(56 років з часу створення Тернопільського фарфорового заводу).
Тернопільський фарфоровий завод був одним із кращих спеціалізованих підприємств Західної України. Перша його продукція з’явилася у жовтні 1964 року.
Виробництво фарфору –справа тонка і примхлива. Тут легко схибити на будь-якій ділянці технологічногопроцесу – неправильне дозування складників у приготувальній стадії, нерівномірне сушіння, деформація, погане зберігання на складі виробів тощо. Та на заводі працювали вправні і сумлінні майстри, які відмі н но з на л и свою справу. Завод складався з чотирьох цехів: масозаготівельного, формувального, випалу, живописного.
Продукцію виготовляли на механізованих лініях методом формування і відливання, випалювали в швидкісних печахбезкапсельним способом, оформляли різними методами підглазурного і надглазурного декорування.
Працювало на заводі більше 800 робітників. Основний асортимент виробів – чайні, кавові та столові сервізи, тарілки, чашки, сувенірно-подарункова продукція тощо.
Тернопільський фарфоровий завод мав свої три марки: 1965-1975 – “лебідь” ; 1966-1976 – “факел” ; 1975-2000 – “голуб”.
Сировиною для виготовлення фарфорових виробів служили каолін (чиста глина, тугоплавка пластична маса), польовий шпат, до цих основних речовин додавали кварцовий пісок. Всю сировину привозили: каолін і кварцовий пісок – з Донбасу, а польовий шпат – з Середньої Азії.
Продукція заводу вирізнялася оригінальнісю форми, високохудожністю малюнка, використанням українського народного орнаменту та декору. Все це сприяло підвищенню конкурентоспроможності виробів тернополян. Працівники заводу щороку розширювали свій асортимент та покращували якість продукції, радуючи покупців новими виробами. Білосніжні фарфорові предмети з Тернополя добре знали у місті та за його межами.
Продукцію заводу охоче купували фірми Англії, Болгарії, Італії, Польщі, Угорщини тощо. Колектив заводу докладав чимало зусиль, щоб збільшити випуск продукції підвищеного попиту. Фарфор оздоблювали мотивами у вигляді декорати вних смуг, натуралістично трактованих квітів, букетів. Ручний розпис комбінували з візерунками, виконаними за допомогою штампа, трафарету. Іноді розпис доповнювали золотом. Завдяки впровадженню у виробництво власної шовкотрафаретної деколі
вдалося значно збільшити кількість малюнків для оформлення виробів і щорічно наполовину обновляти асортимент.
На жаль, у жовтні 2006 року завод зупинив своє виробництво.
У фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею
зібрана справді унікальна колекція фарфору. Це десятки витворів митців від найпершої його продукції до останньої. Фондова збірка налічує сувенірні вироби з унікальними живописними роботами на відзначення пам’ятних дат;
велику групу складають фарфорові вироби, оздоблені тематичними зображеннями, а також фарфорова пластика.
На Тернопільському фарфоровому заводі велася велика творча робота, спрямована на піднесення художнього рівня масової продукції, яка входила у побут кожної тернопільської родини, і не лише тернопільської, і виховувала її естетичні смаки. На жаль, сьогодні ринок заполонили китайські вироби, витіснивши нашу
продукцію. Помилуватися казково-чарівною красою фарфорових речей, можна завітавши в експозицію відділу нової та новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею, де в одній з вітрин представлені зразки виробів Тернопільського фарфорового заводу.
Г. ЗАВІША, Н. УКРАЇНЕЦЬ,
наукові співробітники ТОКМ