Повідомити новину

Поширити:

Бережани стали стартом до вершин світової мистецької слави Ярослава Бабуняка

Маестро Я.Бабуняк із виплеканим своїм дітищем – хором “Гомін” виступав на найпрестижніших сценах США, Канади, Європи. Преса називала “Гомін” співучим військом, яке влучало у тисячі сердець і залишало незабутні враження, а Я.Бабуняка – непересічним, знаменитим, унікальним і феноменальним митцем.

Ярослав Бабуняк народився в сім’ї педагогів у селі Вербів 2 січня 1924 р. У Бережанах закінчив гімназію, опанував гру на бандурі від бандуриста з Києва Анатолія Білоцького. Із гімназійним хором дебютував як диригент у храмі Св. Трійці.

Зі своїм другом В.Юркевичем концертував Галичиною, інколи виступав із З.Штокалком. Був наймолодшим учасником з’їзду бандуристів у Львові. У 1942 році став лауреатом крайового конкурсу. Співав у двох професійних хорах львівського концертного бюро при Інституті народної творчості: В.Осташевського (м. Львів) і Тараса Лозинського (хор мав осідок у Бережанах). Куди б не вели стежки долі, Ярослав гідно презентував Бережанську землю.

Воєнні дороги пройшов із бандурою. Співом і грою кріпив дух вояків та волю до боротьби за Україну. У 1944 році із дивізійників-гімназистів насмілився нашвидкуруч сформувати збірний хор для участі в оперному театрі Мюнхена у концерті націй. Після успішного виступу хору та Я.Бабуняка з бандурою всі наступні учасники зняли заявки з виступів. Опинившись у м.Ріміні (Італія, 1945-1947) в таборі полонених, став одним із організаторів знаного чоловічого хору “Бурлака”.

Після звільнення з полону мешкав у м.Манчестер (Великобританія). Працював на підприємстві з продажу газового обладнання, чим заробляв на хліб для сім’ї. У вільний час жертовно служив мистецтвом українській громаді.

У 1949 році створив у Манчестері знаний у світі хор “Гомін”, який був учасником найважливіших культурно-мистецьких та духовних подій, лауреатом багатьох престижних міжнародних фестивалів. В Україні хор  “Гомін” удостоєний премії братів імені Братів Лепких і Почесної Грамоти Кабінету Міністрів за високе хорове мистецтво і гідну презентацію України в світі.

На основі хору “Гомін” він створив “Хор Тисячоліття” (230 осіб), залучивши окремі хори та співаків із усієї Великобританії. У день відкриття пам’ятника Хрестителю Руси Володимиру Великому в травні 1988 року в Лондоні саме наш земляк, син бережанської землі, був головним диригентом 430-особового мистецького дійства – концерту в Королівському залі з участю “Хору Тисячоліття з Великобританії”, хору “Думка” з Нью-Йорка (США), “Веснівка” з Торонто (Канада) та Візантійського хору з Утрехту (Нідерланди) у присутності більш, як шеститисячної публіки та головних ієрархів українських церков.

Я.Бабуняк був головним диригентом хору з 8-ми країн під час заключних святкувань 1000-ліття у Римі в присутності Папи Римського Павла II-го. Це було свято українського духу всього світу.

Улітку 1995 року він прибув в Україну із хором, був ініціатором туру концертів хорів-побратимів: манчестерського під власною орудою і львівського під керівництвом заслуженого діяча мистецтв Олега Цигилика, а також – злучення у столиці України із київським “Гомоном” під кер. лауреата Шевченківської премії Леопольда Ященка. Українські видатні майстри хорового мистецтва назвали це дійство в Українському Домі “обіймами “Гомонів” із сльозами радості на очах. Саме єднанням хорів-побратимів наш земляк відкрив нову сторінку в історії хорово-мистецького руху, ставши його новатором.

Всеукраїнське товариство “Просвіта” ще у 1999 році до 50-річчя “Гомону” прийняло Я.Бабуняка у свої почесні члени за плекання та ширення рідного слова і пісні в світі.

 

Петро ШИМКІВ, голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка, учасник бойових дій ЗСУ, волонтер

Олег ГУШТА,

голова обласного відділення товариства «Україна-Світ»

Ярослава Павлів,

просвітянка, член товариства «Україна-Світ»