Повідомити новину

Поширити:

Одягнеш хустину і ти – справжня жінка,
Бо ти з України і ти – українка.
А наша хустина – жіноча прикраса
Із роду до роду, не втрачена часом.
У ній і традиції, в ній і культура,
Хустки є для свята і є для зажури,
Хустина, як пісня, легка і крилата,
Як мамина ласка, як батьківська хата.
І знайте дівчата, в хустині – жіночість,
Чаруйте коханих, хай бачать їх очі,
Що ви їхні панни, таких більш немає,
Як в нас, в Україні, чарівних і гарних.
Тамара Франчук-Шандрук
На свято Катерини усі соціальні мережі заполонили світлини дівчат та жінок в українських вишитих хустинах. Варто зазначити, що такі акції та флешмоби на Тернопільщині вже проводять кілька років поспіль й вони стають дедалі популярнішими. До акцій з популяризації долучаються колективи установ та підприємства, жінки не тільки з України, а й діаспори. А дівчата з Тернопільського обласного краєзнавчого музею проводять з року в рік майстер-класи по зав’язування хустини та намітки.
Майже цілий тиждень тривав флешмоб «Українська хустка-роду оберіг», який проводив бібліотечний заклад села Звиняч Чортківського району. Варто зазначити, що у тут бібліотеці-філіалі ведеться активна пошуково-краєзнавча робота, діє блог, інтернет-центр на три комп’ютерних місця, які заклад отримав завдяки участі у програмі Бібіломіст. Завдяки фінансовій підтримці директора ПАП «Дзвін» Василя Градового у приміщені бібліотеки проведено ремонт, встановлено металопластикові вікна, нові вхідні двері, придбано кольоровий принтер для роботи книгозбірні.
Як розповіла завідувач бібліотеки-філіалу Галина Шкрибайло: «Хустина як головний убір з’явилася у другій половині ХVІІ ст. Кожна хустка мала свій неповторний візерунок – як немає двох однакових доль, так не було і двох однакових хусток. Цього мистецтва матері навчали своїх донечок із раннього дитинства. Під час вишивання майстрині загадували в хустку свої бажання, мрії. Кожен елемент орнаменту ніс своє символічне значення. В акції нашої бібліотеки взяли участь понад 100 учасниць різних вікових категорій. Приємно, що серед учасників були мешканці не тільки Звиняча, яке завжди славилося чудовою художньою самодіяльністю та Чортківщини, а й області, України і навіть закордону. В акції також взяли участь літератори, сестри Тетяна та Віра Яблоні, учасники художньої самодіяльності звиняцького будинку культури, художньої самодіяльності клубу с. Скомороше, цілі покоління родини Бойко, Марцінів, Дикун, Степанія Філіп з дочкою Наталею Капаць і внучками Катею і Софійкою, активна учасниця масових заходів бібліотеки Іра Ласківська,  Світлана Вуйчик, Оксана Оробчук та багато-багато інших. Наш флешмоб ще раз засвідчив, що любов, повага до українського родинного оберегу-хустини передаються з роду в рід і цей родинний оберіг міцно об’єднує цілі покоління».
Барвиста хустка, вишиванка, плахта – і ви в іншому часовому вимірі, адже так одягались наші прабабусі. Саме такі заходи дозволяють молоді доторкнутися до нашої давньої історії, культури, традиції. Відчути на собі всю красу та оригінальність цих виробів.
Віктор КАРПОВИЧ