Розпорядженням Президента України від 26 березня 2018 року на посаду голови Збаразької районної державної адміністрації було призначено Валерія Савчука. Минуло трохи часу, і ми поцікавилися, чим живе сьогодні Збаражчина, над якими проблемами працює новий керівник, що покладено в основу його повсякденної роботи, що вже вдалося реалізувати, яким справам дано старт…
– Валерію Петровичу, робота на посаді голови райдержадміністрації для вас – нова. Разом з тим, проблематику та специфіку Збаразького району ви добре знаєте, оскільки є депутатом районної ради й очолювали комісію з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та спільної власності територіальних громад. Що спонукало обрати державницьку ниву та що для вас означає перебування на такій високій посаді?
– Рішення очолити виконавчу вертикаль влади в рідному районі далося не легко. Були і вагання, і хвилювання. Передусім, через те, що добре розумів, яку відповідальність беру на себе. Спонукало до такого кроку внутрішнє відчуття, що зможу, вмію, знаю, як працювати, аби зміни в районі були ефективними і корисними суспільству. Не зміг залишатися осторонь, коли є шанс втілити чимало проектів, задумів. Маємо розбудовувати район не на словах, а діями, кожен на своєму місці.
– З чого розпочали, ставши біля керма Збаразького району? Назвіть кілька пріоритетних напрямків роботи. Де маємо «вузькі» місця та які плани у соціально-економічному аспекті на найближчу перспективу?
– Прийшовши на посаду, я чітко усвідомлював, що зробив це у непростий час. Попереду багато роботи, нагальні питання потребують оперативного вирішення. Для досягнення порозуміння та напрацювання спільних кроків було проведено чимало зустрічей, зокрема, з представниками місцевих органів самоврядування, бізнесу, аграріями, громадськістю. У ході зустрічей відбувся діалог, ми почули позиції усіх сторін, їх бачення наших наступних дій. Головні пріоритети в роботі: наповнення бюджету, легалізація робочих місць, інвентаризація землі, підтримка галузей освіти, охорони здоров’я, розвиток інфраструктури, ремонт доріг.
На особливому контролі – залучення коштів з Державного фонду регіонального розвитку, коштів на соціально-економічний розвиток. Головна вимога держави – якісні проекти і співфінансування з місцевих бюджетів. Переважно це співвідношення 70х30 відсотків. У 2018 році очікуємо інвестицій з Державного фонду регіонального розвитку на завершення будівництва спортзалу Збаразької ДЮСШ, реконструкцію дитсадка у Великому Кунинці, реконструкцію теплотраси та утеплення фасаду Збаразької центральної районної лікарні, утеплення фасаду третьої школи Збаража, яка носить ім’я воїна Тараса Михальського.
На завершенні підготовчі роботи щодо будівництва нової амбулаторії первинної ланки медицини. Лікувальний заклад буде розташовуватися на території містечка цукровиків. Відповідні роботи будуть профінансовані з держбюджету на умовах співфінансування.
Пріоритетним завданням на сьогодні є усунення аварійності у дошкільному навчальному закладі «Пролісок» у Збаражі. Наразі тут призупинено начальний процес, щоб, не дай Боже, не трапилося біди. Найближчими днями розпочнуться ремонтні роботи. Були певні труднощі з проектом, але вже усунуто недоліки. Кошти, а це 700 тисяч гривень, були спрямовані наприкінці березня.
Майже щодня на порядку денному – питання подальшого функціонування Максимівської дільничної лікарні. Учасники АТО та волонтери, громадські активісти виступили з ініціативою та зробили великий обсяг робіт у напрямку перепрофілювання закладу у реабілітаційний центр. Коштами на ремонт будівлі, придбання обладнання, апаратури максимально допомогла Максимівська сільська рада. Зі свого боку ми надаємо методичну та практичну допомогу, щоб ініціатива була реалізована.
У цьому контексті хочу наголосити на важливості тісної співпраці із міською та сільськими радами. Неправильно ділити проблеми на «наші» і «ваші». Мусимо спільно долучатися до реалізації тих чи інших проектів, виконання актуальних для району завдань. А завдяки великій підтримці, яку ми відчуваємо сьогодні від голови обласної державної адміністрації Степана Барни переконаний, що попереду у нас чимало досягнень і реалізованих ініціатив.
– Які плани районної влади щодо об’єднання територіальних громад?
– Однозначно, я прихильник децентралізації. Одне із першочергових завдань – створення Збаразької ОТГ. Наразі рішення про згоду приєднатися до Збаража дали Залужанська та Зарубинська сільські ради. Працюємо над тим, щоб аналогічні рішення найближчим часом прийняли Базаринецька та Стриївська. Проводимо інформаційно-роз’яснювальну роботу, робочі наради, зустрічі. Керуємося вимогами Закону України «Про добровільне об′єднання територіальних громад», у своїх розрахунках використовуємо бюджетну інформацію, опираємося на цифри, факти і на методику формування спроможних громад. Адже найголовніше – це фінансова спроможність громади. На моє переконання, нам треба рухатися вперед. Будь-які зволікання не на користь. Маємо позбутися застарілих стереотипів, сміливо йти до нового, адже всім зрозуміло, що далі так жити неможливо.
Разом з тим, уже зараз бачимо як працюють створені Колодненська, Черниховецька та Вишнівецька громади. За фінансової підтримки державою інфраструктурних проектів, сприяння керівництва обласної державної адміністрації ОТГ Збаразького району зроблено багато. За рахунок субвенції з державного бюджету на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у 2017 році в Колодненській ОТГ було здійснено реконструкцію приміщення під облаштування дитячого садочка в с.Колодно на суму один мільйон 420 тис грн, здійснено капітальний ремонт вхідних дверей в Шимковецькій школі (408,546 тис грн), у Вишнівецькій ОТГ зроблено капітальний ремонт даху Старовишнівецької ЗОШ І-ІІІ ступенів (667,415 тис грн), капітальний ремонт даху школи села Бодаки (614,543 тис грн), капітальний ремонт даху школи села Бутин (1 млн 242 тис грн), Черниховецька ОТГ здійснила утеплення будівлі ДНЗ «Пролісок» села Чернихівці (669,120 тис грн) та придбала трактор з навісним обладнанням (613 тис грн).
Гроші на розвиток інфраструктури громад надійдуть з держбюджету і в 2018 році, а саме: на реалізацію проектів Вишнівецької ОТГ – 1 млн 750 тис грн, Колодненської – 1 млн 204 тис грн, Черниховецької – 812 тис грн.
Звісно, є й проблеми. Але у конструктивній співпраці ОТГ, районної та обласної влади вони вирішуються.
– Валерію Петровичу, як можете охарактеризувати співпрацю з депутатським корпусом районної ради, міською радою?
– Як депутат районної ради, а тепер і голова райдержадміністрації, виступав і виступаю за конструктив. Відкритий до спілкування з кожним. На місцях має бути мінімум політики, а максимум господарки. Чвари і взаємні образи ще нікому не допомогли. Тому сподіваюся на розуміння та підтримку депутатських корпусів і міської, і районної ради у вирішенні господарських питань.
– Ви стали популярною особою в районі. Це зрозуміло навіть із тієї критики, яка останнім часом лунає на вашу адресу. Як сприймаєте критику, як реагуєте на неї? Що б ви сказали тим людям, які бачать у ваших діях лише негатив?
– Критику читаю, сприймаю її по-різному. За справедливу та конструктивну навіть вдячний опонентам.
Щодо другої частини вашого запитання, то моя порада таким критиканам – не підміняти понять і не вводити людей в оману. Останні критичні публікації стосувалися, зокрема, передачі Вишнівецькій селищній раді амбулаторії загальної практики – сімейної медицини № 2 смт Вишнівець, фельдшерсько-акушерських пунктів сіл Старий Вишнівець, Кинахівці, фельдшерських пунктів сіл Бутин, Федьківці, Кухаруки та амбулаторії загальної практики – сімейної медицини в с. Бодаки Збаразького районного центру первинної медико-санітарної допомоги.
Одразу скажу, що питання передачі амбулаторій і ФАПів Вишнівецької районної комунальної лікарні обговорювалися неодноразово, був чітко відшліфований алгоритм дій. Зауваження районної ради та райдержадміністрації щодо механізму переходу у власність ОТГ Вишнівецької лікарні громада усунула, передача відбувається без проблем, а це доля понад 100 працівників. Щодо первинки, то саме голова фракції «Добрий самарянин» Юлія Цимбалюк на бюджетній комісії загострила увагу присутніх на тому, що створене громадою комунальне некомерційне підприємство “Вишнівецька амбулаторія сімейної медицини” не має ліцензії, а процес її виготовлення може бути довготривалим, можуть виникнути труднощі із законністю виплати зарплати працівникам, реалізації програми «Доступні ліки», надання безкоштовно інсуліну, випискою рецептів наркотичних речовин. Після довготривалого обговорення було вирішено доопрацювати питання і прийняти остаточне рішення на сесії, зваживши усі «за» і «проти». Ми мусимо працювати в законному руслі, відповідально ставитися до прийняття рішень, особливо тих, де йдеться про людей, державні кошти. Аби не створити колапсу, тим більше саме в той час, коли триває підписна кампанія із сімейними лікарями, ми просили громаду не квапитися та діяти в рамках закону. Перед сесією була відверта розмова на цю тему з головами фракцій районної ради, головою громади Володимиром Кравцем, керівником Збаразького центру надання первинної медико-санітарної допомоги Валерієм Домбиком. На жаль, ми – представники громади, нас не почули. А вихід із ситуації простий – нехай візьмуть на роботу двох-трьох лікарів і почнуть процес виготовлення ліцензії. Буде ліцензія – буде рішення депутатів райради про передачу закладів первинної медицини, які обслуговують жителів ОТГ. Разом з тим, зазначу, що районне керівництво не заважало громаді готуватися до реформи первинки. Вони давно мали забезпечити свої заклади комп’ютерами. Збаразька міська рада, до прикладу, не будучи ОТГ, потурбувалася про це заздалегідь і спрямувала для придбання необхідної оргтехніки кошти як минулого року, так і цьогоріч. Закупили комп’ютерну техніку на свої лікувальні заклади також більшість сільських рад. Колодно та Чернихівці, крім медичної субвенції, надавали й власні кошти на розвиток первинки. З районного бюджету ми уже двічі з початку року скеровували кошти на заробітну плату працівникам закладів первинної медико-санітарної допомоги, які обслуговують жителів ОТГ. Минулого року на зарплату працівникам Вишнівецької районної лікарні з районного бюджету додатково було спрямовано майже 4 млн грн, півмільйона – на заробітну плату працівникам терцентру, які надавали соціальні послуги жителям громади. При цьому не здіймали шуму, розуміючи, що ОТГ стає на ноги і її потрібно підтримати. А у Вишнівця позиція завжди одна – всі мають чути і розуміти тільки їхні проблеми і потреби. Ми мусимо разом працювати як єдиний організм і діяти в правовій площині. Сподіваюся, що буду почутий керівництвом Вишнівецької об’єднаної територіальної громади.
– Зрозуміло, що голова райдержадміністрації не має можливості сам виконати всіх завдань, вирішити ті проблеми, які стоять перед державними органами управління. Ви маєте працювати з командою. Що ви вкладаєте у поняття «команда»? На кого опираєтеся в роботі?
– Для мене важливо, щоб людина, яка працює на державній службі, відповідально виконувала свої повноваження. Робота має бути чітко організована – стоїть завдання, є алгоритм його вирішення, працюємо і звітуємо про результат. Зазначу, що у райдержадміністрації чимало досвідчених фахівців. Сподіваюся, всі розуміють, що новий голова – не ворог. Констатую зі стовідсотковою впевненістю – з кожним готовий вести діалог. І вимагаю відповідального підходу до роботи від кожного.
Команда не обмежується керівниками та працівниками структурних підрозділів РДА, колегами-депутатами. Команда, у моєму розумінні, – це спільна робота представників усіх гілок влади (і виконавчої, і представницької), а також громадськості, бізнесу, аграріїв, силового блоку, військкомату. Моє завдання – консолідувати зусилля голів місцевих рад, керівників установ та організацій, депутатів усіх рівнів, громадськості задля розвитку соціально-економічного та культурного розвитку району.
Тарас ВЕРНИГОРА