Повідомити новину

Поширити:

На днях троє наших славетних тернополян – письменник і літературознавець Богдан Мельничук, географ і геолог Йосип Свинко, історик і археолог Богдан Строцень – отримали дипломи дійсних членів Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
Події передувала прискіплива наукова експертиза творчого доробку претендентів і всебічне обговорення відібраних кандидатур на засіданні президії та загальних зборах НТШ у Львові.
Подиву гідний багаторічний творчий доробок Богдана Мельничука, який видав понад 50 книг з драматургії, прози й поезії, 40 краєзнавчих книжок. Його перу належать сотні статей, нарисів і рецензій в засобах масової інформації, серед яких чимало цінних літературознавчих і краєзнавчих праць.
Б.І. Мельничук є укладачем і редактором більше 600 книг українських письменників. Був заступником голови редакційної колегії й головним науковим редактором першого (і поки що єдиного в Україні) регіонального чотиритомного «Тернопільського Енциклопедичного Словника», відповідальним секретарем редакційної колегії і головним редактором тритомного енциклопедичного видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл», а також багаторічний головний редактор всеукраїнської літературно-мистецької та культурологічної газети «Русалка Дністрова» й журналу «Літературний Тернопіль». Завдяки його наполегливим пошукам в архівах і колишніх спецсховищах бібліотек до наших сучасників повернулись імена вимушено забутих за прокомуністичного режиму талановитих українських письменників – В’ячеслава Будзиновського, Антіна Лотоцького, Осипа Назарука, Степана Чарнецького та інших.
Творчість Богдана Мельничука відзначена численними літературно-мистецькими преміями, він – дипломант і лауреат багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсів.
Професор Йосип Свинко понад півстоліття віддав праці в Кременецькому, а згодом у Тернопільському педагогічному інституті (тепер Національний педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка). Був фундатором географічного факультету, багато років завідував кафедрою фізичної географії, обирався деканом природничого факультету. Власними зусиллями створив геологічний музей, що є гордістю цього вишу.
Має вагомі здобутки в дослідженні неотектоніки, а також у питаннях раціонального використання природних ресурсів. У 2017 році під грифом НТШ побачила світ нова монографія Й. Свинка і співавторів «Геологія міста Тернополя та його околиць». Книжка адресована, насамперед, комунальним і будівельним організаціям і допоможе уникнути появі тріщин у новобудовах та продовжити їх довголіття.
Останнім часом учений багато уваги приділяє висвітленню внеску західно-українських науковців у розвиток геології, географії та біології. У творчому доробку Й. Свинка більше ніж 450 наукових і навчально-методичних праць, у тому числі 6 підручників і лабораторних практикумів та 10 монографій.
Кандидат історичних наук Богдан Строцень має багаторічний стаж викладання у школах Тернопільщини, наукової праці в обласному краєзнавчому музеї, свого часу заснував і очолював обласну інспекцію охорони пам’яток історії та культури. Протягом останніх 14 років – директор підприємства «Подільська археологія», яке підпорядковане Інституту археології НАН України.
Кар’єру археолога розпочав у 1973 р. землекопом, на розкопках могильника черняхівської культури в рідному селі Чернелів-Руський Тернопільського району. Останнім часом здійснює музеєфікацію могильника черняхівської культури в Чернелеві-Руському. А ще проводив розкопки на місці Зборівської битви 1649 року, в Тернопільському, Скалатському, Кременецькому та Бережанському замках, збагативши археологію новими артефактам і їх науковими тлумаченнями. З 2010 року очолює археологічну комісію Тернопільського осередку НТШ.
Про результати археологічних досліджень доповідав на численних наукових конференціях. Опублікував понад 100 наукових статей у профільних українських, польських й німецьких виданнях. Автор двох монографій, присвячених черняхівській культурі Західного Поділля, одна з них – німецькою мовою у співавторстві з відомим німецьким археологом Е. Шультцом. За підсумком рейтингових оцінок Б. Строцень увійшов до десяти кращих археологів України.
Президія Тернопільського осередку НТШ вітає новообраних дійсних членів НТШ і бажає їм подальших наукових здобутків у сфері  науки й культури.

   М. АНДРЕЙЧИН,

  голова Тернопільського осередку НТШ, академік