До 26 січня в музеї Реконкісти в іспанському місті Оріуела триватиме виставка української художниці Олени Колєснік. Виставка під назвою «МІЖ: ми формуємо, нас формує» складається з 133 робіт, відео, перформансу та інтерактивних форматів. Авторка поєднала український та іспанський контекст в одному просторі.
Як ми уже писали Олена Колєснік – міждисциплінарна художниця, яка в 2023 році в виставковій залі Тернопільського обласного художнього музею об’єднала більше 20 митців на першій Всеукраїнській виставкі акварелей «Особисті кордони». Мисткиня працює з темою самоідентифікації, через досвід еміграції, саморозвитку й фемінні питання.
Як зазначила мисткиня особливість цієї виставки в тому, що вона презентує в Іспанії роботи, створені упродовж її двохрічної міграції територіями й країнами: Україною, Польщею та Іспанією. Наприклад, проживаючи у Тернополі мисткиня створила серію картин про місто й область пізнаючи їх через акварельні пейзажі. Знайомство з містом супроводжувалось самодослідженням, паралельно мисткиня створювала картини, що відображали її глибинні зміни й пошуки. Дві сюжетні лінії внутрішнього й зовнішнього переплітаються в музейному просторі. Спогади про Тернопіль, що залишились в картинах вона посилила відео з нинішнім контекстом подій, яке допомогла відзняти її знайома – Анна Григоревська. Метою було висвітлити нинішню ситуацію в Україні, повітряні тривоги й боротьби українців за життя. Загальна тема виставки – питання взаємозв’язку між людиною та навколишнім світом. Художниця пропонує подумати: хто формує реальність – ми чи середовище?
Олена Колєснік наголошує, що «МІЖ…» – це виставковий проєкт, відкритий для кожного. Можна вдумливо вивчати тексти біля картин, брати участь у перформансі, який почався на відкритті й триває досі. Знайомитись з виставкою можна через перегляд відео, грати в гру відповідаючи на запитання, щотижня споглядати за зміною в експозиції або просто візуально знайомитись з картинами, дозволяючи їм розмовляти з нами.
Кожен елемент виставки детально продуманий й несе свою місію. Авторка завжди створювала щось креативне. Зупинимось на найцікавішому:
Інтерактивні формати, що спонукають.
Гра із запитаннями: на стіні розміщено 50 картин формату А4, які разом утворюють одну роботу з обличчям людини. Поруч – перелік питань до кожної картини. Відвідувачі можуть загадувати номери один одному, відповідати на запитання, будувати щиру комунікацію, споглядати за формуванням й впливом один на одного.
Перформанс: біле полотно по центру зали із запитанням «Хто кого формує: ми середовище чи середовище нас?» відкрите для дописів відвідувачів. Це показує, як наші дії створюють колективний ланцюг змін.
Підтримка тернопільських кав’ярень українського мистецтва через тисячі кілометрів
З листопада минулого року Олена Колєснік поєднує мистецтво, кав’ярні й свободу вираження кожного охочого. В процесі створення проєкт – серія картин «Ілюзія сприйняття» в колаборації зі кав’ярнями, що мають сильну суспільну місію. «Ілюзія сприйняття» створюється для переосмислення впливу «А що скажуть люди?», думок інших й розуміння сили власного голосу. Мисткиня пропонує в процесі відвідування улюблених закладів зазирнути крізь скло, крізь склянку з вашим напоєм, щоб порефлексувати на відображення, викривлення дійсності. Скляна ємність в цьому проєкті є метафорою нематеріальних активів – думок, які формують матеріальний світ.
Партнерами проєкту є тернопільські кав’ярні – «Good Mood coffee» та «XX-століття», а також кав’ярня в іспанському місті Ельче – «BRO cafe», що також відкрили українці. Проєкт в процесі залучення партнерів та учасників. За задумом планується 50 картин, 50 історій, 50 партнерів.
Загалом виставка «МІЖ: ми формуємо, нас формує» – це мандрівка для знайомства з ідеєю авторки й натхнення для власних досліджень, що спонукає брати відповідальність за своє життя, робити сміливі вибори між звичним й новим та відкривати в собі силу творця власної реальності.
Уродженка Луганщини Олена Колєснік експонувала свої роботи в Україні та за кордоном (Польща, Словенія, Азербайджан, Італія), а тепер і в Іспанії. Її картини зберігаються в приватних колекціях у США, Польщі, Україні, Канаді та в закритій колекції Тернопільського обласного художнього музею.
Світлини: Назарій Пархомик