Повідомити новину

Поширити:

291Зростуть тарифи на комунальні послуги і зарплати у чиновників
В Україні з 1 травня набуває чинності новий закон про держслужбу. Він вже змусив похвилюватися багатьох потенційних чиновників, які буквально пороги оббивали, щоб встигнути влаштуватися на державну службу.
Люди хвилювалися, оскільки нові правила передбачають, що чиновників усіх рівнів на роботу прийматимуть за конкурсом.
Тепер їх розділять на три групи (А, Б, В) і дев’ять рангів (по три в кожній групі). До групи А увійдуть чиновники вищої ланки (заступники міністрів, керівники Апарату президента, члени ЦВК, уповноважені президента), Б – керівники підрозділів Кабміну, АП, апарату Ради, заступники губернаторів, голови районів. Група В – всі інші. Про це пишуть «Вести».
Вже не будуть держслужбовцями співробітники патронатної служби: прес-секретарі, фотографи, радники. Більш того, щоб стати чиновником потрібно буде обов’язково відмовитися від політичної діяльності і вийти з партії.
– Тотального звільнення і нового набору на службу не планується. Конкурс передбачений тільки для відкритих вакансій. Але в подальшому проходити його будуть абсолютно всі, включаючи держсекретарів і губернаторів. Система така ж, як була під час виборів директора НАБУ, – каже координатор групи «Реформа держслужби» Сергій Сорока.
Змінюється і порядок нарахування зарплат: поступово зменшується частка премій і надбавок, а частка окладів зростає. Через два роки оклад повинен становити 70% нарахованого, а не 30%, як нині. Наприклад, міністри будуть одержувати 12 061 грн., їх заступники – 11 200 грн., глава області 10 333 грн., його заступники – 9477 грн., глава району – 8615 грн., його заступники – 7754 грн.
З 1 травня держслужбовці зможуть претендувати на додаткову відпустку, пропрацювавши на службі п’ять років, а не 10, як нині. Ми не будемо давати один день за кожний наступний рік, але не більше 15 днів. Ця відпустка нічим не відрізняється від стандартної 30-денної щорічної відпустки, її можна брати цілком або частинами. Таким чином, в сумі чиновники з пристойним стажем роботи зможуть відпочивати 45 днів у році.
При цьому, якщо їх несподівано відкличуть на роботу, то держава компенсує витрати на куплені заздалегідь квитки, оплачений готель або викуплену, але невикористану, путівку.
Що ж чекає простих громадян. З 1 травня знову підвищується ціна на газ для населення, який використовують для приготування їжі і підігріву води. Йдеться про так звану «пільгову ціну» – вартість перших 200 «кубів» для приватних будинків і квартир з автономним опаленням. Вона складе 5,4 грн. (нині – 3,6 грн.). Ціна на все, що використовували понаднормово, не змінюється – 7,2 грн. Для квартир, де стоїть тільки газова плита, вартість газу поки не змінюється.
– Це підвищення люди відчують взимку, коли почнуть гріти воду, – каже економіст Олександр Охріменко. – Для прикладу: щоб обігріти квартиру або будинок площею 67 кв. м у зимовий місяць йде 300 кубометрів газу. Минулого року це коштувало 1480 грн. на місяць (200 «кубів» – по 3,6 плюс 100 – по 7,2). Тепер буде коштувати 1800 грн. (200 «кубів» – по 5,4 плюс 100 «кубів» – по 7,2).
– У прийдешній опалювальний період ще буде діяти двотарифна схема. Але з квітня наступного року тарифи повинні вирівняти. Пільгової ціни не буде, і весь обсяг спожитого газу коштуватиме однаково. Сьогодні це – 7,2 грн. Але не факт, що ця цифра буде стабільною. Вона залежить від курсу гривні і вартості нафти та газу на світовому ринку. За моїми прогнозами, після подорожчання нафти газ для українців коштуватиме приблизно 7,7 грн., – вважає незалежний енергоексперт Валентин Землянський.
За словами прем’єра Володимира Гройсмана, підняти ціну на газ вимагає МВФ. «Є зобов’язання, що тарифи на газ будуть 100% відповідати вартості. Іншого шляху немає», – зазначив він.
З 1 травня зміняться і соцстандарти. Так, мінімальна зарплата зросте з 1378 грн. до 1450 грн. Зміниться і прожитковий мінімум – з 1330 грн. до 1399 грн. Незначно піднімуться прив’язані до «мінімалки» виплати: «декретні» (з 344,5 до 362,5 грн.), допомога сиротам (з 2334 до 2456 грн. для дітей до 6 років, і з 2910 до 3062 грн. для дітей старше 6 років).
Олександр Охріменко називає це підвищення швидше іміджевим. «Це дозволить уряду заявити, що вони піднімають соцстандарти. Насправді, це – смішні гроші. Для бюджетників або пенсіонерів ці 75 грн. нічого не дадуть. Після двох підвищень протягом року вчителя чи бібліотекар будуть отримувати на 150-200 грн. більше. Інфляція давно все з’їла. Вже назріло питання підняти пенсії хоча б на 1 тис. або на 2 тис. грн. Все інше – лише привід поговорити», – вважає Охріменко.