Великі Гаї славляться історією, мальовничою природою та гостинними людьми. Село завжди вважалось заможним. Розташоване воно у передмісті обласного центру. У час, коли розпочалась реформа децентралізації, тодішній сільський голова, а нині голова громади, Олег Кохман одним із перших на свій страх і ризик вирішив об’єднати шість сільських рад, створивши Великогаївську об’єднану територіальну громаду.
Доводилось переконувати людей, владу, усіх, що у села є майбутнє. І воно саме за громадами. Своїм досвідом з читачами «Свободи» поділився голова Великогаївської ОТГ Олег Андрійович Кохман.
«Мені пощастило у тому плані, що сільські голови підтримали ідею децентралізації. Не було з їхнього боку конфліктів, недовіри. Ми однією командою йшли до мети. Провели громадські слухання, на яких переконували людей у необхідності цієї реформи. Правда, невеликий конфлікт виник у селі Дичків. Адже село мало ще пропозицію об’єднатися з Великими Бірками. Тоді провели громадські слухання, під час яких були присутні я і голова Великобірківської сільради. Тоді ж більшістю голосів жителі Дичкова прийняли рішення приєднатися до нас. Після цього були ще кілька непростих ситуацій, дійшло навіть до суду, який ми виграли.
А далі все за сценарієм. Подали документи. Правда, як і по всій області, були труднощі із проведенням виборів, оскільки обласна рада на той час ще не затвердила перспективного плану. Звернулися до Верховної Ради з проханням про внесення змін до законодавства».
22 грудня 2015 року у громаді відбулися вибори. Більшістю голосів головою обрали Олега Андрійовича Кохмана. Відтоді пішла плідна робота за усіма напрямками.
«До нас перейшло чимало повноважень від району. Утворили у сільській раді відділ молоді і спорту. Прийняли клуби, бібліотеки на свій баланс. Провели реорганізацію, бібліотекарів перевели на 0,25 ставки, а працівникам культури дали більше повноважень. Процес змін триває.
Опісля взялися за освіту. Так, влітку 2016 року створили відділ освіти. Керівником призначили Мирослава Дишканта. 10 шкіл і чотири садочки в громаді передали новоутвореному відділу.
Під час сесії прийняли рішення щодо створення опорної школи у Великих Гаях з філіями у Дичкові, Красівці і Білоскірці. Жодної школи у громаді не закрили і не реорганізували, тож усі освітяни залишились на своїх робочих місцях.
У селі Баворів є автобус, котрий довозить учнів із ближніх сіл до школи. Також згідно зі стратегією розвитку громади, цього річ плануємо придбати ще один шкільний автобус».
До слова, у Великогаївській ОТГ повідомили, що подали лист в управління освіти Тернопільської обласної адміністрації щодо можливості надання коштів на придбання автобуса на умовах співфінансування 70/30 і очікують на позитивну відповідь.
«Об’єднавшись в ОТГ, ми негайно почали проводити ремонтні роботи і в сільських школах, котрі на той час були у дуже плачевному стані. До прикладу, у ремонт школи в селі Скоморохи вклали 1,5 мільйона гривень. Зрештою, окрім шкільних класів, нині там діють і групи дитячого садка. В інших сільських школах замінили вікна на металопластикові, модернізували опалення, оновили комп’ютерні класи тощо. Роботи зробили чимало, і ще більше плануємо зробити», – поділився Олег Кохман.
Не могли не поцікавитись у Олега Андрійовича ситуацією із оплатою за тих дітей, котрі відвідують дитячі садочки Тернополя, що викликала чималий резонанс серед жителів Тернопільського району.
«Питання непросте. Ми неодноразово отримували листи від міськради із повідомленнями про оплату. У результаті, створили спеціальну робочу групу, котра вивчає це питання.
Проте у нас не настільки складна ситуація, як в інших населених пунктах. Лише 19 дітей нашої громади відвідують тернопільські садочки. Не так давно зустрічалися з батьками, щоб пояснити, що є місця у наших дошкільних закладах, і вони нічим не гірші від міських.
У результаті кількох зустрічей із мером міста Сергієм Надалом, головою райдержадміністрації Олександром Похилим, вирішили детальніше вивчити це питання. Голова Великогаївської ОТГ каже, що вони пропонували оплачувати за тих дітей, котрі в майбутньому відвідуватимуть тернопільські садочки і то лише за умови, якщо батьки зможуть аргументувати необхідність відвідування дітьми міських дошкільних закладів.
Також голова розповів, що минулоріч виникла проблема із виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення. Річ у тім, що очікували 2 мільйони гривень від держави. Та вони надійшли лише наприкінці року, тоді усі працівники, як педагоги, так і молодший персонал, отримали обіцяні виплати.
Поцікавилися ми і станом медичного обслуговування в громаді.
«Це питання у нас поки залишається відкритим. Ми ще не перебрали на себе повноваження у цій галузі. Робимо тільки перші кроки. Проводимо зустрічі з медичними працівниками, сімейними лікарями громади. Плануємо відкрити дві амбулаторії, котрі будуть розташовані у селах Великі Гаї та Баворів. Нині там тривають ремонтні роботи. Звісно, щоб жителі громади зверталися за медичною допомогою до місцевих сімейних лікарів, підписали саме з ними потрібні декларації, ми маємо докласти немало зусиль. Зокрема, придбати необхідне обладнання, створити денний стаціонар із ліжкомісцями тощо. Далі медики самі мають переконати людей у своїй компетентності».
Олег Кохман також повідомив, що окрім цього планують створити робоче місце сімейного лікаря у Тернопільській районній лікарні. Адже є люди, котрі мешкають у Тернополі, а прописані у селах громади, або ж працюють у місті. І їм зручніше звертатися саме у міський медичний заклад.
Окрім цього, у решті сіл ОТГ будуть працювати пункти здоров’я, де можна буде отримати першу медичну допомогу. Туди виїжджатиме і сімейний лікар. За словами Олега Кохмана, на разі намагаються створити усі необхідні умови, щоб жителям сіл жилось комфортно.
У наступному середовому номері «Свободи» читайте про міжнародні проекти, у яких бере участь Великогаївська ОТГ, ремонт доріг, великий спорткомплекс обласного рівня.
Зоряна ДЕРКАЧ