Повідомити новину

Поширити:

Цю статтю ми присвячуємо 60-річчю трудової діяльності заслуженого діяча науки і техніки України, почесного професора кафедри управління інноваційної діяльності та сфери послуг ТНТУ ім. Івана Пулюя, академіка Академії економічних наук України, президента Академії соціального управління, віце-президента НАН ВО України, дійсного члена НТШ, Б.Андрушківа.

Богдан Андрушків не зважає на роки, він далі залишається активним і продуктивним. Перелік його літературних і наукових праць вражає.

«Хтось захоплюється риболовлею чи полюванням, хтось ходить у ліс за грибами, багато хто любить вільний час проводити в кафе, а я ж завжди за робочим столом», – розповідає п. Богдан.

Богдан Андрушків народився в 1947 р. у с. Метенів на Зборівщині. Працював механізатором, інженером, економістом, керівником підприємства, головою райплану, заступником голови Збаразького райвиконкому, заступником голови обласної планової комісії, заступником і першим заступником голови обласної держадміністрації, заступником голови обласної ради, головою обласної ради профспілок. Уся його трудова діяльність супроводжувалася літературними і науковими здобутками – публікації у ЗМІ, фахових виданнях, нові книги, реєстрація раціональних  пропозицій, патентів… Цей перелік можна продовжувати. За його підручником «Основи менеджменту», що побачив світ під грифом МОНУ ще на початку дев’яностих минулого століття, вчилося не одне покоління студентів. Його літературні твори та наукові статті, яких справді багато, є актуальними.

За більш як шестидесятирічну трудову та наукову діяльність здобув найвищі наукові ступені й звання. Практичним здобутком його наукової кар’єри є десятки навчальних посібників, підручників, монографій, більше 800 інших наукових та науково-публіцистичних праць, раціоналізаторських пропозицій, патентів.

Він був причетним до заснування і становлення низки громадських академічних формувань, серед яких – Академія економічних наук України, Академія соціального управління, НАН ВОУ.

Учений Б.М. Андрушків працює як над загальнодержавною управлінською проблематикою, так і над регіональними проблемами сфери послуг та іншими злободенними питаннями державотворення. За його ініціативи в Тернопільському технічному університеті створено єдиний в Україні музей засобів управління та економічної літератури тоталітарного періоду. За його підтримки отримали звання кандидата, доктора, доцента та професора близько 70-ти науковців.

За твердженням ученого, у Тернопільщини було і є достатньо ресурсів для успішного вирішення соціально-економічних проблем краю. У колишніх Теребовлянському, Бучацькому, Монастириському районах є нафта під поверхнею землі (1800 м – 1200 м, а в Україні добувають нафту з глибини 5-ти тис. м) і це на віддалі 100 км від Надвірнянського нафтопереробного заводу. З метою використання цього ресурсу на Тернопільщині, з його ініціативи у свій час в облдержадміністрації була організована науково-практична конференція за участі учених Західного наукового центру, яка підтвердила його розрахунки і нові економічні можливості, але з боку держави не було зацікавленості у подальшому її просуванні.

На Тернопільщині є вугілля, сировина для виготовлення цементу найвищих будівельних марок тощо. Колись тут успішно працювали фарфоровий і склозаводи. За його переконаннями, за певних умов можна відновити машинобудування і текстильну промисловість.

Коли Б. Андрушків очолював обласну раду профспілок, з його ініціативи засновано низку іменних премій відомих в Україні та світі наших земляків, у тому числі І. Пулюя, В. Вихруща, С. Подолинського. Впроваджено нагороди – Золоту медаль ім. Туган-Барановського, яку вручає Академія економічних наук України за значні заслуги в галузі економічних наук, орден українського козацтва імені Байди Вишневецького, орден князя Костянтина Острозького, відзнаку «ОRА еt LABORA» («Молись і працюй»). Нині він вніс у нагородний відділ Офісу Президента України ескіз майбутнього ордена Перемоги у війні з московитами.

Вже дев’ять років поспіль в ТНТУ п. Андрушків організовує Всеукраїнські науково-практичні конференції, присвячені першому президентові АЕНУ, академіку НАН України М.Г.Чумаченку, який був почесним професором ТНТУ.

Потрібно зауважити, що за свою роботу Богдан Миколайович теж отримав багато галузевих, відомчих, державних та міжнародних нагород, серед них – орден «За заслуги», численні грамотами Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, відзнаки Президента України «Хрест Івана Мазепи», голови ОДА «Честь і слава Тернопільщини» та ін.

Богдан Андрушків заслужив авторитет і повагу як в ученому світі України, так і серед керівників краю, науковців і студентів ТНТУ, населення області. Його багаторазово обирали депутатом обласної та районних рад. Нині він член-представник Федерації учених України від Тернопільщини.

Алла ЧЕРЕП, доктор економічних наук (м. Запоріжжя)

Ярослав СТОЦЬКИЙ, доктор історичних наук (м. Тернопіль)

Ліля МЕЛЬНИК, доктор економічних наук (м. Тернопіль)

(Далі буде)