24 липня вшановують пам’ять святої рівноапостольної Ольги, великої княгині Київської, покровительки вдів і новонавернених християн. Княгиня Ольга у 957 році відвідала Константинополь, де прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією.
У 1547 році її зарахували до лику святих рівноапостольних, її пам’ять вшановують Православна і Греко-католицька церкви.
Свято св. Володимира Великого, покровителя багатодітних сімей припадає на 28 липня.
Князь Володимир Святославович – онук княгині Ольги, батько князя Ярослава Мудрого. 988 року прийняв хрещення під іменем Василь, розпочав християнізацію Русі, заснував Київську митрополію Константинопольського патріархату. Першим із руських князів карбував власну монету. Використовував особистий знак тризуб.
Перші свідчення про святість князя Володимира датовані 14-м століттям. Його вшановують як рівноапостольного святого у греко-католицькій і православній українських традиціях. Проте церковних документів про офіційну канонізацію київського князя немає.
25 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті князя Київського Володимира Великого – творця середньовічної європейської держави Руси-України».
На Тернопільщині є багато церков, названих на честь святих Володимира й Ольги, зокрема собор Святих Володимира і Ольги у Хоросткові Гусятинського району (1996 р., мурований; архітектор М. Нетриб’як, освятив у 2011 р. патріарх Філарет), церква святих Володимира і Ольги у Тернополі (на масиві «Дружба»), у селах Базниківка (Соколиця) Бережанського, Паївка Гусятинського, Рожанівка Заліщицького районів. Церкви Святого Володимира Великого є у Теребовлі (пам’ятка архітектури, перебудована з костелу), смт Велика Березовиця Тернопільського району (1998 р., мурована; архітектор Б. Магол), селах Підлісне Бережанського, Крогулець і Теклівка Гусятинського, Забойки Тернопільського. Каплички Святого Володимира є у с. Підвисоке (2003 р.) Бережанського, Возилів (1996 р.) і Космирин (1994 р.) Бучацького районів та в інших населених пунктах; каплиця Святої рівноапостольної Ольги є у с. Великі Млинівці (2001 р., встановлена за кошти мецената Володимира Чуби) Кременецького району. Фігури на честь св. Володимира є у селах Язловець (1994 р., скульптор Р. Вільгушинський) Бучацького, Джурин Чортківського і Лиса (1991 р., з нагоди проголошення незалежності України) Підгаєцького районів. А уродженець Манаєва Зборівського району, художник і громадський діяч Григорій Сторожук (1904–1960) виконав величний портрет св. Володимира Великого.
Віктор КУЛИК