Повідомити новину

Поширити:

В останню неділю вересня відзначають Всесвітній день річок. Вода – найважливіший елемент всього живого на Землі, без неї, власне, немає життя. Незважаючи на те, що дві третини поверхні Землі вкрито водою, для використання людиною доступно менше одного відсотка її ресурсів.
Україна — одна з найменш забезпечених власними водними ресурсами країн Європи. Тернопільська область за водозабезпеченістю посідає 15 місце в Україні. Викликає серйозне занепокоєння надмірне забруднення й без того обмежених питних ресурсів.
Антропогенне втручання у природу призвело до посилення змиву і розмиву ґрунтів, порушення процесів взаємозв’язку між річковими та підземними водами. Не менш важливим є питання охорони долини річок, що відзначаються багатством та різноманіттям рослинного покриву. Адже саме він відіграє винятково важливу екологічну, економічну, соціальну, рекреаційну, ресурсну, природоохоронну та багато інших функцій.
На території природного заповідника “Медобори” водні об’єкти представлені невеликою площею (22 га). Це – частина Мартинківського водосховища та русла р. Збруч.
Басейн річки щедрий на потічки та притоки. Всі вони потребують нашої уваги та турботи.
Тарнорудські ставки, що мають вигляд стопи, є найбільшою водоймою на річці Збруч. Перша дамба в Тарноруді була збудована ще у 1500-х роках.
Збруч – справжня окраса краєвиду заповідника. На її берегах є чудові місця для відпочинку, вздовж берегів багато мальовничих пагорбів, вапнякових виступів. З вершини Товтрового пасма відкривається надзвичайно мальовнича картина – каньйон Збруча.
Заселення долини річки сягає глибокої давнини. Свідченням того є римські монети, знайдені тут, та печери, видовбані у скелях. У 106 році нашої ери береги річки обстежив римський легіон під проводом центуріона Тонілія. А у 1848 році в Збручі між селами Городниця та Личківці прикордонники знайшли статую всесвітньовідомого Святовита – божества східних слов’ян, який стояв на найвищій вершині заповідника “Медобори” г. Боліт (правий берег р. Збруч).
День річок – це прагнення підвищити обізнаність про неймовірні цінності наших річок та такі проблеми, як забруднення, урбанізація, промисловий розвиток, надмірний забір води, будівництво дамб, зміна клімату або втрата прибережних середовищ існування. Хоч коріння цього святкування повертаються до Канади, сьогодні близько 100 країн беруть участь у Всесвітньому дні річок.
Оксана МУРСЬКА,
головний фахівець з екологічної освіти природного заповідника “Медобори”