Повідомити новину

Поширити:

Святе джерело і капличка у селі Зозулинці
Цей мальовничий куточок привабить кожного, хто сюди завітає. Капличка у літню пору року потопає у зелені крони 200-літнього ясена. За переказами, під час спеки пастухи йшли до кринички напитися холодної води. Вони пробралися крізь кущі терену, підійшли до води і раптом побачили під скалою у воді сяючий образ Божої Матері, яка стояла перед ними на повний зріст. Про це дивне видіння розповіли людям. Їм ніхто не вірив, одному з них довелося присягати на святому Євангелії 12 разів. Жителі Зозулинець на честь цієї події у 1898 р. спорудили там капличку. На третій день Святої П’ятидесятниці люди сходилися сюди на відпуст з усіх околиць.
З переказів відомо, що на початку минулого століття біля каплички у печері жив пустельник Яким Боднарчук, родом з с. Іване-Пусте, що на Борщівщині. Після відвідування Гробу Господнього у Єрусалимі він прибув до Зозулинець на відпуст, де знайшов спокій для своєї душі. Жив він тут до смерті і похований на місцевому цвинтарі.
За радянських часів у 1962 р. капличку підірвали, від неї залишилася руїна (престол і один кут). 27 років вона стояла зруйнована, але люди йшли до цілющого джерела. Восени 1989 р. капличку відбудували. Місцевий художник Василь Дем’янів намалював ікону Пресвятої Богородиці такою, як вона з’явилась пастухам. Капличку і зараз відвідує багато прочан з усієї України.
 Капличка Положення Ризи Пресвятої Богородиці та печера «Божого гробу» у Винятинцях
Історія паломництва до каплички Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці у с. Винятинці має більш як столітню історію. 25 червня 1891 р. в яру, де діти пасли вівці, перед ними з’явився образ Пресвятої Діви Марії. Згодом спеціальна церковна комісія, очолювана отцем Йосифом Гаванським, під присягою опитала й інших свідків, які підтвердили, що бачили образ Діви Марії. На місце появи почали сходитися для молитви люди. З часом вони зібрали пожертви, на які у 1896 р. вимурували невелику капличку Положення Ризи Пресвятої Богородиці. Від того часу у найближчу неділю після 15 липня тут відбувається відпуст. Сюди приходять на багатолюдні Богослужіння чимало людей не тільки з навколишніх сіл, а й з інших районів Тернопільщини.
Біля каплички є джерело, до якого веде Хресна дорога із 14 стацій. За переказами, коли Матір Божа ступала на землю, на піску залишився відбиток Її стопи, з якого почав бити струмок. Чиста, кришталева вода в освяченій криниці має чудодійну силу. Сюди приходять прочани з різними недугами в надії на зцілення. Цьогоріч капличці – 125 років.
Варто зазначити, що у Винятинцях є ще одна пам’ятка для прочан – давня печера «Божого гробу». Згідно з переказами, вона була тут ще до постання села. З обох боків входу в печеру вибито написи, ймовірно, латинню.
Всередині вона має два відділи. В головному є підвищення, на якому лежав образ Тіла Господнього. У другому, за словами священника, проводили тайну сповіді.
Капличка у с. Дзвиняч
У с. Дзвиняч у 1908 р. на окраїні села його жителі збудували капличку Пресвятої Діви Марії. Під час будівництва було знайдено меч та іншу зброю. У середні віки тут відбувалися великі бої. За словами жителів Дзвеняча, у 1925-1930 рр. (під час пацифікації) цю капличку зруйнували. У 1991 р. реставрували під керівництвом сільського голови села Івана Монича. У 2019 р. сім’я Василя Яремія капітально відремонтувала її.
 «Біля Богородиці» у Дуплиськах
У с. Дуплиська в 1870 р. у західній частині  місцеві жителі збудували на постаменті й освятили фігуру Матері Божої. Як розповіли вихідці з села, місце для встановлення скульптури Богородиці на своєму полі надала сім’я Ключишиних. На той час це була заможна родина. Вони тримали худобу, мали молочарню та кооперативу у Товстому. Василь Ключишин вів уроки християнства у сільській школі та був дяком у місцевій церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Його син Семен з дружиною Ганною щороку впорядковували фігуру.
Наприкінці 1939 р. скульптуру Матері Божої підірвали більшовики. Ганна Ключишин зі сльозами на очах зібрала розкидані уламки і поставила на місці фігури.
Минули роки і знову ж таки стараннями родини Ярослави Тивонюк (з дому –  Ключишин) на тому ж фундаменті у 2006 р. споруджено та освячено капличку Матері Божої.
Підготував Максим ОГОРОДНИК
 

Теги: Духовне