Повідомити новину

Поширити:

Одержувачів субсидій, яких звинуватили у шахрайстві, суди почали звільняти від кримінальної відповідальності.
Чим ближче до холодів, тим важче обсідають думки про субсидії. Багатьом вони «не світять», і на тлі обіцянок уряду ще підвищувати платню за газ, стає мерзлякувато уже тепер – у погідні вересневі дні.
Що показало масове субсидіювання за останні роки? Отримували ці пільги від держави далебі не найбідніші – у багатомільйонній армії субсидіантів є заможні і, водночас, хитруваті, спритні люди. На перших порах, виявивши невідповідності в заповнених деклараціях, органи соціальної політики зверталися до судів у порядку цивільного судочинства – аби стягнути з відповідачів незаконно отримані суми. Згодом почалася практика притягнення до кримінальної відповідальності – тим, хто схитрував, загрожувала відповідальність за шахрайство. Слід зауважити, що в області оголошували декілька вироків, де обвинувачених визнавали винними і засуджували у кримінальному порядку.
У липні запроваджено Єдиний державний реєстр одержувачів субсидій Міністерства соціальної політики. Будь-хто, увівши поштову адресу, може отримати вичерпну інформацію про оформлення субсидії – діючої та за минулі роки. Така систематизація дає змогу ефективно контролювати кожну гривню, надану з державного бюджету на допомогу населенню у сплаті комунальних послуг, підвищити адресність допомоги й покращити ефективність програми житлових субсидій, запевняють в уряді. Здається, ключове тут слово «контролювати». Реєстр миттєво виявив понад 20 тисяч українців, які отримували подвійну субсидію і були зареєстровані відразу в двох регіонах країни.
І хоча лави субсидіантів зменшилися наполовину (в період з січня по липень 2018 р. виплати отримало близько 2,6 млн українських сімей, що на 50% менше, ніж за аналогічний період в 2017 р.), контролювати процес обіцяють ще жорсткіше. А це означає, що викриттів буде більше, ніж раніше.
Отже, чи справді на усіх, хто «упіймався» на хитруванні, очікує судимість? Як-не-як, судимість, незалежно від міри покарання, – «чорна мітка» у біографії. Через неї є багато обмежень, зокрема у разі працевлаштування на деякі види роботи, виїзду за кордон та ін.
У кримінальному праві діє інститут звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям. Відповідно до статті 45 ККУ, особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо  після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала заподіяні нею збитки.
Що таке злочин невеликої тяжкості? Це – кримінально каране діяння, за яке передбачено позбавлення волі на строк до двох років або інше більш м’яке покарання. Шахрайство, саме такий злочин інкримінують одержувачам субсидій, належить до злочинів невеликої тяжкості.
Судова практика свідчить, що суди області застосовують до субсидіантів згадану 45 статтю КК – звільняють від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям. Скажімо, нещодавно звільнили за такою обставиною жителя Заліщицького району, який не повідомив управління соціального захисту населення Заліщицької РДА про зміни, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, а саме про придбання автомобіля «NISSAN QASHQAI»  вартістю 55000 гривень. У результаті чого чоловіку зайво нарахували та надмірно виплатили бюджетні кошти у вигляді субсидії на суму майже вісім з половиною тисяч гривень.
Звинувачений  у заволодінні чужим майном шляхом обману, заліщанин  неабияк злякався, повернув гроші і просив суд кримінальне провадження закрити. Його звільнили від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям.
Значно більшу суму – майже 24 тисячі гривень – довелося повертати до бюджету жителю с. Зозулинці цього ж району. Він не повідомив про купівлю іномарки вартістю понад 100 тисяч гривень. Чоловік теж уникнув кримінальної відповідальності.
Аналогічну справу нещодавно розглянув Підволочиський райсуд – недобросовісного одержувача теж звільнили від кримінальної відповідальності, оскільки він повернув 19 тисяч гривень і просив суд не притягувати його до відповідальності. І у цьому випадку йшлося про купівлю автомобіля.
Загалом реальність зіткана із суперечностей. Мабуть, багато хто знає, що сусід має розкішну машину «на бляхах» і водночас отримує субсидію. Чому? «Бляхар» приганяє машину з-за кордону, не сплачуючи жодних податків. Він формально не є власником і може користати із держави, тобто сплачених людьми податків, отримуючи субсидію. Зважаючи, що «бляхарів» в Україні, за підрахунками експертів, мало не півмільйона, це є масове явище. Нехай би і вони діяльно покаялися. Та наразі контроль держави до них не дійшов.
Та, повертаючись до теми звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям, варто зазначити, що у дуже багатьох ситуаціях ця новела кримінального закону рятує людей, які опинилися поза законом, не переслідуючи якихось злих намірів. Скажімо, суди сьогодні масово звільняють від кримінальної відповідальності селян, які на своїх городах посадили грядки маку, і за це їх притягнули до суду за «наркотичними» статтями.
Почасти дійове каяття демонструють чиновники різних рангів, яких упіймали на корупційних діяннях, як от не внесенні до декларацій про майновий стан інформації про будинки чи автомашини. Суди їх теж часто звільняють від кримінальної відповідальності.
 
Ольга КУШНЕРИК