Повідомити новину

Поширити:

4 жовтня — міжнародний день, спрямований на привернення уваги людства до прав тварин та їх добробуту, оскільки щодня тварини опиняються на межі зникнення.
Всесвітній день тварин було запроваджено у Берліні у 1925 році німецьким письменником і зоозахисником Генріхом Ціммерманном. Ідею письменника підтримали у Німеччині, Австрії, Швейцарії та Чехословаччині, а у  1931 році на Міжнародному конгресі, що проходив в італійському місті Флоренція, ініціювали установити щорічний Всесвітній день захисту тварин, який було прийнято відзначати 4 жовтня на честь дня пам’яті відомого католицького священика Франциска Ассизького, великого покровителя тварин.
Мета свята полягає у: сприянні обізнаності людей про тварин, зокрема про загрози, з якими вони стикаються; визнанні ролі представників фауни у житті людини; покращенні зв’язку між людиною та дикою природою; просуванні програми дій задля добробуту видів.
В Україні День захисту тварин святкується, починаючи із 2000 року.
На сьогодні у світі діє низка міжнародних природоохоронних конвенцій і угод світового, європейського, регіонального та міждержавного рівнів, які є чинними й для України. Серед них: Конвенція про охорону біологічного різноманіття, Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція), Конвенція з охорони дикої фауни, флори та природних місць перебування в Європі (Бернська конвенція), “Про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни, що знаходяться під загрозою знищення” (CITIES).
В нашій країні відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу регулюються Конституцією України, Законами України „Про тваринний світ”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про мисливське господарство та полювання”, „Про захист тварин від жорсткого поводження”, “Про Червону книгу України” та іншими нормативно-правовими актами. Згідно зі статистикою, щогодини з лиця Землі зникають три види тварин. Щодня зникає більше 70 видів фауни і флори. За 25 останніх років біологічне різноманіття Землі скоротилося більше ніж на третину.
За даними дослідників Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), за останні 50 років популяція тварин у лісах планети скоротилася більше ніж у двічі.
Чому важливий цей день?
Екосистеми надзвичайно крихкі. Коли один вид виходить з будь-якої причини, це часто має серйозні наслідки для решти системи. Святкуючи Всесвітній день тварин, ми підвищуємо обізнаність про важливість збереження рівноваги в наших екосистемах. Це гарантує, що десятки тисяч людей зберігатимуть засоби для існування на фермах та риболовлі.
Місія Всесвітнього дня – об’єднати всіх людей в ім’я покращення життя тварин. Це означає, що всі люди, незалежно від національності, віри, релігії чи політичної ідеології, можуть приєднуватися, щоб змінити ситуацію. Кінцева мета полягає в тому, щоб тварини були визнані живими істотами, і ми робимо все можливе, щоб поліпшити їх добробут.
Ірина МУРСЬКА,
фахівець з екологічної освіти природного заповідника «Медобори»