Круглий стіл під такою назвою відбувся у читальному залі держархіву Тернопільської області. На захід було запрошено науковців, представників громадянського суспільства та засобів масової інформації, органів державної влади. Обговорювали проблему формування історичної пам’яті про українських героїв нашої області.
На заході, який відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський, відбулася презентація архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної сотні революції Гідності та бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України». Презентацію провела начальник відділу формування Національного архівного фонду та діловодства держархіву області Тереза Малиміна-Базиляк.
Кандидат технічних наук, доцент Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Олександр Мацюк акцентував на важливості у нинішній інформаційний час використання для формування світоглядності українців методики з допомогою новітніх технологій, інтернет ресурсів, соціальних мереж та запропонував поглиблення співпраці облдержархіву й університету.
Ігор Олещук – політв’язень, громадсько-політичний діяч, співробітник історико-меморіального музею політв’язнів у м.Тернополі та Роман Ванчура – голова Братства вояків ОУН-УПА «Лисоня» імені Романа Шухевича говорили про історичні традиції святкування Дня Героїв.
Історик та журналіст Святослав Липовецький поєднав у своєму виступі результати ретроспективи роботи пресової квартири Легіону УСС в роки Першої світової з сьогоднішнім недостатнім рівнем роботи інституцій українського суспільства у системному фіксуванні подій, що відбуваються на сході України.
Олександр Петровський – кандидат історичних наук, директор Тернопільського інституту післядипломної педагогічної освіти звернув увагу на проблему патріотичного виховання учнівської молоді на прикладах героїки революції Гідності та бойових дій на сході України, формування центру збору інформації таких прикладів в області та важливості цієї роботи, що започаткував обласний архів.
Цю точку зору підтримав і Валентин Терещенко – кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, окрім того він наголосив, що фіксація матеріалів, світлин та спогадів має відбуватися з залученням дослідників, зацікавлених державних інституцій.
Уже нині потрібно формувати заходи підтримки таких започаткувань що проводить держархів області й інші установи, громадські організації, редакції друкованих та електронних ЗМІ. На прикладах сьогодення ми бачимо, що інформаційна війна як складова виду гібридної війни має свої закони. Журналіст або дослідник, який опирається на масив документів (світлини, документи, спогади) про героя або явище (бій, операцію, волонтерський рейс), що перебувають на державному зберіганні, може принести більше користі в пропаганді чи контрпропаганді, ніж офіційний політвиховник. Науково-дослідні інституції, громадські організації, що займаються збереженням національної пам’яті, потрібно всім суспільством підтримувати. Благодійникам та меценатам, з огляду на скрутний економічний стан державного сектору, потрібно підтримувати такі проекти. Виграш від усього цього в майбутньому для всіх буде очевидним.
Про спроби ширшого залучення співгромадян до активнішої діяльності на благо української ідеї говорила до присутніх представник молодої громадської організації «Моя нова Україна» Світлана Нужна.
Ігор Кульчицький – начальник управління внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської облдержадміністрації на завершальному підсумовуючому слові наголосив, що і державні органи влади внесли корективи у роботу з громадським сектором, що в майбутньому має принести результати у формування історичної пам’яті про українських героїв.
Ігор Крочак – історик, магістр державної служби, головний спеціаліст Державного архіву Тернопільської області, а також прес-секретар і волонтер громадської організації «Схід та Захід єдині» висловив вдячність своїм побратимам з волонтерського загалу ГО «Схід та Захід єдині» за можливість працювати поряд з ними на передовій російсько-української війни на сході України. Особливо наголосив на розумінні важливості питання збору інформації про волонтерський рух координаторами нашої групи Василем Конько, Володимиром Каніщевим, Едуардом Хатмулліним. Історичні скрижалі цієї війни прописуються не тільки в високих штабах та на бойових позиціях, а й на волонтерських дорогах… Увесь відзнятий на фотокамеру і описаний матеріал про волонтерські будні цієї війни знадобляться колись українським та іноземним дослідникам.
Фото Ігоря КРОЧАКА