Чи стануть дачні масиви житловими кварталами?

Дача площадью 120 кв.м. в г. Тернополе

Коли у 1990-х мешканцям міст почали давати земельні наділи під дачі, охочих було чимало. Люди сім’ями їхали за місто, щоб посадити город, дерева та кущі, посмажити шашлики на природі. Найбільш роботящі взялися за зведення будинків. Словом, робота закипіла. Чого не скажеш про нинішні дні – садово-дачні товариства переживають не найкращі часи…

Як свідчить сумна статистика, 40 відсотків дачної землі в Україні не обробляється, працьовиті власники земельних наділів   повмирали, а їх спадкоємці – діти, онуки – роз’їхалися по закордонних заробітках, зайняті на роботі, тому не мають часу на обробіток невеличких земельних ділянок або й не хочуть працювати на дачах, витрачати гроші, скажімо, на транспорт, насіннєвий матеріал тощо.

Краща ситуація у тих, хто має землю довкола Тернополя. Тут є більші можливості продати-купити дачу.  У багатьох будинках люди проживають не сезонно, а постійно. Однак і в них є чимало проблем. Про них я почула на зборах дачників міської громадської організації садівників-любителів «Тернопільське» (люди здебільшого називають організацію садово-городнє товариство «Тернопільське»), що відбулися в суботу, 25 січня.

«Дачне» законодавство – не досконале

За словами голови Тернопільського представництва Всеукраїнської організації Товариства садівників і городників України Романа Гевка, він 33 роки  займається проблемами садово-городніх товариств, нині  відповідає за зв’язки з урядом. Постійно на усіх рівнях порушує питання щодо державної підтримки дачних масивів, захисту прав садівників-любителів.

Нині на Тернопільщині є 24 тисячі дачних земельних ділянок, а це – понад 2 тисячі гектарів землі. На переконання Романа Матвійовича, хтось зацікавлений довести дачі, особливо віддалені, до зубожіння, занепаду і у перспективі прихопити і цю дорогу українську землю.

Як він розповів, складається враження, що хочуть  знищити дачі,  забрати за безцінь, обкласти податками, перевести з громадських організацій-товариств в кооперативи зі значним збільшенням членських внесків тощо. Такі висновки пан Роман робить із того, що дачі на рівні держави прагнуть не розвивати, а довести до зубожіння. Адже, щоб був розвиток потрібно подбати про покращення інфраструктури – провести газ, світло, воду, каналізацію, прокласти дороги тощо.

Звернулися до Президента В.Зеленського і до… його батька

За словами того ж Романа Гевка, представники Всеукраїнської організації «Товариство садівників і городників України», дачники Тернопільщини з активною громадською позицією постійно звертаються за підтримкою до депутатів, представників влади. Так, зі своїми проблемами та пропозиціями  неодноразово зверталися до міської та обласної влади, до народних депутатів Михайла Головка, Юрія Чижмаря, Олега Ляшка, тепер звернулися до Андрія Богданця. Також написали листи до Президента України Володимира Зеленського і до… його батька, сподіваючись, що він, як людина поважного віку,  розуміє саме дачників-пенсіонерів, для яких присадибна ділянка – ще й додаткова можливість виживання при мізерних пенсіях. «Скидатися» на благоустрій та покращення умов у садово-городніх товариствах для них фінансово непосильно.

А тим часом у Верховній Раді і чекає свого часу уже третій проєкт закону «Про садівництво й городництво в Україні».  Кожен із них депутати  розглядають у першому читанні. і на тому – все…

Чи допоможуть збори подолати бюрократичні гори?

У січні-квітні традиційно відбуваються звітно-виборні  збори  садово-городніх товариств. Люди обговорюють проблеми, складають плани на майбутнє, дискутують. Але хвилює, що зі 158 садових товариств області, майже у 20-ти нема ні голів, ні правління, ні ревізійної комісії, а це – шлях у нікуди…

Тому вже те, що такі збори відбулися за участі дачників товариства «Тернопільське», викликає повагу і дає впевненість, що людям таки вдасться вирішити свої проблеми. А їх, проблем, як з’ясувалося, ой, як багато…

Але про все за порядком. Ці збори не були звітно-виборними, такі відбудуться пізніше. Тому не прийшли ті, хто мав би звітувати. А також голова товариства  Михайло  Смаль, що, на думку багатьох дачників, є не припустимим, він мав би бути в епіцентрі гострих проблем міської громадської організації садівників-любителів «Тернопільське».

Хочуть до Тернополя

Позачергові ж збори організували члени ініціативної групи. Вони прагнуть порозумітися з Тернопільською міською радою та заручитися підтримкою членів садово-городнього товариства «Тернопільське» у низці проблем, що назріли.

Гостро обговорювали переваги та недоліки процесу приєднання дачних наділів до Тернополя. У дискусії взяли участь Роман  Гевко, Леся Чупровська, Ольга Краузе, Тетяна Підгірна, Іван Квасницький, Василь Деревенчук, Тарас Гніденко, Віктор Якимчук  та інші.

Розглядали й питання приєднання і до Довжанки, і до Підгороднього.

Тернопіль колись надав «Тернопільському»  145 га в постійне користування. Ця земля розташована за межами населеного пункту, і тому нині місту не так просто взяти її під своє крило.

Як кажуть одні з ініціаторів проведення позачергових зборів, дачниці Ольга Краузе та Тетяна Підгірна, ці дачні ділянки не охоплені генпланом. «Ми хочемо домогтися внесення змін до генплану. Звісно, необхідно підготувати багато технічної документації, вирішити низку юридичних питань, отримати  кадастрові номери на  1950 ділянок».

29 квітня 2015 р. було прийнято постанову Кабміну  «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у житлові будинки». Але у місті вважають, що дачників брати до себе не вигідно, адже зайвої землі нема, а треба вкладати кошти в дорогу, в каналізацію, в освітлення, інше.

«Ми порушуємо питання, щоб увійти до якогось населеного пункту, – каже дачник Тарас Мацелюх. – Я 10 років живу тут постійно, але  прописки  нема. Навіть захворіти не можна, бо не маємо можливості укласти договір із сімейним лікарем. На дачах постійно проживають 65 неповнолітніх, з них – 26 дітей дошкільного віку, яких не беруть у садочки. Є діти-інваліди, чорнобильці, учасники війни, діти війни, інші пільговики.

Люди просять вирішити питання з припискою ( тут проживають 105 сімей). Адже вони навіть не мають права голосувати на виборах, отримувати субсидії, не можуть викликати пожежну, «швидку».

Наразі вирішено виготовити ескіз детального плану території садового  товариства з можливістю доєднання до меж міста, внести зміни до генерального плану Тернополя.

Також на зборах вирішили звернутися до міськради, аби та надала  юридичні адреси, а на наступних зборах заслухати звіт голови, правління,  ревізійної комісії, обрати керівництво, яке дбало б про розвиток дачного масиву.

Галина ВАНДЗЕЛЯК

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*