Повідомити новину

Поширити:

26Про радянські спроби ліквідації УГКЦ, їх наслідки для сучасності та значення для міжконфесійних і державно-церковних взаємин – про ці події вели мову у Державному архіві Тернопільської області під час круглого столу.
Серед оприлюднених тем – сутність і перебіг радянських репресій проти  УГКЦ (професор Ярослав Стоцький), міжнародне тло цих подій (професор Елла Бистрицька),  долі репресованих священиків (історик Віктор Уніят), Церква на засланні (дисидент, громадський діяч Ігор Олещук), сутність радянської політики щодо церкви (владика Теодор Мартинюк та о. Віталій Козак), переосмислення періоду тоталітаризму сучасними церквами та вплив його спадщини на міжцерковні відносини (релігієзнавець Володимир Мороз), міжконфесійні конфлікти на Тернопіллі (керівник відділу національностей та релігій облдержадміністрації Ігор Кульчицький), ознайомлення школярів зі спробами знищити УГКЦ (професор Микола Бармак), виклики ідеології «Русского міра» для гуманітарної сфери України (заступник голови облради Любомир Крупа).
Ми провели уже приблизно 30 зустрічей щодо Львівського псевдособору, – зауважив декан історичного факультету Тернопільського національного педуніверситету ім. В.Гнатюка, професор Микола Бармак. – Є дуже велике зацікавлення.
Водночас в облархіві відкрили філателістичну виставку, присвячену патріарху Йосифу Сліпому. Її автор – голова місцевого осередку товариства «Меморіал» Богдан Хаварівський.
На стендах представлено 46 конвертів, а кількість марок я й не рахував. Це третина моєї колекції. Матеріали – з усіх континентів. Одні, як із Мельбурна в Австралії, мені пересилали. Інші, як із Америки, я привіз сам, коли їздив туди у 1990-х роках, – розповів він. – Є серед марок ті, які використовувала «Підпільна пошта України» – поштове відомство ОУН.
Ми плануємо видати реферати учасників круглого столу – по дві сторінки інформації на усі теми, які ми обговорили. Цю ж збірку збагатимо матеріалами з наших фондів та фондів інших архівів», – підсумував директор Тернопільського облдержархіву Федір Полянський.
Володимир МОРОЗ,
релігієзнавець