Повідомити новину

Поширити:

Минулої п’ятниці Тернопільську мерію «трусили» поліцейські. Щоправда, не так видовищно, як, скажімо, під час затримання заступника міського голови Камінського кілька років тому. Не було силового спротиву чи протистояння, криків, лайки або втрати свідомості. Майже цивілізовано: поліцейські у камізельках із написом «Департамент захисту економіки» заблокували вхідні двері і впускали досередини лише вибірково. Журналістам поставили заслін. Але відеоролики того, що відбувалося у приміщенні, таки з’явилися. З них видно, як мер Сергій Надал безперешкодно заходить у службові кабінети, де вже господарювали правоохоронці, а от його адвоката не пропустили.
Ранок п’ятниці віщував «гарячі» події у місті. Розпочалося усе із повідомлення у соціальній мережі відомого у Тернополі підприємця і власника «Креатор-Буду» Ігоря Гуди. «Сьогодні о 7 год., в той час, коли я перебував у відрядженні в Києві, в мою квартиру на площі Героїв Євромайдану, де я живу, ввірвались невідомі озброєні особи, які налякали моїх малолітніх дітей і дружину. Вони безцеремонно почали проводити обшук і вилучати речі, які мені належать. Поліція могла б дочекатись мене з відрядження, адже, якщо за мною стежать, то чудово знають, де перебуваю. Я приватний підприємець, моя діяльність відома в Тернополі майже 20 років. Вважаю це тиском на мою підприємницьку та суспільно-громадську діяльність», – написав він.
Згодом з’явилася заява міського голови Сергія Надала про те, що зранку 17 березня спецпризначенці Нацполіції перед початком робочого дня увірвалися у приміщення міської ради Тернополя, деяких управлінь та комунальних підприємств міста, проводять обшук та вилучення документів.
Дозвіл на обшук видав сумнозвісний Печерський суд Києва, а самі обшуки відбувалися без присутності керівників структурних підрозділів міської ради, що є порушенням законодавства України.
Правоохоронцям передані затребувані документи, оскільки всі угоди та документація укладені відповідно до законодавства.
«Сам факт «штурму» міської ради Тернополя не лише завдає сильного удару по репутації міста, а й показує, що методи роботи правоохоронців, які діяли за часів Януковича, досі використовуються, – каже міський голова Сергій Надал. – Розцінюю такі дії поліції, як політичне замовлення та переслідування представників ВО «Свобода» за принципову позицію щодо окупованих територій Донбасу. Адже перед тим правоохоронці відкрили кримінальну справу на міського голову Івано-Франківська Руслана Марцинківа (члена ВО «Свобода»)».
Натомість у Національної поліції України своє трактування подій,  причому у доволі жорсткій безкомпромісній формі: викрито злочинну схему заволодіння земельними ділянками територіальної громади м. Тернопіль. Зокрема, правоохоронці виявили, що службові особи Тернопільської міської ради та підконтрольні їм службові особи комунальних підприємств порушили вимоги законів України «Про інвестиційну діяльність», «Про регулювання містобудівної діяльності» та Земельного кодексу України.
Посадовці вчиняли безкоштовну передачу приватним юридичним особам у власність об’єктів забудови на землях територіальної громади – під приводом укладання інвестиційних договорів та договорів про будівництво з відносно не значними зобов’язаннями.
Такі дії мали на меті надання в подальшому права безкоштовного набуття власності на земельні ділянки на території м. Тернополя в обхід вимог щодо реалізації земель комунальної власності у приватну на конкурентних платних засадах (проведення земельних торгів). Внаслідок вчиненого кримінального правопорушення територіальній громаді Тернополя заподіяно шкоди.
За цими фактами відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України. За вчинення такого злочину винним особам може загрожувати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із метою пошуку доказів злочинної діяльності на території Тернопільської області здійснено понад 20 обшуків у причетних осіб. Досудове розслідування триває, повідомили у прес-службі НПУ.
Чи були обшуки несподіваними й неочікуваними або ж політичним замовленням чи тиском? Навряд чи. Ще у червні 2015-го було розпочато кримінальне провадження за фактом зловживання у період 2013-2015 років своїм службовим становищем службовими особами Тернопільської міської ради та комунальних підприємств “Підприємство матеріально-технічного забезпечення”, “Масив”, “Тернопільбудінвестзамовник”, КЖЕМ “Сонячне” під час передачі останнім земельних ділянок територіальної громади міста у постійне користування і оренду з метою подальшої їх розтрати з порушенням вимог земельного, містобудівного та іншого законодавства у приватну власність інвесторів, а саме: ОК “Гаражний кооператив “Автопромінь”, ОК “ЖБК “Громницького”, ОК “ЖБК “Яреми-14”, ОК “Сонячний-2015”, ТОВ “ДК Софт”, ПП “Околиця Тернопіль”, ТОВ “ВШ-Маркет”, ПП “Креатор-Буд”, ТОВ “Ексклюзивбуд Плюс”, за результатами чого державі завдано збитків на суму понад 9575000 гривень.
У квітні 2016-го у кримінальному провадженні призначено оціночно-земельну експертизу, проведення якої доручено експертам Хмельницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Наприкінці жовтня минулого року експерти звернулися із клопотанням надати їх правовстановлюючі документи на земельні ділянки.
Ось тут і розпочалася «санта-барбара». На запити київських правоохоронців відділ Держгеокадастру у Тернополі повідомив, що у відділі відсутні правовстановлюючі документи на земельні ділянки у зв’язку з тим, що державна реєстрація прав проводилась реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції.
Головне територіальне управління юстиції в області теж продемонструвало «непричетність», відповівши, що зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад.
Виконавчий комітет Тернопільської міської ради наприкінці минулорічного листопада теж відмовив поліцейським, мовляв, витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється за рішенням суду.
Отже, що залишалося слідчим, окрім як звернутися до «сумнозвісного», як висловився мер, Печерського райсуду. 16 грудня суд задовольнив клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення їх оригіналів (з обов’язковою заміною на копії), які перебувають у володінні виконавчого комітету Тернопільської міської ради, а саме: правовстановлюючих документів на вісімнадцять земельних ділянок, у тому числі наказів, рішень, заяв, договорів, актів, виписок, витягів та інших документів, що визначають право власності на вказані земельні ділянки.
Слід зазначити, що адвокат, який представляв інтереси мерії, активно заперечував проти такого клопотання – нібито Тернопільська міська рада уже надіслала копії, але, мабуть, пошта довго йде.
Суд задовольнив клопотання і водночас застеріг, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів може бути винесена ухвала про дозвіл на проведення обшуку. Напевно, так воно і сталося… До речі, адвокат мерії намагався оскаржити ухвалу Печерського райсуду до апеляційного суду Києва, але нічого не домігся.
Із наведеного випливає, що жодного порозуміння чи співпраці між мерією і поліцейськими у рамках  розслідування кримінального провадження не було. Міська рада не хотіла давати документи, а отже, ті прийшли з обшуком. Тож навряд чи варто реальність прикривати «політичними замовленням  та  переслідуванням», а тим більше пов’язувати із недавніми подіями, якщо справу розслідують півтора року.
Ольга КУШНЕРИК