Повідомити новину

Поширити:

06Цьогорічна зима не була лютою, відтак населення витримало зростання комунальних платежів. На допомогу прийшли і субсидії. Однак з порядку денного не можна знімати питань щодо  енергоефективності житлового сектору. Як свідчить практика, їх найактивніше втілюють у життя напередодні холодів. Але і навесні такі роботи будуть зручними.
Останнім часом питання реформування житлового сектору в Україні набуває особливої актуальності. З одного  боку, воно не просто назріло, а й перевершило усі очікування. Житлові будинки в Україні старішають, на тлі здорожчання енергоресурсів зростає і енергозатратність. А надії на те,  що влада нарешті візьметься за їх ремонт та модернізацію нема.
Щоправда, торік  Верховна Рада схвалила Закон України №417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який запропонував нові підходи до житлового реформування. Жителям багатоповерхівок дозволено самим взятися за  управління будинками.
Подібну практику апробували у країнах Центральної Європи на початку 90-х років минулого століття. Тут взялися до термомодернізації будинків і тепер їх енергоефективність у 3-4 рази перевершує український показник. Особливо успішно цю роботу було здійснено в Польщі, Угорщині, Чехії, Словаччині.
Згідно з даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, вітчизняний житловий сектор споживає на опалення 18 млрд. куб. м. газу. За відсутності теплоізоляції будівлі втрачають 30-50% тепла.
За останні 10 років споживання газу населенням скоротилося  лише на  один процент. І тільки, коли ціна на газ почала суттєво  зростати, обсяги його споживання почали зменшуватися суттєвіше.
Тарифна політика почала спонукати населення до активних дій  і з енергозаощадження, не всі ж мають право на субсидії. Люди масово стали відмовлятися від споживання дорогого газу, встановлювати твердопаливні котли, лічильники тепла, дбати про утеплення будинків.  Але на це треба значних коштів.
Влада запропонувала державну  програму з утеплення житла, котра поширюється як на фізичних, так і юридичних осіб  – на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та на житлово-будівельні кооперативи (ЖБК). Вона також охоплює індивідуальний та багатоквартирний сектори.  Фахівці прогнозують – у  разі успішної реалізації програми щорічне споживання газу у житловому секторі України  скоротиться на 11,5 млрд. куб. м.
Механізм державної програми доволі простий, він передбачає відшкодування частини суми кредитів, залучених на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів. Для фізичних осіб це становить 20% на придбання негазових котлів та 30% – на здійснення енергоефективних заходів, а для проведення енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках (для ОСББ та ЖБК) – 40%. Також встановлено частку компенсації енергоощадних кредитів для отримувачів субсидій до 70%.
Для цього позичальник повинен звернутися до банківської установи з відповідною заявою. Учасниками реалізації державної програми з термомодернізації житла є три державних банки – «Ощадбанк», «Укргазбанк» та «Укрексімбанк».
У разі схвалення заяви він одержує кредитні кошти. Завдяки ним закуповує необхідне обладнання та здійснює термомодернізаційні роботи. Після їх завершення фізособи надають банкам рахунок-фактуру, а ОСББ чи ЖБК – акт виконаних робіт. Потому інформація передається до Зведеного реєстру позичальників, а звідти – до Держенергоефективності. Відтак відбувається відповідне перерахування компенсаційних коштів банкам, які надали ці кредити. Термін виплати допомоги складає від одного до двох місяців.
Якщо говорити про перелік матеріалів, на які поширюється державна підтримка, то це матеріали для проведення робіт з термомодернізації зовнішніх стін житлового будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаменту. Також йдеться про вікна та балконні двері з енергозберігаючим склом, прилади обліку теплової енергії та води, багатотарифні лічильники теплової, електричної енергії, теплові насоси, сонячні колектори, радіатори опалення, негазові та неелектричні котли тощо. Повний перелік обладнання та матеріалів містить постанова Кабміну «Деякі питання використання коштів у сфері енергоефективності та енергозбереження».
Галина ВАНДЗЕЛЯК