Повідомити новину

Поширити:

21 листопада, у свято Собору Архістратига Михаїла, архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон завітав до храму святого Онуфрія в селі Рукомиш Бучацького благочиння.
Рукомиш – один із центрів паломництва Православної церкви України. Дослідники вважають, що монахи тут поселилися у 13 ст. Можливо, ця версія має право на існування, оскільки перша письмова згадка про село датується 1379 роком. За переказами, печерні храм і монастир облаштували два монахи Києво-Печерської лаври, які тут зупинилися, рятуючись від татаро-монголів, коли Батий зруйнував Київ. Монастир (у ньому проводили відпусти на свята св. Онуфрія, св. Бориса і Гліба та Воздвиження Чесного Хреста Господнього) мав дві церкви: св. Онуфрія (середина 15 ст.) та св. Бориса і Гліба. Згодом монахів силоміць переселили в новозбудований монастир оо. Василіян у м. Бучач.
Від 1754 р. Рукомиський монастир св. Онуфрія перестав діяти. Скельний храм залишився, в ньому моляться досі. Він розташований на крутому правому березі Стрипи. Це – зала, площею 25 кв. м. На стінах і стелі є сліди від вирубування каменю. Вхід – висотою 1,5 м і шириною до 1 м – з південного боку. На північ від храму є ряд менших ґротів, вирубаних у скелі, що, ймовірно, служили келіями  для монахів. Неподалік входу – залишки стародавнього муру. Біля підніжжя схилу розташована мурована церква  св. Онуфрія з 1,5-метровими стінами (16 ст.). Нині храм уособлює Божий гріб, тут лежить фігура Ісуса Христа, в страсну п’ятницю сюди вносять плащаницю для поклоніння. Храм – частина культового комплексу, до якого також належать церква св. Онуфрія, Хресна дорога, каплички (1856 р. і 2006 р.), фігури св. Онуфрія (1756 р., І.-Г. Пінзеля, 2007 р. реставрована) і Матері Божої з Ісусом Христом поблизу водоспаду, басейн для освячення води.
З запашним короваєм та теплими словами владику Тихона на церковному подвір’ї зустріли парафіяни храму. У храмі настоятель митрофорний протоієрей Михаїл Суканець, піднісши хреста і попросивши архіпастирського благословення, запросив владику Тихона очолити святкове Богослужіння. Його високопреосвященству співслужили духовенство Тернопільсько-Бучацької єпархії. Була піднесена молитва за Україну, воїнів-захисників та український народ.
Після відпусту архіпастир разом з духовенством звершив молебень, під час якого була піднесена молитва за припинення пошесті згубної (епідемії) і за здоров’я усіх хворих. По завершенні владика Тихон привітав усіх зі святом, а настоятелю отцю Михайлу вручив з благословення Предстоятеля Православної церкви України Митрополита Епіфанія, за заслуги перед Православною церквою України та побожним народом, орден святого Архістратига Михаїла ІІ-го ступеня.