Чому тернополян масово штрафують?
Ще не вляглися вітальні фанфари, як патрульна поліція показала, хто вдома господар.
За 10 днів тернопільські патрульні склали 575 адмінматеріалів. Ще раніше озвучувалася цифра про 170 тисяч гривень накладених штрафів. Наразі «воюють» проти водіїв, але обіцяють незабаром взятися за пішоходів. Тож будемо оглядатися на всі боки, аби не потрапити під пильне око копа. От тільки поділ на водіїв та піших – доволі штучний. У багатьох сім’ях зараз є автівки. Упродовж дня одні члени родини на колесах, другі пересуваються на двох. Тобто у зоні ризику – уся сім’я, зокрема у тому сенсі, що значний штраф, який «випишуть» водієві, лягає тягарем на бюджет родини. Зважаючи, що мінімальна зарплата зараз складає тисячу триста з лишком гривень, штраф, скажімо, у 250 гривень таки дуже болючий.
Упіймати порушника – раз плюнути, бо у місті, а надто центральній частині, години «пік» – суцільні тягучки. Як водій з більш ніж 20-річним стажем можу запевнити: власники автомашин більш стражденні, ніж пасажири громадського транспорту, бо тягучки, окрім нервів зжирають ще йдорогий бензин. Десь півтора роки тому, збагнувши, що пересуватися нашим насправді не таким же великим містом на машині нераціонально, бо ногами таки буває швидше, я припняла «залізного коня» у гаражі, і з того часу користуюся ним лише вряди-годи.
Хоча, не усі так можуть зробити – багатьом тернополянам авто потрібне не лише для перевезення власного тіла, але й вантажу. Дехто займає таку соціальну нішу, що й шапка спаде, як зайде у громадський транспорт. Отже, непристосоване для великого потоку машин місто приречене потопати в автомобільному безладі. І як стадо антилоп, перебираючись через ріку, яка кишить крокодилами, жертвує кількома головами, так і автомобільний потік віддає у жертву одного чи два порушники й незворушно рухається далі. Це, звісно, надміру образно, як для теми про патрульну поліцію. Але так воно й десь виглядає, якщо трохи відійти від канонів жанру.
За що найбільше карають тернополян? За неправильно припарковані авта. Здається, що у місті триває справжнє сафарі на тих, хто «припняв коня» у невстановленому місці. Ну, звісно, тротуари, зелені газони – це табу, яке тернополяни відстоювали ще до появи патрульної поліції. Напис «Я паркуюсь як мудак» чи «Я паркуюсь як рогуль»(залежно від міста) перетворився на своєрідний флеш-моб по усій країні. Але…
Зараз водії загнані у глухий кут – у Тернополі ніде паркуватися! Ті незначні за обсягом місця із паркувальниками у жовтих жилетах явно не відповідають потребі! Це ж очевидно. А будівництво паркінгів у місті – лише перспектива. Тернополяни аж волають через соціальні мережі: це несправедливо – штрафувати, не забезпечивши умов. «Мушу мало не за кілометр до дитячого садочка зупинятись», – зауважує молодий батько.
Між тим, патрульна поліція чи не щодня рапортує: «Вчора (минулої неділі – ред.) патрульні Тернополя звільняли місто від неправильно припаркованих авто – вул. Шевченка, Клінічна, Танцорова, перехрестя вулиць Оболоня та Шептицького», в іншій інформації – «Доправлено кілька транспортних засобів на арештмайданчики через неправильне паркування».
Тож не дивно, що багато людей уже відчувають розчарування. Тернополяни сподівалися, що новостворена патрульна поліція захищатиме їх, а виходить, що треба захищатися від неї.
Минулого тижня набрала резонансу стаття тернопільської журналістки Ірини Белякової, у якій йшлося про те, що патрульні поліцейські зламали тернополянину руку. Усе почалося теж начебто з неправильного паркування. У результаті до водія примчали чотири чи п’ять поліцейських екіпажів, і чоловіка у кайданках відправили у поліцейський відділок. Пояснення поліцейських: тернополянин звернувся аж через п’ять годин до травмпункту, а отже, це не їхня «робота», сприймаються щонайменше скептично. Втім, після публічного розголосу, будемо сподіватися, що істину таки встановлять.
До речі, багатьом тернополянам невтямки, чому на подію виїжджають відразу декілька екіпажів, скажімо, на залізничний вокзал, де сталася, бійка, примчало аж шість машин. Також люди не розуміють, чому патрульні зовсім не реагують на так званих валютників – вони спокійнісінько почуваються, ніби у місті й не з’явилася така грізна служба з правопорядку. А ось повій з вулиці Протасевича таки прогнали (втім, наразі нема інформації, чи ті не повернулися).
Отже, з цими запитаннями я звернулася до начальника патрульної поліції Тернополя Володимира Струка.
– Тернополяни нарікають на жорсткість патрульних. Запитують: чому за неправильно припарковані машини накладають відразу штраф, а не попереджають?
– Ми діямо у рамках закону – статтею Кодексу про адміністративні правопорушення, якою передбачено відповідальність за паркування у невстановленому місці, такого виду стягнення як попередження нема. Передбачено штраф: від 15 до 19 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ми ж накладаємо штраф у мінімальному розмірі – 255 гривень.
– Скільки на добу штрафуєте власників автомобілів з цієї підстави?
– Приблизно 30. Хоча, порушників набагато більше. Я не вважаю, що жителі міста засуджують за це поліцейських. Навпаки, кажуть, що ми «задобрі». Наприклад, сьогодні на прийомі був чоловік, який приніс звернення, підписане мешканцями однієї вулиці, аби ми звільнили дорогу від припаркованих у невстановленому місці машин.
– Чосто люди дивуються, чому на одну подію з’їжджаються по декілька екіпажів. Так, на бійку на залізничному вокзалі приїхали аж шість машин…
– В інших містах бувало, що на подію з’їжджалися навіть п’ятнадцять екіпажів. Ми діємо відповідно до встановленої тактики – на виклик прибувають усі автомобілі, які є неподалік. Стосовно згаданої бійки на вокзалі – ми не знали, чи це масова бійка чи ні.
– Тернополянин стверджує, що поліцейські зламали йому руку. Чи проводилося з цього приводу службове розслідування?
– Так, проводилося, з відеореєстраторів видно усю подію: як цей чоловік не бажав показувати свої документи, як лаявся, поводив себе агресивно. На нього наділи кайданки, що регламентовано Законом України «Про національну поліцію», доставили у поліцейський відділок. Та його запитували, чи його нічого не болить, чи не потребує медичної допомоги, на що він відповідав «Ні». Також з відео видно, що він легко володів руками. Аж о десятій вечора, тобто через п’ять годин після затримання, звернувся у травмпункт.
– Тобто ви стверджуєте, що ваші підлеглі не причетні до заподіяння тілесних ушкоджень. Чи проводить з цього приводу перевірку ГУНП в області, прокуратура?
– Мені невідомо. До нас ще ніхто не звертався. Також не маю інформації, чи звертався з відповідними заявами цей чоловік.
– Резонансу набув факт, що у рядах поліцейських є колишній міліціонер, якого вважають причетним до ДТП, у якій загинула дівчина. Також закидають йому те, що той свідчив на суді проти активістів, які в часи Майдану вивісили червоно-чорний прапор. Цей поліцейський продовжує працювати?
– Так. Я перевіряв матеріали стосовно його попередньої служби в правоохоронних органах і не знайшов підстав для його відсторонення.
– Але ж він, працівник міліції, їхав у тому зловісному автомобілі, за кермом якого був п’яний?..
– Водій поніс кримінальну відповідальність. Чоловік, про якого ви говорите, був у справі потерпілим. Зараз я не маю жодних зауважень до його роботи.
– На вулиці Протасевича поліцейські розігнали повій. Чи не маєте наміру взятися за валютників?
– Ну, з вигляду важко судити, чи це жінки легкої поведінки. Протоколів про адміністративне правопорушення ми не складали. Щодо валютників – патрульні поліцейські не наділені функціями оперативно-розшукової роботи. Побачивши наш автомобіль, ці особи не торгують валютою. Виявлення такого правопорушення можливе лише за взаємодії з ГУНП. З часом налагодимо алгоритм дій.
– І останній потужний інформаційний привід – в одного вашого підлеглого виявили позитивну пробу на вживання наркотиків.
– Зважте, що ми самі поширили цю інформацію. Хіба за старої системи таке було можливо?.. Ми справді прагнемо, щоб наші ряди очистилися від випадкових людей.
– Ви усіх підлеглих перевірили на наркотики? Що вживав той поліцейський?
– Ні лише декількох – вибірково. Підтвердилося лише в одного. Я знаю, що він вживав, але про це – після остаточного розслідування. Стосовно нього склали протокол за керування автомобілем у стані наркотичного сп’яніння, відсторонили від служби.
Ольга КУШНЕРИК