Повідомити новину

Поширити:

 
Звичайно, усі ми любимо насолоджуватися теплими, погожими  днями, купатися у річках, озерах, чи їхати відпочивати на море, або в гори. Однак літо таїть і певні небезпеки…
Як врятуватися від літньої спеки?
Звичайно ж, багато пити, їсти морозиво та інші холодні продукти, але пам’ятати про горло, аби не перестаратися. В обідню пору для відпочинку вибирати затінені місця, або взагалі не виходити надвір. Бо з настанням спеки збільшується  кількість викликів «швидкої», і лікарі збиваються з ніг, приводячи до тями тих, хто отримав тепловий або  сонячний удар. Важко переносять жару гіпертоніки, люди, що хворіють на серцево-судинні захворювання, інші хронічні хвороби.
Як пережити літню спеку, розповіли спеціалісти Тернопільського обласного лабораторного центру.
 
Чи допоможе кондиціонер?
 
Більшість людей вважає, що наявність кондиціонера врятує від спеки. З одного боку, ця думка правильна: кондиціонер забезпечує комфортну температуру. Перебуваючи в приміщенні, оснащеному кондиціонером, можна забути про те, що на вулиці – справжнісіньке пекло. Однак рано чи пізно все одно потрібно вийти на вулицю. А великі перепади температури вкрай шкідливі для організму. Більше того, бездумне використання кондиціонерів призводить до застудних захворювань і навіть до пневмонії. Перепад між температурою в приміщенні і на вулиці має становити не більше 7-10ºС.
Не надто корисні і вентилятори, особливо якщо спрямовувати їх прямо на спітнілу від спеки людину. Правда, у вентиляторів є плюс – у них немає фільтрів, які служать розсадником хвороботворних мікробів.
Як харчуватися…
Влітку  бажано вживати нежирне м’ясо, яке не навантажує шлунок, швидко перетравлюється. Їсти, наприклад, качку в спеку не рекомендується.
Дуже корисні овочі і фрукти, їх можна вживати як у вигляді різноманітних салатів, так і тушкованими чи вареними. А ще – нежирний сир, особливо в поєднанні з зеленою цибулею, нежирні йогурти та інші кисломолочні продукти.
У спеку дуже важливо не допустити зневоднення організму. При цьому слід враховувати, що різні лимонади, кока-кола і таке інше аж ніяк не є ідеальними напоями – всі вони містять багато цукру, важко перетравлюються, та ще й стимулюють спрагу, замість того, щоб вгамовувати її.
Краще пити чисту воду. Її можна підсолювати, щоб відновити сольовий баланс – з потом організм втрачає не тільки рідину, а й солі.
Одягну красиве плаття…
Цього прагне кожна жінка. Однак влітку варто подбати про одяг з натуральних тканин.
Категорично не рекомендуються темні щільні тканини, які поглинають тепло. Одяг має бути легким і світлим, бажано – вільного крою. Потрібно відмовитися від різних поясів «для схуднення» чи коригуючої білизни, яка сковує рухи.
Ну і, наостанку, найпростіша, але корисна порада, – не слід перебувати на сонці без головного убору. Не рекомендується денна виснажлива робота на дачних ділянках, на городі.
 
Небезпечні кліщі…
Щорічно до закладів охорони здоров’я зі скаргами на укуси кліщів звертається в середньому близько 20 тисяч людей. Ці невеликі створіння можуть переносити як вірусні, так і бактеріальні захворювання.
Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів. Подбайте про відповідний одяг. Обов’язково одягніть панаму, косинку, світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.
Перевірте речі, які принесли з прогулянки. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння.
Якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Протягом двох тижнів після цього щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення – зверніться до лікаря.
 
Кліщі можуть переносити збудників таких небезпечних захворювань, як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. Тернопільські  лікарі б’ють на сполох – в  області почастішали випадки захворювання  на хворобу Лайма. Лише у понеділок, 9 липня, зареєстровано шестеро таких хворих, повідомили  у Тернопільському обласному лабораторному  центрі.
До слова, цього ж дня через укуси кліщів до медиків звернулися понад два десятки людей.
16 чоловік втопилися на Тернопільщині від початку року
Особливу небезпеку у літню пору таїть в собі вода.
Місцем свого відпочинку люди обирають затишні береги водойм. Адже купання дає людині фізичне та моральне задоволення, допомагає позбутися стресів.
Відпочинок біля води — чи не найкращий спосіб охолодитися в спеку. Однак, якщо нехтувати елементарними правилами безпеки, — таке дозвілля може закінчитися справжньою трагедією.
Найпоширенішою причиною нещасних випадків є недотримання правил безпечної поведінки на воді. Зокрема – купання в необладнаних для цього місцях та купання в нетверезому стані.
Варто наголосити: з  початку нинішнього року на водоймах  області загинули 16 людей, з них – один неповнолітній.
Пам’ятайте – відпочивати можна лише на спеціально обладнаних пляжах. Купатися дозволяється у безвітряну погоду. Не виходьте у плавання на човнах при сильних поривах вітру. Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.
Не рекомендується купатися поодинці біля крутих і зарослих густою рослинністю берегів. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині водоймища. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.
Не запливайте далеко. Ніколи не плавайте наодинці, особливо, якщо ви не впевнені у своїх силах.
Не залишайте дітей без нагляду біля води та не дозволяйте їм самостійно відвідувати місцеві ставки і річки. Не наближайтесь до суден, човнів і катерів. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.
Одягайтеся і харчуйтеся правильно, бережіть душевний спокій, підтримуйте в собі радість життя і гарний настрій – і спекотні дні принесуть вам не проблеми, а задоволення від тепла, сонця і літа – найкращої пори року…
Підготувала Галина ВАНДЗЕЛЯК