Нещодавно у Державному архіві Тернопільської області відбулося відкриття виставки «Безмежний світ Івана Марчука» з нагоди 80-річчя від дня народження художника.
Виставку відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський. На відкритті були присутні та виступили: заступник голови обласної ради, кандидат історичних наук Любомир Крупа, доктор технічних наук, професор Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя Микола Приймак, директор Тернопільського обласного художнього музею Ігор Дуда, голова Тернопільського обласного товариства „Меморіал” ім. В. Стуса Богдан Хаварівський, директор департаменту культури, релігій та національностей ТОДА Григорій Шергей.
Наш видатний земляк Іван Марчук народився 12 травня 1936 року в с. Москалівка Лановецького району в багатодітній родині.
В 1951-1956 роках навчався у Львівському училищі декоративно-прикладного мистецтва ім. І. Труша на відділенні декоративного розпису. Після служби в армії продовжив навчання на відділенні кераміки Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва, який закінчив в 1965 році.
Геніальний маляр пройшов нелегкий шлях до визнання, гідно долаючи всі перепони. Перша персональна виставка Марчука відбулася в 1979 році у Москві. В Україні твори Марчука відкрито не забороняли, але його „коридорні”, як він сам їх називав, виставки відбувалися в основному в приміщеннях творчих спілок, у бібліотеках, музеях.
У 1989-2001 рр. митець працював за кордоном. Емігрував до Австралії, потім жив у Канаді та США. У 1990 р. І.Марчук відвідав Україну, тоді ж у Києві відбулася його перша офіційна виставка. Через деякий час після неї почалося офіційне визнання художника, який у 1996 році отримав звання «Заслужений художник України», а в 1997 році – став лауреатом Національної премії України імені Т. Шевченка.
З вересня 2001 року, після повернення в Україну, живе та працює в Києві. В 2002 році йому присвоєно звання «Народний художник України». У 2006 році Міжнародна академія сучасного мистецтва в м. Римі прийняла Івана Марчука до лав «Золотої гільдії» та обрала почесним членом Наукової ради Академії. У 2007 році він увійшов до рейтингу «Сто геніїв сучасності».
У 2010 році – у рідній Москалівці, в приміщенні школи, відкрили музей Івана Марчука – перший і поки що єдиний музей всесвітньо визнаного генія.
Основою виставки в облдержархіві стали документи, що зберігаються в ДАТО в особовому фонді Івана Марчука, та книги з науково-довідкової бібліотеки державного архіву.
Заслуговують на увагу спогади про Івана Марчука його сестри Катерини, записані в червні 1994 року. Сестра пригадує, як хлопець міг годинами із захопленням перемальовувати із книжок портрети письменників і поетів. Цікавість викликала добірка світлин Івана Марчука, його рідних і знайомих.
Також на виставці можна оглянути репродукції картин майстра: «Польовий букет» (1979 р.), «Спогади дитинства» (1979 р.), «Ніч у степу» (1983 р.), «Замріяний степ» (1984 р.), «Осінні води» (1985 р.), «Полум’я червоних маків» (1986 р.), «Зимова дорога» (1986 р.), «Запах землі» (1996 р.) «Зійшло сонце над Дніпром» (2003 р.), «Повіяв вітер весняний» (2003 р.), «Котилося сонце яром» (2003 р.).
Про творчість Івана Марчука можна говорити довго, але краще – побачити його прекрасні твори і насолодитися барвами Всесвіту й рідної землі.
Тетяна МАРКЕВИЧ, головний спеціаліст держархіву Тернопільської області