Повідомити новину

Поширити:

В останній день квітня до України зі США прибув очікуваний вантаж – протитанкові комплекси «Джавелін». Новину повідомив Президент України Петро Порошенко, який майже чотири роки переконував керівництво США надати нашим військовим високоточну летальну зброю. І нарешті це сталося. Чому «Джавеліни» такі цінні для нашої армії і яку роль можуть зіграти у вирішенні конфлікту на сході України?
Безпомильний «вбивця танків»
FGM-148 «Джавелін» (з анг. «спис») використовують в американській армії з 1996 року, на сьогодні є одним із найкращих переносних протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) у світі. Це – смертоносна зброя, оскільки безпомильно влучає у найбільш вразливу частину танкової броні – його дах.
«Джавеліни» – це протитанковий ракетний комплекс третього покоління, що працює за принципом «вистрілив-забув». І в цьому, зазначають експерти, полягає його перевага над українськими ПТРК «Стугна» та «Корсар». Американська протитанкова зброя повністю автоматизована. Ракети мають самонавідну інфрачервону головку, яка сама супроводжує ціль і корегує політ.
«Джавеліни» дуже прості у використанні, тому військовим не потрібно багато часу, щоб опанувати нову зброю. Система «м’якого пуску» дає змогу стріляти із ПТРК навіть із закритих приміщень, а невелика вага – швидко реагувати й оперативно переміщатися по полю бою. Але найважливіше, наголошують експерти, завдяки принципу «вистрілив-забув» американський ПТРК мінімізує ризики для життя військових.
«Відомо, як працює алгоритм вогню у відповідь на Донбасі. Варто демаскувати себе – а постріл з ПТРК це завжди демаскування, він фіксується – одразу прилітає «отвєтка», – пояснює координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук.
Про що Порошенко домовився з Трампом
З початку російської агресії в Україні точилися дискусії щодо надання американської летальної зброї нашим військовим. Президент Петро Порошенко послідовно переконував владу США у нагальності такого кроку і здобув підтримку в американському Конгресі. Втім, тодішній президент США Барак Обама був проти такого рішення. Після зміни господаря Овального кабінету Петро Порошенко лише посилив дипломатичні зусилля. І зрештою, після численних телефонних й особистих переговорів із новим лідером США Дональдом Трампом він досягнув мети. Трамп погодив передачу «Джавелінів» Україні.
Згідно з домовленістю між Порошенком і Трампом, ЗСУ отримали 37 пускових установок «Джавелін», 210 ракет і тренувальні комплекси до них. Усього на суму 47 млн доларів. Транспортування ракетних комплексів, як і навчання українських військових проведуть представники компаній-виробників Raytheon і Lockheed Martin.
За словами Президента України, які повторювала також американський посол в Україні Марі Йованович, протитанкову зброю планувалося передати за кошт США. Ці гроші були враховані в оборонному бюджеті Сполучених Штатів на 2018 рік. Загалом на військову допомогу Україні цього року у США витратять 350 млн доларів. Щодо «Джавелінів», то головною умовою американців було розміщення ПТРК на полігонах у тилу, тобто їхнє суто оборонне використання.
Українські військові вже розпочали тренінги з використання «Джавелінів». Міністр оборони Степан Полторак наголошує, що наявність американської зброї дає змогу створити потужний протитанковий резерв проти окупантів.
«Джавеліни» і підтримка союзників
На думку українських і західних експертів, Дональд Трамп показав Росії і світу, на чиєму боці США і союзники в українсько-російському конфлікті. Передача «Джавелінів» є не лише реальним, а й дуже символічним кроком. Він свідчить про те, що США готові тиснути на Росію далі.
«Щиро вдячний за справедливе рішення Дональда Трампа на підтримку України, на захист свободи та демократії. Вашингтон не лише виконав нашу спільну домовленість – він  продемонстрував лідерство і важливий приклад. Розраховую на твердість позиції всіх партнерів України, передусім країн Великої сімки: ціна за агресію проти України для Кремля має і надалі зростати!» – відреагував Президент Петро Порошенко на своїй сторінці у Facebook.
Старший науковий співробітник Американської ради із зовнішньої політики Стівен Бланк вважає, що «Джавеліни» на українських полігонах стануть стримувальним фактором для Кремля, оскільки змусять його збільшити витрати на армію. Крім того, науковець переконаний, що передача американських ПТРК є початком двосторонніх військових відносин Україна-США, які можуть розвинутись у торгівлю зброєю і спільні військові навчання.
Водночас Ян Бжезінський, старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки імені Брента Скоуфорта, розглядає «Джавеліни» як деморалізуючий фактор для окупанта.
«Дуже ймовірно, що «Джавеліни» також викличуть у російських командирів болючі спогади про роль, яку зіграли американські ракетні апарати «Стінгер», змушуючи СРСР відступити з Афганістану наприкінці 80-х», – зазначає Бжезінський.
Експерти одностайні, що передача американської протитанкової зброї є доказом солідарності США та союзників з Україною. Наявність «Джавелінів» зміцнює обороноздатність ЗСУ і  збільшує політичні й економічні ризики для РФ у разі ескалації конфлікту в Україні.
Дмитро ПУШКАР
Підпис до фото
Петро Порошенко і Дональд Трамп