Повідомити новину

Поширити:

Нещодавно я почула інформацію, що учасники АТО отримали в області понад 5 тисяч гектарів землі. Водночас, за приблизними підрахунками, на Тернопіллі не обробляється стільки ж дачної землі. Добре доглянуті ті дачі, які розташовані поблизу обласного та районних центрів, а у віддалених місцях вони, на жаль, заростають бур’янами…
– У 90-х роках, коли почався дачний бум, – каже голова обласної спілки садівничих товариств та Тернопільського представництва товариства садівників і городників України Роман Матвійович Гевко, – усі прагнули мати шестисотковий клаптик землі. Садили дерева, обробляли городи, розводили живність. Будували і триповерхові будинки, і невеликі – кому як виходило. Дехто взагалі не брався за будівництво, хотів мати дачу лише для вирощування городини.
Нині на дачі їдуть здебільшого літні люди.  Вони штурмом беруть переповнені дизель-поїзди, нарікають на водіїв автобусів, бо ті неохоче перевозять людей пільгових категорій. Відтак дачники не мають підтримки від держави, органів місцевого самоврядування. Усі комунікації за роки також застаріли, а за членські внески, які здають члени кооперативів, усе необхідне купити та зробити складно.

  • З хуторів, – продовжує Роман Гевко, – люди виїхали, і ті запустіли. У багатьох віддалених селах є чимало порожніх хат, що завалюються від дощів та снігів. І необроблені дачі заростають бур’янами. Нині в  області є 26 тисяч дач, з них 17 тисяч обробляють жителя Тернополя.

Зазвичай, на початку дачного сезону, відбуваються звітно-виборні збори дачних кооперативів, товариств. На зібранні дачників міської громадської організації  садівників-любителів «Тернопільське» я побувала днями.
Скажу відверто – побачене та почуте справило на мене вкрай негативне враження. Захід відбувався у неділю в актовій залі департаменту агропромислового розвитку ОДА. Збори розпочалися об 11 годині і тривали галасливо годин зо п’ять. Скільки членів товариства прибуло на збори, так і не відомо, цього ніхто не оголосив. Головуючий – голова МГО «Тернопільське» Михайло Дорофійович Смаль –  зазначив, що потрібної кількості членів товариства так і не назбиралося.
«Тернопільське» – найбільше дачно-садівниче товариство в області. Налічує понад 2 тисячі ділянок. Розташоване у напрямку Довжанки, але на території Тернополя. Навіть порожній наділ тут вартує до 4 тисяч доларів, а з будинком, звісно ж, дорожче.
Тут проведено газ, воду, світло. Окремі дачники  мешкають цілорічно. Тому звучала думка, що членські внески від тих, хто тут живе, і тих, хто приїжджає тільки у сезон, мають різнитися. Але вирішили збирати гроші від усіх порівну.
Також у залі розгорілася суперечка між молодими дачниками, які готові вкладати додаткові кошти в інфраструктуру, і пенсіонерами. Для останньої категорії дача – засіб виживання. При мізерних пенсіях збільшення плати за членські внески – проблема.
Але окремі учасники зборів говорили про те, що витрати ростуть і таки треба збільшувати надходження. Спочатку проголосували за те, щоб здавати по 350 гривень членських внесків, але зрештою зійшлися на 500, та не у всіх є така можливість. Один із дачників-пенсіонерів поскаржився мені, що ніхто не бере до уваги, що старенькі люди мають мізерні доходи і виживають за рахунок вирощеної та зібраної картоплі, капусти чи яблук.
Нинішній голова товариства вирішив написати заяву про звільнення, про що він повідомив на зібранні. Але коли постало питання про обрання нового голови, ситуація стала погано керованою. Один із претендентів забажав отримувати зарплату у розмірі 10 тисяч гривень, на що учасники зборів ніяк не хотіли погодитися.
Також було запропоновано підняти зарплату головному бухгалтеру, сантехніку та електрику. Через шум, хаос у залі не можу сказати точно, на яких зарплатних сумах зійшлися учасники зібрання. Від  голови, членів правління, членів ревізійної комісії  вимагали  чітких звітів про використання коштів, нарікали на непрозорість у цьому питанні.
Важко було зрозуміти, хто саме увійшов до правління МГО «Тернопільське». Керувати, як я зрозуміла, залишився М.Д. Смаль. За словами пана Романа Гевка, вже відбулося 8 таких зібрань, але збори  МГО «Тернопільське» найбільше оголили дачні проблеми. Він сам має тут дачу, у минулому був головою цього товариства, тому намагався не втручатися.
На переконання донедавна члена правління МГО «Тернопільське»  Марії Пелех, збори пройшли з численними порушеннями, вони фактично не відбулися. Шум, гамір, різні думки не дали змоги підняти ті проблеми, які є справді актуальними сьогодні. А дачний сезон зовсім близько…
Галина САВЧУК