Повідомити новину

Поширити:

Пані Тетяна придбала квартиру, проте через декілька місяців їй стало відомо, що суд визнав договір недійсним, і зобов’язав її повернути квартиру попередньому власнику. З’ясувалось, що придбана квартира за документами була подарунком. Повернути собі кошти, сплачені за житло, пані Тетяна не змогла. Якби квартира оформлювалась через договір купівлі-продажу, пані Тетяна змогла б повернути сплачені гроші, навіть якщо суд визнав би договір недійсним.
Ось на такому прикладі фахівці системи безоплатної правової допомоги демонструють почасти драматичні наслідки укладення правочину, пов’язаного із житлом. То що краще і надійніше –  договір дарування чи договір купівлі-продажу житла?
Дарування – це безоплатна передача у власність іншій стороні (обдарованому) майна. Таким дорогим дарунком, відповідно до Цивільного кодексу України, може бути рухоме майно (в тому числі гроші та цінні папери) та нерухомість. Основною умовою договору дарування є передача дарованого майна безоплатно.
Договір купівлі-продажу, на відміну від  договору дарування – це оплатна передача майна у власність покупця, за визначену в договорі ціну.
В обох випадках особа стане власником майна, але від виду договору залежить ступінь юридичного ризику можливої втрати придбаного майна і наслідків такої втрати, як у випадку із пані Тетяною.
Нерідко трапляються ситуації, коли під договором дарування люди приховують інші правочини. У таких випадках оскаржити договір дарування нескладно. Якщо одна зі сторін доведе, що в дійсності сторони не мали наміру укладати договір дарування, то, як свідчить судова практика, такий договір може бути визнано недійсним – з підстав укладення його під впливом помилки.
Оскарження договору дарування, як і будь якого договору, можливе з підстав, передбачених Цивільним Кодексом України. Це оскарження договору дарування, вчиненого під впливом помилки; під впливом обману; під впливом насильства; у результаті зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною; під впливом тяжкої обставини.
Ініціаторами оскарження, як правило, є родичі дарувальника, які не отримали своєї вигоди від здійсненої угоди. У випадку визнання такого договору недійсним, ошуканому покупцю ніхто не поверне сплачених коштів.
Договір купівлі-продажу також може бути оскарженим, але на практиці такі випадки стаються значно рідше. Крім того, навіть у випадку визнання недійсним такого договору, покупець може розраховувати на повернення сплачених коштів, хоча б тієї частини, яка вказана в договорі.

Теги: аналітика