Відбулося засідання колегії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, де головував начальник Головного управління Пенсійного фонду України в області Ігор Москалик.
Йшлося про підсумки роботи органів Пенсійного фонду України в нашій області за І квартал нинішнього року щодо фінансування виплати пенсій, наповнення бюджету Фонду, погашення заборгованості зі сплати платежів, легалізації заробітної плати та захисту прав застрахованих осіб, організації бюджетно-фінансових процесів і забезпечення фінансової дисципліни. Як доповів заступник начальника Головного управління Володимир Івахов, у законодавчо визначені терміни забезпечено виплату пенсій та грошової допомоги 297,9 тисячам пенсіонерам. Загальна сума видатків на пенсійні виплати склала 1304,5 млн. грн., що на 79 млн. грн. більше у порівнянні з відповідним періодом 2015 року. Власними коштами на виплату пенсій область забезпечена на 30,1% від потреби.
Спеціалісти відділів пенсійного забезпечення призначили 2304 нових пенсійних справи та проведено 7293 індивідуальних поточних перерахунки.
Продовжується індексація пенсій, зокрема, на квітень 2016 року пенсії проіндексовано 5727 непрацюючим пенсіонерам. Додаткові кошти на виплату індексації склали 1,3 млн. грн., середній розмір індексації – 217,73 грн.
В області налічується 40078 працюючих пенсіонерів або 13,8% від загальної чисельності.
Середній розмір пенсійної виплати в області станом на 1 квітня 2016 р. складає 1418,6 грн., що більше до відповідного періоду минулого року на 7,8% або на 111,18 грн.
Через “Укрпошту” пенсії отримують понад 175 тисяч пенсіонерів (58,8% від усієї кількості), через вкладні рахунки у 24 банківських установах – понад 122,8 тисяч (1,2% від усієї кількості). Від початку 2016 року на 770 збільшилась кількість осіб, які виявили бажання отримувати пенсії через вкладні рахунки в установах банків.
До бюджету Пенсійного фонду України в області з усіх джерел фінансування надійшло 1090,1 млн. грн. Основним джерелом надходження коштів для виплати пенсій були і залишаються кошти від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, адміністрування яких здійснюють органи Державної фіскальної служби в області. Протягом звітного періоду поступило 368,7 млн. грн. єдиного внеску, що становить 105,3% доведених індикативних показників по області. Порівняно з I кварталом 2015 року надходження зменшилися на 218,6 млн. грн. або на 37,2% за рахунок зниження розміру єдиного соціального внеску для роботодавців до 22% та скасування утримань єдиного внеску із найманих працівників і переходу найбільших бюджетоутворюючих платників області в інші регіони.
Позитивним фактором, що вплинув на надходження власних доходів до бюджету Пенсійного фонду України у звітному періоді, є зростання фонду оплати праці. Однак, є ряд негативних факторів, які вплинули на зменшення обсягів надходжень коштів до бюджету Фонду. У першу чергу, це зменшення до відповідного періоду 2015 року на 19866 (10%) чисельності застрахованих осіб.
Інший негативний фактор – тінізація заробітної плати та зайнятості населення. Заробітну плату менше мінімальної у лютому отримували 14396 застрахованих осіб, у розмірі менше рівне мінімальної – 22409 осіб.
Ще один негативний фактор — зростання недоїмки зі сплати єдиного внеску, яка складає 23,5 млн. грн.
Заборгованість по платежах до Пенсійного фонду України станом на 1 квітня 2016 року становить 64,4 млн. грн., що на 4,7 млн. грн. більше порівняно з відповідним періодом 2015 року.
Комісіями, що діють при обласній та районних державних адміністраціях, заслухано 44 керівники підприємств-боржників із загальною сумою боргу 4,8 млн. грн.
На виконання доручення Уряду у 2016 році із 62 керівниками підприємств–боржників до Пенсійного фонду України складено, затверджено та погоджено графіки погашення заборгованості на 2831,2 тис. грн. За результатами проведеної роботи 26 підприємств – боржників повністю погасили доведене завдання на суму 290 тис. грн. та 14 – частково зменшили дану заборгованість на 444,1 тис. грн.
Спеціалісти відділів і секторів з контрольно-перевірочної роботи органів Фонду в області за звітний період проведели 1697 перевірок, у тому числі – 9 планових та 209 позапланових. Виявлено 141 порушення.
Йшлося на колегії також про результати перевірок органами соціального захисту населення у частині дотримання вимог законодавства органами Пенсійного фонду України в області під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій і заходів щодо усунення виявлених порушень та попередження їх виникнення; про результати внутрішніх аудитів, проведених в підпорядкованих територіальних управліннях Пенсійного фонду України в області; про виконання постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України” та утворення об’єднаних управлінь Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Галина ВАНДЗЕЛЯК