Повідомити новину

Поширити:

Відкритий лист редакції газети «Свобода» до голови Асоціації футболу Тернопільщини Тараса Юрика
Ще у квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила декомунізаційні закони. За п’ять років назви змінили майже тисячу населених пунктів, перейменовано понад 52 тисячі топонімів. Назви змінили і два обласні центри: Дніпропетровськ став Дніпром, а Кіровоград – Кропивницьким. Днями Верховна Рада має розглянути і законопроекти щодо перейменування двох областей (Дніпропетровської і Кіровоградської). Також у рамках декомунізації змінили назви 60 установ освіти, два порти. Демонтовано майже 2,5 тисячі об’єктів, серед яких – пам’ятники радянським діячам і комуністична символіка.
І все ж «привид комунізму» досі бродить теренами України і навіть… Тернопільської області.
Нещодавно керівник спортивного сайту «Чемпіон» Дмитро Копій звернувся до міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта і президента Української асоціації футболу Андрія Павелка з проханням відмовитися від деяких радянських гасел. «У мене пропозиція до наших спортивних керівників. Ви пам’ятаєте, в якій країні ми живемо? Ви в курсі, що всією країною йде активна декомунізація? До чого ці питання? Поясню. Я беру участь у різних змаганнях – футбол, футзал, інші формати змагань, навіть у ветеранських турнірах. І що я чую, коли команди виходять на поле? Ви це прекрасно знаєте: «Камандє сопєрніка наш… прівєт» або «Команді суперника фізкульт… привіт». Але ж це привітання залишилося нам ще від радянських часів. Хіба не можна по-іншому?
У січні цього року я був на турнірі в Іспанії, в якому брали участь 24 команди. З України разом з родинами в далеку Бенальмадену, що за 4000 км від Києва, прилетіли 14 команд. Перед початком одного з матчів, у якому грали дві українські команди, я почув те, від чого моє серце забилося втричі частіше, я почув те, що повинно лунати перед кожним футбольним, гандбольним, футзальним чи будь-яким іншим спортивним змаганням в Україні. Одна команда прокричала «Слава Україні», друга відповіла «Героям Слава»! «Це було неймовірно!» – підсумував Дмитро Копій.
З цього приводу редакція газети «Свобода» звертається до голови Асоціації футболу Тернопільщини Тараса Юрика з проханням не чекати на рішення УАФ, а запровадити  пропозицію керівника спортивного сайту «Чемпіон» Дмитра Копія на території нашого патріотичного краю вже. А згодом позитивний досвід Тернопільщини розповсюдити на всю Україну. Переконані, що в будь-якій із ліг чемпіонату Тернопільської області з футболу, чи футзалу не знайдеться жодної команди, яка б виступила проти передматчевого вітання «Слава Україні! – Героям слава!».
Зрештою, ніщо не заважатиме розповсюдитися цьому гаслові по всій території України – від Ужгорода аж до Луганська. Бо ж слова «І прийде час, коли один скаже: «Слава Україні!», а мільйони відповідатимуть «Героям слава!» зовсім не належать Степанові Бандері і їх немає у збірнику його праць. Принаймні так стверджує історик, голова Крайової пластової ради «Пласту – НСОУ», випускник історичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка  Юрій Юзич у публікації в «Історичній правді». За його історичними розвідками,  гасло «Слава Україні!» і відповідь «По всій землі слава!» використовували ще в середовищі харківської української студентської громади наприкінці XIX століття. А вже згодом трохи трансформувалося і загриміло на всю Україну з Києва. Збереглося завдяки зусиллям галичан і волинян.
Нині ж Тернопілля має великий шанс декомунізувати спортивну галузь і надати патріотичному гаслові нового спортивного імпульсу. І уявляєте, яке це матиме неймовірне патріотичне піднесення, коли гостьова футбольна команда вітатиметься з господарями поля словами «Слава Україні!» і чутиме у відповідь «Героям слава!»…