Повідомити новину

Поширити:

Трійця — одне з дванадцяти головних православних свят. Його ще називають днем зішестя Святого Духа. З цієї назви зрозуміло, з якою подією пов’язане святкування. Власне, з описаним в Біблії зішестям на землю Святого Духа, яке провіщав Ісус Христос і яке довело триєдність Бога — Отця, Сина і Святого Духа. Отця — безначальної першооснови, Сина — абсолютного Сенсу, що втілився в Ісусі Христі, і Духа Святого — животворящого Початку.
Є у Трійці і інша назва — П’ятидесятниця. Вона вказує на дату святкування — на п’ятдесятий день після Великодня.
Точної дати у Світлого Воскресіння немає, тому і Трійцю відзначають щороку в різний час. У 2021 році православні святкували Великдень 2 травня, тому 20 червня — це  день Святої Трійці.
Історія свята
Його встановили учні Ісуса Христа — апостоли, щоб закріпити в пам’яті людей подію, що відбулася на п’ятдесятий день після Воскресіння Господнього. За біблійними переказами, того дня Святий Дух зійшов на апостолів, які п’ятдесят днів поспіль молилися в Сіонській світлиці, котра згодом стала першим християнським храмом.
Варто зазначити, що після зішестя Святого Духа апостоли змогли зцілювати і пророкувати. При цьому ще й заговорили різними мовами: знання мов їм було дано, щоб нести Слово Боже по світу. Після цього учні Христа і вирушили в різні частини світу, щоб розповісти всім мешканцям планети про життя Господа і його болісну смерть за гріхи всього людства.
А офіційне встановлення свята відбулося в 381 році, коли в Константинополі зібрали II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю. Саме тоді затвердили догмат про рівність і єдиносущність всіх Божих осіб.
А ось слов’яни почали відзначати Трійцю набагато пізніше — лише через 300 років після хрещення Русі, тобто наприкінці XIII – на початку XIV століть.
 Традиції Зелених свят
Служба в церкві цього дня передбачає Божественну Літургію і Велику вечірню. Храми прикрашають зеленню: на підлогу кладуть свіжоскошену траву, ікони замаюють весняними квітами та молодими гілками дерев. Віруючі приносять до церкви кілька гілок берези, щоб освятити їх, а потім покласти біля ікон. Вважається, що таким чином можна захистити свій будинок від усього зла. Загалом береза є головним атрибутом свята, її гілки символізують силу Святого Духа.
Цього дня влаштовують застілля і запрошують родичів і друзів. На Трійцю заведено свататися. Вважається, якщо посвататися на П’ятидесятницю, а весілля зіграти на Покрову — день, коли, на думку наших предків, осінь зустрічається з зимою, то щасливе спільне життя забезпечене.
За кілька днів до свята віруючі влаштовують генеральне прибирання в будинку. А в день Святої Трійці не можна шити та прати, виконувати будь-яку роботу по дому. В батьківську суботу — день, що передує Трійці, — заведено відвідувати кладовища і поминати покійних.