Урядова нарада
Президент України Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, урядовці, народні депутати, голови ОДА та обласних рад, мери міст та керівники прогресивних об’єднаних територіальних громад зібралися 5 квітня у Вінниці на розширеній урядовій нараді «Децентралізація та регіональний розвиток». Йшлося, зокрема, про регіональну політику, економічно-інвестиційний клімат, соціальну інфраструктуру, освіту, охорону здоров’я.
Розпочав нараду Глава країни Петро Порошенко. Він наголосив на важливості проведення в країні реформи децентралізації та назвав її «протиотрутою від федералізації, яку нам нав’язувала Росія».
«Про це 26 років ніхто і мріяти не міг. Жоден уряд та Президент в історії України не хотів впроваджувати децентралізацію влади. Чому? Бо це – добровільна відмова від частини повноважень і фінансів. Децентралізація наближує владу до людей, скорочує час на прийняття рішень. Вдумайтеся, тільки з початку цього року доходи місцевих бюджетів зросли на 21,3%», – наголосив Президент.
Під час наради Петро Порошенко зауважив, що децентралізація – це питання цивілізаційного вибору, політичної культури і національної безпеки.
«Погляньмо на це, з точки зору євроатлантичної інтеграції. Здавалося б, де децентралізація, а де НАТО? І як вона може бути пов’язана з нашим майбутнім членством в Північноатлантичному альянсі? Тим не менше, у Річній національній програмі під егідою Комісії Україна – НАТО на 2018 рік, яку я своїм указом затвердив тиждень тому, один із ключових розділів присвячений децентралізації. Тобто, децентралізація в Україні стала частиною наших міжнародних зобов’язань. А все тому, що реалізація стратегічного курсу держави на вступ до НАТО вимагає не тільки модернізації Збройних сил, що ми й зробили за ці чотири роки, побудувавши нову армію, нові ЗСУ. Модернізації потребує і прагнення держави жити згідно з демократичними принципами, поважати права й свободи громадян».
Також Петро Олексійович згадав про переваги процесу добровільного об’єднання громад і про суттєве наповнення місцевих бюджетів завдяки реформі. Разом із тим застеріг від так званого «параду суверенітетів» обласних рад, зауваживши, що кожен керівник має дотримуватися своїх обов’язків.
«Не так давно деякі безвідповідальні місцеві політикани намагалися запустити щось на кшталт параду суверенітетів. Це я про ініціативу деяких обласних рад щодо угод про розподіл повноважень з українським урядом. Цього ніколи не буде. Запевняю, той, хто буде бавитись у суверенітет – отримає відмову. Є чіткий розподіл повноважень і чітка відповідальність», – зауважив Гарант.
Прем’єр-міністр під час виступу наголосив на важливості середньострокового планування як центрального, так і місцевого бюджетів. Саме воно має стати новим пріоритетом і основою нового етапу реформи децентралізації.
«Реформа децентралізації стартувала у квітні 2014 року. І якби Донецьк, Луганськ та Крим мали сьогоднішні можливості децентралізації, то ситуація в країні була б іншою», – зауважив Володимир Гройсман.
Він також наголосив, що доходи місцевих бюджетів завдяки децентралізації зросли на понад 100 млрд грн. Окрім того, держава скеровує на місця за різними програмами понад 30 млрд грн. Але, оскільки ключовим завданням є розвиток економіки, то потрібно говорити про те, як примножити ці доходи.
«З 100 млрд грн треба зробити 200 млрд грн і спрямувати цей ресурс на створення нових робочих місць, підвищення стандартів життя громадян. І тут важливе значення мають і зарплата, і пенсія, в яку прийшли поліклініку, і в яких школі чи садку навчаються наші діти.
Настав час визначення конкретних пріоритетів і підвищення якості життя громадян. Дуже легко казати, що та чи інша реформа погані. Дуже важко взяти на себе відповідальність і проводити зміни», – сказав пан Гройсман.
Сьогодні на часі формування стратегії розвитку держави, і основні напрямки роботи задає уряд.
«Ми будемо інвестувати в освіту, медицину. Можна витратити ресурс на популістичні цілі. Але це не наш шлях. Нам треба продовжувати робити справу, оцінку якій дадуть українські громадяни», – зазначив Володимир Борисович.
Під час урядової наради виступали чимало високоповажних політиків. Зокрема і голова Тернопільської обласної ради Володимир Овчарук. Очільник краю зупинився на питаннях реформи первинної ланки сімейної медицини та поділився досвідом Тернопільщини. Наголосив на тому, що задовго до задекларованих Міністерством охорони здоров’я реформ у медичній галузі на Тернопіллі розпочались системні зміни. Акцентував на економічному ефекті впроваджуваної медичної реформи: «У березні поточного року рішенням сесії Тернопільської обласної ради спрямовано понад 30 млн грн додаткових коштів на забезпечення хворих хіміопрепаратами, кардіостимуляторами, ендопротезами, дороговартісними препаратами для лікування дихальних розладів новонароджених та належний рівень реабілітаційного лікування учасників антитерористичної операції і членів їх сімей. А ще Тернопільська область – єдина в Україні прийняла рішення про створення повноцінного самостійного медико-психологічного центру для лікування і реабілітації учасників АТО, де надаватимуть кваліфіковану допомогу із широким комплексом реабілітаційних заходів».
Зоряна ДЕРКАЧ