Повідомити новину

Поширити:

Днями під такою назвою у  Тернополі у парку відпочинку та культури імені Тараса Шевченка відбулося величне бойківське свято, сповнене піснями, танцями, гумором, а головне – теплими словами і спогадами про маленьку батьківщину бойків… 
Мої Карпати, стежечко у травах,
Пахучі квіти, як я вас люблю…
Спочину трішки в скошених отавах,
Ковтну дитинства, юність притулю…
Дивлюсь на вас і подих переймає,
Як бачу тую неземну красу!
За вас, Карпати, кращого немає,
За вас молитву Господу несу…
Ганна МАЦІКАНИЧ
Традиційне свято «Я починаю з отчої землі» відбулося у рамках підготовки до всесвітнього бойківського фестивалю, що відбудеться у серпні 2022 року на Львівщині у місті Турка, – розповів голова Тернопільського обласного товариства «Бойківщина» Степан Дністрян. – Такі фестивалі, до слова, відбуваються раз в п’ять років, а всесвітні конгреси бойків – раз у чотири роки. Вони покликані шанувати та зберігати бойківські традиції, звичаї, національну самобутність.
Ведучими на святі були тернопільські режисери Ігор Натолочний та Ірина Потерейко. Авторські вірші на бойківську тематику та ліричні твори Ганни Маціканич читала Надія Молоток з Тернополя.
У першій частині концерту виступили: творчий колектив «Писанка» з села Мовчанівка Підволочиської ОТГ (керівник Ольга Кульбаба), танцювальний колектив «Оксамит» Центру культури та дозвілля міста Теребовля (керівник Оксана Дроздовська), хореографічний колектив «Едельвейс» міста Хоростків (керівник Світлана Ангел),
вокальна студія «Тріумф» м. Тернопіль (керівники Анастасія Сичова та Аліна Гончук). У святі також взяв участь баяніст-віртуоз Олександр Михайлів.
Особливо колоритною та неповторною була друга частина творчого заходу, коли Ганна Маціканич, член товариства «Бойківщина», заспівала пісні на власні слова і музику.
У високих Карпатах я народилася,
Магура до неба там притулилася,
А зорі вечірнії сплять у стозі,
Я народилась у Карпатській красі.
Я народилась у зелених Карпатах,
Де в парі лелеки кружляють понад хату,
А води Дністровії б’ють з потічка,
Я – бойківчанка, України дочка…
Окремо хочу розповісти про талановиту людину, тернопільську поетесу-піснярку, виконавицю власних і бойківських пісень Ганну Маціканич, яка вже багато років пише про Україну та рідну Бойківщину, звідки її коріння. Народилася вона у селі Шандровець Турківського району у родині, де зростало 13 діток – 5 дівчаток і 8 хлопців.
Тато був незамінним музикантом у троїстих музиках,  сопілкар, грав на бубні. Мама славилася свашкою на весіллях.
У сусідки по радіо-«брехунцю» дівчина почула оголошення про набір на навчання до тернопільського училища від бавовняного комбінату. Так стала ткалею.
Але тяга до мистецтва була сильнішою, і пані Ганна  паралельно вчилася у Теребовлянському вищому училищі культури. Співала у Надставній церкві.
Ганна Маціканич – солістка народного хору імені Івана Кобилянського. Тріо «Пісенне намисто», у складі Олега Зозулі, Євгенії Шевчук та Ганни Маціканич, є учасником весіль, ювілеїв, інших святкових заходів, які відбуваються з молитвою та щирим українським словом і піснею.
Своє творче та бойківське продовження жінка бачить і в дітях. Каже, що дочки Мар’яна та Соломія мають хороший слух і голоси, а 10-річна онучка Меланія відвідує хоровий клас у “Зоринці”, грає на бандурі.
Щодо бойківського фестивалю у Тернополі, то пані Ганна розповіла, що завжди бере участь у таких заходах. Бо пісня для неї – це все її життя. Вона вдячна усім, хто взяв участь у святі, хто завітав сюди з різних районів Тернопільщини. А також людям, які допомогли у проведенні цього творчого заходу, зокрема Михайлові та Галині Ратушнякам, які благодійно долучилися до свята, та директору Тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки Івану Шелепу за організацію озвучення.
Що ж сказати на завершення – свято вдалося на славу. У Тернополі воно запахло Карпатами, смерічками та водоспадами. А теплі відгуки людей, які завітали сюди, –  найвища нагорода для пошановувачів бойківських звичаїв та традицій.
Галина ВАНДЗЕЛЯК
Фото Івана ПШОНЯКА