Повідомити новину

Поширити:

28 серпня у Тернополі на території комунальної установи Тернопільської обласної ради «Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини» відбулася велична подія – урочисте відкриття монумента «Свята Покрова – опікунка українського війська».
Захід приурочено до свята Успіння Пресвятої Богородиці – одному з 12-ти найбільших церковних свят, під час якого вірні згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої; Дня Незалежності України (24 серпня) та Дня пам’яті захисників України, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України (29 серпня).
Фундатором виготовлення монумента був світлої пам’яті Степан Шпак – уродженець села Верб’ятин Бучацького району. З початку Другої світової війни, як емігрант, він  проживав у Німеччині, США, Канаді, де брав активну участь у громадсько-політичному житті, працював у Конгресі українців в Канаді, Об’єднанні колишніх вояків УПА США, належав до видавничого комітету «Літопис УПА». Зі здобуттям Україною незалежності віднайшов поховання свого тата, який був репресований і вбитий катами НКВС, та своєї матері, яка померла і похована у м. Копєйськ Челябінської області, де відбувала заслання.
Ініціаторами спорудження монумента саме на території музею, що у  перспективі об’єднає усі пам’ятні місця Тернопільщини, пов’язані з національно-визвольними змаганнями українського народу, стали: Роман Кулик – голова Фундації Степана Шпака (Канада); Микола Посівнич – президент благодійного фонду «Літопис УПА» ім. Володимира Макара; Ігор Гомзяк та Богдан Столяр – члени видавничого комітету «Літопис УПА»; Євген Філь – директор комунальної установи Тернопільської обласної ради «Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини».
Автор монумента «Свята Покрова – опікунка українського війська» – світлої пам’яті Петро Кулик, відомий український скульптор, автор низки пам’ятників, встановлених в Україні, Канаді, США, серед яких – пам’ятники українському гетьманові Іванові Підкові у Львові та Черкасах, поетові Січового стрілецтва Романові Купчинському в Розгадові, князеві Василькові у Теребовлі, Іванові Франкові у Торонто, князям Володимиру та Ользі в Чикаго…
Реалізовував проект у натурі Володимир Цісарик – відомий український скульптор-монументаліст, учасник багатьох міжнародних проектів.
В урочистому відкритті монумента взяли участь: священнослужителі Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, керівники владних структур області, депутати обласної ради, військові, добровольці та правоохоронці, волонтери, меценати музейної справи, представники громадськості, політичних організацій та засобів масової інформації, а також гості зі Львова, Києва, Дніпра, Торонто. Ведучим свята був поет Олег Герман.
Церемонія відкриття розпочалася Богослужінням, яке очолив архієпископ Тернопільський і Бучацький  ПЦУ Тихон, спільною молитвою за світлу долю Української держави та усіх її громадян, за святу пам’ять про героїв, які віддали життя за незалежність та соборність у боротьбі з російським агресором та його найманцями на східних теренах України, за мир та добро на землі.
Під час заходу відбулося нагородження відзнаками обласної ради та грошовими преміями воїнів Збройних сил України – учасників російсько-української війни, а також родин, чиї сини, чоловіки та батьки загинули у боротьбі з російськими агресорами.
Передбачається щорічне проведення 14 жовтня біля монумента «Свята Покрова – опікунка українського війська» урочистих заходів з нагоди Дня українського козацтва, створення УПА, Дня захисника України.