Повідомити новину

Поширити:
25 квітня у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку «Світлосяйний Великдень».
Великдень – одне з найбільших християнських свят. Існує безліч традицій, прикмет та обрядів, пов’язаних із цим днем. Традиційний атрибут Великодня – це великодній кошик, прикрашений вишитим рушником.
В експозиціях представлено великодні рушники Тернопільської області. У фондах ТОКМ налічується 18 таких рушників, кілька з них датовані початком ХХ ст., а решта – другою половиною ХХ ст. Усі вони з різних міст і сіл нашої області. Зокрема, є рушники із сіл Токи, Кошляки та Мислова (Підволочищина), Деренівка та Мшанець (Теребовлянщина), Базар (Чортківщина), Клювинці (Гусятинщина), Дубівці (Тернопільського району), міст Бережани, Збараж та ін.
Зазвичай розмір великоднього рушника сягав 30×70 см. Вишивали так, щоб не було вузликів, а виворіт був не гіршим, аніж лицьовий бік. Казали: «Лицьова сторона – для людей, а виворіт – для Бога».
На такому рушникові обов’язково мали бути зображені символи Великодня: паски, крашанки, гілочки верби, ангелики, хрести і церкви, написи «Христос Воскрес!» та «Воістину Воскрес!».
Вишивати рушник починали у четвер, традиційно хрестиком, з молитвами й лише однією голкою, а найголовніше – вишивати рушник потрібно тільки з гарним настроєм, бо інакше він нестиме негативну енергетику, і вона пануватиме протягом цілого року в усій родині.
Виставка триватиме до 8 травня.