього заходу. Сьогодні у такий великий ювілей за нашої підтримки відбувається концерт. Колективи приїхали навіть із-за меж області. Також ми допомагаємо популяризувати ці історичні події, посприявши випуску газети, яка знайомить нас із перебігом боїв за Лисоню, історією січових стрільців».
Отже, фестиваль на горі Лисоня вдався, але, як наголосив голова облдержадміністрації Степан Барна, відтепер меморіал, окрім урочистостей, буде виконувати ще одну надважливу місію — на горі Лисоня прийматимуть присягу вихованці військових навчальних закладів області і новобранці військових частин Бережанщини.
Віта КУКУРУЗА