Повідомити новину

Поширити:

Уже п’ятнадцять років в Осло діє українська недільна школа «Кобзар», яку заснувала громадська організація «Українська громада в Норвегії». У 2019 році заклад очолила Тетяна Луцик з Ланівців, яка вже 16 років проживає в Норвегії, працює вчителькою англійської мови, математики та програмування у середній школі.
Школа «Кобзар» має на меті зберегти і популяризувати українську мову та культуру в Норвегії, створити атмосферу україномовного спілкування.
Об’єднати культури України та Норвегії
Українську школу «Кобзар» відвідують діти із різних куточків Норвегії, розташованих навіть за 60-70 кілометрів від Осло. Приміщення для занять  безкоштовно надає адміністрація м. Осло.
Спершу збиралися із дітьми в будинку однієї із засновниць. Пізніше побачили, що це викликало неабиякий інтерес й прописали у документах організаційні моменти, умови функціонування закладу, обрали вчителів-волонтерів.
Школа «Кобзар» – волонтерський проект, а тому усі охочі можуть навчатися тут безкоштовно. Заняття відбуваються щонеділі по 3-4 години. Наразі через пандемію коронавірусу навчання призупинено.
– Наша мета – об’єднувати українців, зберігати українську культуру. Ми навчаємо дітей спілкуватися українською, сприяємо гармонійному розвитку мультикультурної ідентичності дітей. Школа створює українське середовище, а це дуже важливо для наших людей, які проживають за кордоном, – розповідає Тетяна Луцик.
Демографія сімей учнів – різна. Є діти, які народилися й виросли в Норвегії у змішаних сім’ях, є діти українських сімей мігрантів першого покоління. Рівень володіння українською мовою у них  різниться. Вчителі ставлять за мету адаптувати програми, методи й організацію навчального процесу до індивідуальних та вікових особливостей учнів, а також до їх рівня володіння українською мовою.
Значну увагу приділяють українським ремеслам
Акцент у школі роблять не на шкільні предмети, а на вивчення української мови, культури, традицій та ремесел. Наприклад, навчають дітей гончарству, писанкарству, розписують писанки та крашанки.
Також вивчають українську історію різних періодів.
Кількість учнів постійно змінюється, адже українські сім’ї часто змінюють місце роботи й, відповідно, місце проживання.
ГО «Українська громада в Норвегії» не лише популяризує українську культуру й мову за кордоном, а й проводить культурно-просвітницькі заходи, благодійні акції та втілює в життя  волонтерські проєкти. Тісно співпрацює з іншими громадськими організаціями України та діаспори, передає дитячі малюнки, відеопривітання воїнам АТО, українським військовим.