Минулого понеділка в редакції газети «Свобода» відбувся сеанс прямого зв’язку т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Олександра Богомола з читачами нашого часопису. Головний полісмен Тернопілля упродовж години відповідав на телефонні дзвінки та прийняв кількох відвідувачів з обласного центру, а також Кременецького і Чортківського районів.
Василь Береза з вулиці Котляревського, що в Тернополі, цікавився, як можна оцінити перші кроки нової патрульної поліції на наших теренах…
– На Тернопільщині вона поки що несе службу лише в обласному центрі, – зазначив Олександр Миколайович. – Першим її завданням було наведення порядку дорожнього руху. І відразу ми побачили відчутні зміни на краще. Одночасно виникло дуже багато питань у центрі міста. Наприклад, патрульні масово штрафували водіїв за неправильне паркування, а з іншого боку, вони реально не мали, де припарковувати свої автівки. Цю ситуацію оперативно переглянула міська влада і в результаті вже знято кілька забороняючих знаків, передусім біля центрального універмагу.
Разом з тим, багато власників автівок на вулицях міста почали поводитися культурніше, а від цього зменшилась кількість дорожньо-транспортних пригод. І ще одна закономірність: роботу патрульної поліції позитивно сприймають пересічні жителі Тернополя і діаметрально протилежно – потенційні порушники громадського порядку чи правил дорожнього руху, яких нерідко привозять на поліцейські дільниці у кайданках.
На сьогодні патрульна поліція – незалежний структурний підрозділ, який напряму підпорядковується Києву. Добре це чи погано, час покаже. Але уже зараз, наприклад, ніхто з поліцейських високопосадовців обласного рівня не може вплинути на звільнення затриманої особи, якщо вона скоїла той чи інший злочин.
Тему роботи нової поліції продовжив тернополянин Василь Богуцький. Він звернув увагу на те, що недавно на вгамування одного дебошира на залізничному вокзалі обласного центру прибуло одразу дванадцять поліцейських. Тож додзвонювач запитував, чи не занадто велика розкіш і трата пального на одного п’яницю, коли в той же час допомога, можливо, була потрібна комусь іншому у протилежному кінці міста…
– Погоджуюся, що така ситуація виглядає дивною. Правда, не можу з вами детально подискутувати з цього приводу, оскільки патрульна поліція на сьогодні мені не підпорядковується. Але в місті несуть вахту достатньо екіпажів для того, аби забезпечувати належний спокій і порядок у всіх районах міста одночасно.
Галина Володимирівна з Тернополя у Олександра Миколайовича запитувала про конфліктну ситуацію, а точніше про його заяву стосовно громадського діяча Євгена Філя, озвучену на черговій сесії обласної ради.
– Жодного конфлікту між нами не було. Річ в іншому, закладаючи підвалини Національної поліції на Тернопіллі, я ніколи не поступлюся моральними принципами. Нікому і ніколи не дозволю в будь-який спосіб принижувати правоохоронців. А особа, яка хоче бути у поліцейській комісії і має намір бути причетною до прийому людей у поліцію та вирішувати питання їх підвищення по службі, сама повинна бути морально чистою.
До речі, з тих громадських активістів, які висловили бажання працювати у цій комісії (таких на сьогодні уже 12), обов’язково перевіримо на предмет судимостей та компрометуючих на них матеріалів. І якщо будуть якісь сумніви стосовно того чи іншого претендента, ми їх ретельно розглянемо, оскільки наше антикорупційне законодавство дає право брати до уваги навіть анонімні звернення, якщо у них описані конкретні факти протиправних діянь.
– На підставі так званого закону Савченко останнім часом із місць позбавлення волі виходять багато небезпечних злочинців. Як ваше відомство працює з такою категорією осіб? (Ірина, смт Підволочиськ)
– Осіб, які були засуджені за тяжкі злочини і вийшли на волю за законом Савченко, на Тернопільщині налічується майже 120. Кожна з них у нас на контролі, ми регулярно спілкуємося з ними і цікавимося, де і за що вона живе, чим займається. Робити це не легко, але якби у нас було більше свідомих людей, які допомагають виявляти і ловити злочинців, ситуація була б набагато кращою.
Загалом криміногенна ситуація в області контрольована. Найбільша проблема на сьогодні – крадіжки, які становлять до 20 відсотків усіх правопорушень, скоєних на Тернопільщині.
Ганна Білецька із села Конюхи Козівського району цікавилася, як складаються стосунки між новими поліцейськими і правоохоронцями з колишньої міліції…
-Я докладаю дуже багато зусиль, аби стосунки між ними були дружніми і робочими. Зрозуміло, що такими вони стануть, коли у них буде однакова зарплата, але до честі наших людей вони розуміють, що є сьогодні реалії, з якими треба миритись.
Звичайно, маємо й проблеми, адже якщо в міліцейській системі людина працювала, скажімо, два десятки літ, то вона перебувала в середовищі негативу, який впливає на її роботу. Але для того, щоби працювати надалі – такий правоохоронець повинен перебудуватися, аби цей негатив мінімізувати.
Якщо відверто, то мінуси є як у колишніх міліціонерів, так і в нових поліцейських. У новачків ще досить мало практики, але мають велике бажання працювати і хорошу зарплату. У свою чергу у старих кадрів великий досвід, але мотивація, передусім зарплата, невисока. Ось власне у таких непростих реаліях реформування нам доводиться балансувати між досвідом і бажанням, на марші коригувати організаційні неув’язки і підтримувати належний правопорядок на теренах усієї Тернопільщини.
Наталя Володимирівна Фаринюк з Теребовлі цікавиться, коли буде створена фінансова поліція і яка доля чекає теперішній відділ боротьби з економічною злочинністю.
– За попередньою інформацією, відділ захисту економіки, про який ви говорите, буде розформований. На його місці очікується створення служби фінансових розслідувань, але коли це буде конкретно – поки що невідомо.
Пані Ольга нагадала історію вбивства минулого тижня таксиста в Шумському районі і поцікавилася, чи поліція уже розшукала злочинців.
– У той самий день, коли батько загиблого звернувся до нас, наші працівники знайшли тіло хлопця зі слідами насильницької смерті. Одну з двох підозрюваних по цій справі осіб затримали ще в п’ятницю. Встановлено особу і другого підозрюваного.
На прийом до керівника обласної поліції прийшла Наталя Леонідівна Стус, яка представляє інтереси інваліда першої групи Терещук Марії Костянтинівни із села Зеблози Кременецького району. У 2006 році під час дорожньо-транспортної пригоди на неї скоїв наїзд громадянин Юрченко. Є рішення суду про стягнення з винуватця на її користь більше 600 тисяч гривень, але він злісно ухиляється від виконання судового зобов’язання. У які інстанції потерпіла не зверталася, жодна з них не допомагає їй, а лише займаються відписками.
Олександр Миколайович запросив представницю потерпілої на особистий прийом наступного тижня, аби предметно вникнути в суть справи і якомога швидше вирішити питання.
Одразу кілька дзвінків стосувалися проблеми телефонних шахраїв. Читачі «Свободи» з Ланівців, Бережан і Бучацького районів розповідали конкретні історії про аферистів, які під різними приводами виманюють гроші у розгублених людей, і запитували, як уберегтися від таких злочинців.
– За останні два роки такі випадки трапляються досить часто. Телефонні шахраї виманюють гроші, представляючись банківськими працівниками, або ж пропонують «заладнати справу і допомогти вирятувати сина чи внука, який потрапив у поліцію за якісь гріхи». У такій ситуації, коли вам хочуть «допомогти», найвірніший спосіб переконатися у правдивості сказаного, запитати прізвище та ім’я потерпілого. Тут аферист одразу «спалиться». Словом, аби не потрапити на гачок зловмисників, завжди будьте уважні, обережні й обачні. Бо, як кажуть, береженого і Бог береже.
Діалоги записав Богдан НОВОСЯДЛИЙ