Повідомити новину

Поширити:

У номері №83 газети «Свобода» від 25 жовтня 2017 року опубліковано статтю (автор Ольга Кушнерик) «Навіть квартирантів серед зими не виселяють…»
Пропонуємо увазі читачів позицію Чортківського міського голови Володимира Шматька щодо подальшого функціонування освітнього закладу.
Міський голова Володимир Шматько:
«На мою думку, це некоректне і неправильне нагнітання ситуації. По-перше, ні приміщення школи-інтернату, ні земля навколо нього не належать до власності громади міста, а є спільною власністю територіальної громади району. Тому звинувачення, що щось планується продати, є недоречними і безпідставними.
По-друге, ніхто нікого не виселяє, йдеться про те, що має бути відповідальність районної влади – ради й адміністрації – за дітей, які є жителями Чортківського району. Всі ми знаємо, що добрий господар підраховує все, що він може собі дозволити. Так і ми спільно з депутатами міської ради, виконавчим комітетом прораховуємо свої видатки, можливості і разом приймаємо рішення – що ми можемо фінансувати, а що ні.
До набуття Чортковом статусу міста обласного значення школу-інтернат утримували повністю за державні кошти. Відколи місто стало окремою адміністративною одиницею, школа як установа фінансується з міського бюджету. А у 2017 році на міський бюджет лягла ще й зарплата непедагогічних працівників, тобто прибиральниць, нянь, поварів, завгоспів. Так, у 2017 році з міського бюджету на ці видатки заплановано 4 млн 920 тис. 700 грн, а разом з дитячими дошкільними закладами, утримання яких відбувається повністю за рахунок коштів міського бюджету, ця сума становить 26 млн 83 тис. 600 грн.
Незважаючи на те, що на державному рівні постійно йдеться  про скорочення  кадрів, ми намагаємось втримати людей на роботі, дофінансовуємо, доплачуємо, щоб соціальні гарантії в педагогів були збережені, щоб освіта була інноваційна, будівлі шкіл енергоефективні, щоб батьки не здавали грошей на ремонти. Але за два роки все зробити неможливо. Для того, щоб вийти на якісний рівень, потрібно мінімум чотири роки. А ми маємо 6 шкіл, серед яких школа-інтернат – в найгіршому стані, бо з районного бюджету її чомусь фінансували за залишковим принципом.
З прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2017 р. № 576 «Про внесення змін до Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини і Положення про загальноосвітній навчальний заклад», де чітко визначені категорії дітей, які можуть мати статус інтернатських (тривале стаціонарне лікування, роз’їзний характер роботи, змінна робота, вахтовий метод роботи батьків дитини),  перед нами постало питання  перегляду кількості дітей, які  на п’ятиденному перебуванні та харчуванні у школі-інтернаті.
Наразі в загальноосвітній школі-інтернаті зі статусом інтернатських дітей навчаються 148 осіб, з них з м. Чорткова — 80 чол., з Чортківського району — 78.
Проаналізувавши категорії дітей з Чорткова, дійшли висновку, що з 80 чоловік, які мають статус інтернатських, лише 5 підпадають під визначені категорії. З міських дітей 60 відсотків ніколи не залишались в інтернаті на ночівлю, вони лише  харчувались 4 рази на день. Ми порекомендували батькам залишити цих дітей у школі для продовження навчання, але вже на загальних підставах. Водночас  члени комісії з питань захисту прав дитини провели індивідуальні бесіди з усіма батьками для визначення ситуації в сім’ї, щоб прийняти  остаточне рішення щодо можливості п’ятиденного перебування дитини у цьому закладі.
З Чортківського району наразі в інтернаті перебувають 78 дітей. Ми неодноразово звертались до районної влади, щоб вирішити питання щодо утримання цих дітей на умовах співфінансування видатків з районного бюджету. За підрахунками, цілодобове утримання однієї дитини, враховуючи чотириразове харчування,  становить 81 грн (78 дітей×81 грн =6318 грн на день, в місяць – 126,4 тис. грн).
Ми розуміємо, що в селах дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, значно більше. Тому вважаємо, що районна влада має взяти на себе фінансову відповідальність й ухвалити рішення щодо спільного утримання школи-інтернату.
Ще раз наголошую, що ніхто нікого не виселяє, йдеться про те, що районна влада має взяти на себе відповідальність за дітей – жителів сіл Чортківського району.
Стосовно повчань на рахунок того, що в місті потрібно фінансувати, а що  ні, хочу відповісти, що такі рішення приймають депутати міської ради, яких обрали люди, а також виконавчий комітет.
І ще, для довідки:  у всіх школах міста навчається 273 дитини з району, в дитячих дошкільних навчальних закладах – 76. Утримання здійснюється за кошти міського бюджету.  При цьому формулу на них розраховують на районний бюджет, на районний відділ освіти, проте  район не повертає місту жодної копійки.
Я розумію, що сьогодні між адміністративними одиницями відбувається   конкуренція. І це нормально, бо кожен бореться за свої гроші. Після об’єднання у громаду  багато питань втратять актуальність.
Сподіваюсь, що в результаті дискусій консенсус буде знайдено, і жодна дитина не відчує на собі наслідків несправедливо прийнятого рішення».