Повідомити новину

Поширити:

Попередні результати вступної кампанії 2016 року свідчать, що цьогорічна система розподілу держзамовлення, коли “місце йде за студентом”, цілком виправдала себе – вдалося забезпечити справедливий і прозорий розподіл бюджетних місць. Про це 26 серпня 2016 року під час брифінгу в Клубі Кабінету Міністрів України розказав директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров, пише mon.gov.ua.
За його словами, цього року вдалося перевернути піраміду – перейти від ректорського лобіювання, коли керівники вишів домовлялися з Міністерством про кількість бюджетних місць, до cистеми, коли вступники з найвищими балами «приносять» бюджетні гроші в університети.
Головним під час розподілу бюджетних місць був конкурсний бал вступника, а пріоритети заяв визначали черговість, за якою перевірялася можливість отримання рекомендацій на місця державного замовлення.
Встановити баланс між інтересом держави й реальною автономією ВНЗ, на думку Олега Шарова, було не менш важливим завданням. Це вдалося реалізувати завдяки проведенню двох конкурсів – загальнодержавного і внутрішньоуніверситетського.
– Держава розподіляє місця за спеціальностями та встановлює відповідні правила гри під час розподілу державного замовлення, а вищі навчальні заклади  визначають конкурсні предмети й коефіцієнти у формулі розрахунку конкурсного бала, – пояснив директор департаменту вищої освіти МОН.
В умовах реальної конкуренції не всім вишам вдалося набрати бажану кількість бюджетників. Заплановано, що ця система повинна стати для них поштовхом до формування нової стратегії набору та професійної орієнтації вступників.
Цього року було надано рекомендації щодо зарахування на всі технічні спеціальності – це ще одна перемога нової системи розподілу держзамовлення. Якщо в 2015 р. близько 3 тисяч бюджетних місць на технічні й природничі спеціальності не були розміщені, то нинішнього року вони розподілені повністю.
– Гнучка система перерозподілу бюджетних місць дозволила передати незатребувані бюджетні місця на технічні й природничі спеціальності університетам, де були вступники з достатніми балами ЗНО і бажанням навчатися саме за цими спеціальностями, – зазначив Олег Шаров.
Забезпечити бюджетними місцями пільговиків також вдалося – для цього МОН використало місця, від яких відмовились інші абітурієнти.
– Ми маємо усвідомити ті зміни, які сталися в нашому суспільстві за останні 2 роки – понад 2 500 загиблих військовослужбовців,  майже 250 000 учасників бойових дій, понад 1 300 000 внутрішньо переміщених осіб. Є відповідні закони, які надають певним категоріям громадян пільги на вступ до вищих навчальних закладів. Для того, щоб виконати ці закони, міністерство перерозподілило місця, від яких відмовились учасники конкурсного відбору, на користь учасників бойових дій, дітей військових, які загинули під час проведення АТО, інших пільгових категорій”, – зазначив Олег Шаров.
Вже на початку вересня Міністерство освіти і науки України винесе на публічне обговорення Правила прийому до ВНЗ в 2017 році. Це буде новий, викладений у більш доступній формі, документ, усі – від ректорів до пересічних громадян – матимуть можливість ознайомитися з оновленими правилами прийому на сайті МОН.
Анна РОМАНІВ