Повідомити новину

Поширити:

250008У Тернополі вкотре довели, що фізика, хімія та біологія – не тільки легко, а й цікаво. У місті пройшов масштабний соціальний захід із популяризації науки для дітей і молоді – «Наукові пікніки». Свої експерименти показували гості з  15-ти областей України. Близько 500 експериментів перетворили Театральну площу міста у справжню лабораторію: дим без вогню, полімерні «черв’яки», зиму у склянці і навіть власний маленький вулкан можна було створити під час «розумного свята».
«Проводячи «Наукові пікніки» ми поєднуємо науку й розваги, зацікавлюємо дітей, заохочуємо до навчання.  Стимулюємо пізнавати світ. На цьому заході не мають значення оцінки в табелях і атестатах. Тут кожен має право на помилку, адже наука – це експерименти, і ми не ставимо двійку, якщо щось не вдасться. Діти не повинні боятися діяти й творити», – розповідає організатор Михайло Сиротюк.
Учасники заходу показали, що для наукових експериментів навіть не обов’язково виходити з дому. Так, наприклад, за допомогою склянки й солі, можна створити «сніг»: коли сіль розплавиться під дією високої температури, то випаде меншими шматочками, які візуально нагадують справжній сніг. А якщо в склянку помістити гілочку ялинки – буде майже зима в лісі.
Студенти Тернопільського національного педагогічного університету принесли з собою реактиви, які при змішуванні змінюють кольори.
«Рідини прозорі, тож спершу ми протираємо долоню однією з них, а в іншій замочуємо, наприклад, ніж.
Потім проводимо негострою частиною ножа по зволоженій долоні, рідини вступають у реакцію і змінюють колір на червоний. Це виглядає мов справжній поріз. Такий нехитрий метод часто використовують у кіноіндустрії», – розповіла студентка ТНПУ ім. В.Гнатюка Катерина Якименко.
Чи не найбільше зацікавлення у дітлахів викликав басейн, наповнений рідиною, по якій можна… ходити! Це – спеціальна суміш, створена зі звичайного крохмалю й води у співвідношенні 1:1.
«Ця суміш називається неньютонівська вода, адже вона не підкоряться його законам, – пояснює студент Чернівецького університету ім. Федьковича Михайло Городецький. – Якщо на суміш не здійснювати вплив, то вона поводиться, як звичайна рідина, якщо ж її піддавати механічному впливу – бити, перекидати з долоні в долоню, то вона твердне. Тому, якщо в басейні стрибатимете, то не потонете, якщо ж просто стоятимете – загрузнете».
Додамо, що на «Наукових пікніках» побував також голова облдержадміністрації Степан Барна. Після побаченого він запропонував провести аналогічні «розумні свята» по всій області.
«Це дасть можливість навчальним закладам, у тому числі училищам, коледжам, технікумам, заявити про свій потенціал, що особливо на часі в період вступної кампанії. Крім того, «Наукові пікніки» демонструють по-справжньому демократичні принципи вільного суспільства. Цей захід наближає науку до простих людей, заохочує до здобуття освіти», – зауважив Степан Барна.
Наталя ЛУКІВ