Повідомити новину

Поширити:

Закон України «Про громадські об’єднання» (далі – Закон) передбачає дві організаційно-правові форми громадських об’єднань: громадські організації і громадські спілки.
Громадська спілка є громадським об’єднанням, засновниками якого виступають юридичні особи приватного права, а учасниками можуть бути одночасно юридичні та фізичні особи. Спілка може створюватися та діяти зі статусом юридичної особи та без такого. Про це варто знати, адже від статусу залежить коло прав та обов’язків що має створена громадська спілка відповідно до чинного законодавства України. 
Чи є особливості визначення найменування громадської спілки? За аналогією з громадською організацією найменування визначається рішенням установчих зборів під час його утворення та складається з двох частин – загальної та власної назв. У загальній назві і зазначається організаційно-правова форма об’єднання – “громадська спілка“. 
Перед реєстрацією доцільно перевірити у відкритих державних реєстрах унікальність обраної засновниками власної назви спілки, оскільки власна назва громадської спілки не повинна бути тотожною власним назвам інших зареєстрованих громадських об’єднань.
Громадська спілка може також мати скорочене найменування, яке визначається рішенням його установчих зборів або вищого органу управління – з’їзду, конференції, загальних зборів тощо.
Зміна найменування громадської спілки здійснюється на засіданні вищого органу управління такого об’єднання з додержанням вимог   Закону та статуту об’єднання (за наявності).
Власна назва навчального закладу, установи чи організації у власній назві громадської спілки може використовуватися лише за згоди відповідного навчального закладу, установи чи організації.
Власна назва громадської спілки може містити інформацію про статус громадського об’єднання (“дитяче”, “молодіжне”, “всеукраїнське”) та/або про його вид (“екологічне”, “правозахисне” тощо), також може містити ім’я (псевдонім) фізичної особи за умови попередньої письмової згоди цієї особи або її спадкоємців, засвідченої в установленому законом порядку, якщо інше не передбачено законом.
 Застереження щодо власної назви спілки такі ж самі, як і щодо будь-яких інших громадських об’єднань. Серед таких обмежень заборона на:

  • дублювання назв державних органів;
  • використання власної назви громадського об’єднання, діяльність якого заборонена в судовому порядку (протягом 3 років після набрання відповідним рішенням суду законної сили);
  • інші позначення, використання яких обмежено законом;
  • використання у власній назві слова “державний”, “комунальний” та похідні від них;
  • використання у власній назві громадської спілки історичних державних найменувань, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;

Громадське об’єднання має право на використання свого найменування з моменту реєстрації. 
Забороняється використання найменування громадської спілки фізичними та юридичними особами, які не належать до неї, без згоди такої громадської  спілки для цілей, не пов’язаних з діяльністю цього громадського об’єднання.
Південно-Західне міжрегіональне
управління Міністерства юстиції
у Тернопільській області 
Південно-Західного міжрегіонального
управління Міністерства юстиції 
(м. Івано-Франківськ)