Повідомити новину

Поширити:

0009На численні прохання наших читачів я зустрілася  з керівником державного підприємства «Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» Сергієм Рібуном і попросила розповісти про можливості цієї структури.
– Якщо ви хочете збудувати або купити житло у селі, здійснити добудову, реконструкцію помешкання, господарського приміщення чи провести газ, воду, опалення, каналізацію, – каже Сергій Ярославович, –  приходьте до нас. З метою покращення житлово-побутових умов проживання сільського населення наш фонд реалізує в області програму «Власний дім». Йдеться про надання довгострокових пільгових кредитів для індивідуальних сільських забудовників.
– Хто фінансує цю програму?
– Фінансування відбувається з державного, обласного і районних бюджетів.
– На Тернопільщині фонд діє впродовж 18 років, а про нього нині знають не всі. Чому?
– Можливо, тому, що останні п’ять років цю програму майже не реалізовували, це було пов’язане з недостатнім фінансуванням.
– Сергію  Ярославовичу, на яку суму від держави і області розраховуєте?
– Для нашої області з держбюджету надійде до 5 мільйонів гривень на п’ять років. В обласному бюджеті передбачено на нинішній рік 750 тисяч, щорічно сума надходжень зростатиме. Орієнтовно загальнообласне річне фінансування становитиме 3,5 млн. грн.
– Хто і на що може претендувати, звернувшись до вашого  фонду?
– На кредитування можуть розраховувати люди, які живуть і будують у селі та є платоспроможними. Селянам держава пропонує кредити під три проценти річних на 10-20 років, а молодим сім’ям – до 30.
Згідно з «Правилами надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі», які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1998 року, позичальника, котрий має трьох і більше дітей, звільняють від сплати відсотків за користування пільговим кредитом протягом дії кредитної угоди, починаючи з дати подання копії підтвердних документів.
Відповідно до змін, внесених Постановою Кабміну від 17 липня 2015 року, відсотки за користування кредитом також не нараховують військовослужбовцям, резервістам та військовозобов’язаним.
– Гроші можна використовувати лише на будматеріали чи й на оплату будівельних робіт?
– За бажанням, але все має бути документально підтвердженим. Є відповідний Порядок надання пільгових кредитів для індивідуальних сільських забудовників. Детальніше з умовами кредитування можна ознайомитися на нашому сайті (fondselo.te.ua) або завітати в офіс за адресою: м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 18, каб. 503.
– Чи можна відразу розраховувати на максимальну суму кредиту?
– Це залежить від платоспроможності позичальника. Постановою Кабміну передбачено поетапне фінансування, тому можна розраховувати на певні транші. Наприклад, ми дали людині 50 тисяч, вона їх використала, відзвітувалася, вчасно сплатила відсотки, за таких умов може розраховувати на наступний транш – 50 чи й 100 тисяч. До слова, позичальнику надають відстрочку на сплату і кредиту, і процентів – навіть на рік (з дня отримання кредитних коштів).
– Чи передбачено внесення змін у програму кредитування будівництва на селі?
– Так, наприклад, Постановою Кабміну від 24 лютого 2016 року передбачено першочергове надання кредитів учасникам бойових дій в зоні АТО, а також можливість отримання таких кредитів внутрішньо переміщеним особам з територій проведення бойових дій, які виявили бажання працювати й проживати в сільській місцевості. Передбачено можливість отримання кредиту представниками різних соціальних верств сільського населення – як одноосібними виробниками сільгосппродукції, так і учасниками суспільного виробництва. Раніше офіційне працевлаштування в сільській місцевості було обов’язковою умовою для отримання пільгового кредиту, зараз це обмеження зняли. Через зростання вартості будівельних матеріалів збільшені граничні розміри кредиту: на нове будівництво – до 300 000 грн.; на добудову чи реконструкцію житла – до 150 000 грн.; на придбання житла – до 200 000 грн.; на спорудження інженерних мереж – до 50 000 грн.
Розмовляла Галина ВАНДЗЕЛЯК