Повідомити новину

Поширити:

 Цей захід демонструє усе розмаїття та унікальність Борщівської вишивки, а ще – різнобарв’я фольклору, мистецтва та культури. Одночасно провели і гастрономічні фестини «Борщ’їв».
Перше фольклорно-мистецьке свято «В Борщівському краї цвітуть вишиванки» організували 9 вересня 2007 р. Тоді вперше демонстрували виставки вишиття як сучасних майстринь, так і з бабусиних скринь з різних сіл району. Без перебільшення, це було одне з найколоритніших видовищ в Україні. Таким воно залишається і до нині.
Цьогоріч святкування розпочали у неділю, 12 вересня, у центрі міста, де презентували виставку вишиванок із сіл об’єднаних територіальних громад Борщівщини. Кожен охочий мав нагоду придбати борщівську вишиванку – своєрідну та неповторну серед народного одягу українців.
Відвідав фестиваль голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко: «Ми з дружиною Мар’яною завжди з великим задоволенням відвідуємо мистецькі заходи, які відбуваються в нашому рідному краї. Для нас вишиванка, як і, мабуть, для кожного українця, — справжній символ, який уособлює традиції, звичаї та цінності нашого народу. Сорочку, яку матір вишила з молитвою своїм дітям, споконвіку наші предки вважали найбільшим оберегом. Материнська вишиванка супроводжує нас протягом усього життя, й вона, направду, є надбанням нації! Борщівська вишиванка — особлива з-поміж усіх. Вона увібрала всю біль українських жінок та нашу багатовікову історію. Поспілкувавшись із майстринями, вкотре в цьому переконалися. А ще на Борщівщині господині по-особливому смачно готують традиційний український борщ. На фестивалі «Борщ’їв» ним із захопленням смакували і дорослі, і малі.
Протягом віків наші предки прагнули мати вільну державу, борючись за неї. І наше завдання — зберегти Україну незалежною та процвітаючою для своїх нащадків! Нехай Матір Божа благословляє Тернопільщину, славну Борщівщину та всю Україну святим Своїм Покровом! Здоров’я всім міцного, миру та Господнього благословення!». Також Михайло Йосифович вручив відзнаки Тернопільської обласної ради.
На гастрономічному фестивалі «Борщ’їв», як і у попередні роки, місцеві господині з різних населених пунктів Борщівської громади презентували різні за смаком, кольором та інгредієнтами унікальні борщі та частували гостей домашніми пампушками та розмаїтими закусками. Також усі бажаючі могли скуштувати борщ, який умілі господині приготували у великому казані на вогнищі.
На фестивалі вражали гостей не тільки особливими колоритними  вишиванками  та борщем, а й насиченою концертною програмою за участю талановитих і самобутніх виконавців – обрядово-фольклорних, хореографічних, інструментальних та вокальних колективів і ансамблів. Словом, на святі вирували справжні українські традиції. Гостей дивували автентичними борщівськими вишиванками, унікальними виробами та смачними народними стравами.
Тут одразу можна було поспілкуватися з майстрами, які розповідали про різні техніки, текстури, орнаменти та символіку, адже Борщівська вишиванка — найбільш упізнавана завдяки характерному для неї чорному кольору. А найкращі колекції вишивок завжди широко демонструють саме на фестивалі «Борщівська вишиванка».
Враженнями від фестивалю поділилася тернополянка Оксана Мудра: «Я завжди з великим задоволенням їду у Борщів на цей фестиваль. По-перше, на початку вересня тут завжди гарна сонячна погода. По друге, очі розбігаються від кольорів вишиття. До того ж на фестивалі можна побачити не лише Борщівську вишивку, а й сорочки, розшиті бісером і майже повністю оздоблені різнокольоровим вишиттям. Це дуже гарні вироби. Хоча і вишивки чорними нитками мають неповторну красу і наповнені великим змістом, філософією життя. Нічого подібного більше нема ніде. Цей фестиваль найяскравіший».
А мешканка Львівщини Віра Стельмах зазначила, що приїхала на свято з чоловіком, дочкою, зятем і чотирма онуками, бо уся її родина закохана в українську вишивку. Як бонус отримали і смачне частування, такого смачного українського борщу, як у Борщові, годі й знайти. Може, зазначила жінка, і місто назвали на честь цієї української страви, яка смакує усім…
Галина ВАНДЗЕЛЯК