Повідомити новину

Поширити:

Тернопільські громадські активісти, які виступають проти будівництва шести гідроелектростанцій на Дністрі у межах Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської областей, переконані, що річку намагаються знищити.
Спорудження ГЕС, за словами активістів, загрожує руйнуванням природної та історико-культурної спадщини одного з семи природних чудес України – Дністровського каньйону.
Масштабне затоплення земель у долині річки, перетворення її в каскад замулених ставків із застояною водою призведе до загибелі живих організмів, порушення природного водного режиму.О

Облради були проти, Кабмін – за

Нагадаємо, вперше про будівництво шести гідроелектростанцій на Дністрі заговорили у 2015 році. Активісти відразу почали бити на сполох. І, здавалося, влада почула. Їх позицію підтримали органи місцевого самоврядування: 25 грудня 2015 року Івано-Франківська, а 3 лютого 2016 року Тернопільська облради проголосували за заборону будівництва ГЕС на Дністрі в межах своїх областей.
Якщо сусідня область ухвалила рішення за гарячими слідами, то на Тернопільщині створили спеціальну комісію, котра протягом місяця ретельно вивчала документи і слухала всі зацікавлені сторони.
Тим часом у Мінекології заявили, що заплановане будівництво порушить Закони України «Про природно-заповідний фонд», «Про Червону книгу», «Про тваринний світ» і призведе до знищення прируслових та руслових природних комплексів національного природного парку «Дністровський каньйон», частини природних комплексів національних природних парків «Хотинський» та «Галицький».
Крім того, Дністер є середовищем розповсюдження видів риб, занесених до додатків Конвенції про охорону дикої флори та фауни в Європі, а території названих національних парків є об’єктами-кандидатами до Смарагдової мережі Європи, створення якої передбачене Угодою про асоціацію з ЄС.
Таким чином, констатувало міністерство, побудова каскаду ГЕС на Дністрі буде порушенням Україною своїх міжнародних зобов’язань.
Щодо Тернопільщини, то під загрозою затоплення перебувають кілька сіл.
«У Києві чомусь говорять про будівництво ГЕС у верхній течії Дністра, насправді йдеться про середню, де хочуть побудувати 5 гідроелектростанцій греблевого типу та одну дериваційну. Верхня гребля має постати біля села Вістря Монастириського району. Ця територія розташована в межах Національного парку «Дністровський каньйон». Тобто, весь лівий берег перебуває під охороною Національного природного парку, де апріорі неможливе будь-яке будівництво, тим паче ГЕСів.
Передбачається біля кожної греблі підйом рівня води на 8-9 метрів, тобто, це – неминуче затоплення берегів, а відтак, вулиць, городів, будівель. Як наслідок – відселення людей», – розповідає лідер громадської організації «Зелений світ» Олександр Степаненко.
І додає, що це чималий ризик для екосистеми, оскільки зупиниться течія і відбудеться цвітіння води. До того ж басейн Дністра сягнув крайньої межі маловоддя, а будівництво ГЕСів може остаточно замулити водну артерію краю.
Детальніше у середовому номері газети “Свобода”…