Повідомити новину

Поширити:

Четверта ранку – і виття сирени. Воістину: найтемніша ніч перед світанком. Хтось далі спить, обачніший переміщується між двох стін, багато людей поспішають в укриття. Надворі плюс два. У Києві – вибухи. Мешканці столиці ще не подолали втому попередньої ночі (понад 30 шахедів джуміли у небі, як бомки, а ППО розсікала темряву  канонадою, знищуючи цю смертоносну навалу), і знову – небезпека.

Як згодом повідомили,  уніч на 9 травня здійснено атаку на Київ із чотирьох бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з району Каспійського моря. У повітряному просторі навколо Києва бійці виявили та знищили приблизно півтора десятка ворожих повітряних цілей! Влучань не було.

Такі тепер ночі тривожні, такі рожеві травневі досвітки – від заграв і загроз. Країна обороняється, напружується –  перед вирішальним ривком у відповідь. Буде наступ – буде рішуча відповідь за усе, що нам заподіяли. Україна озброєна, безкомпромісна до ворога. З останніх опитувань: 71,8% громадян України вважають, що війна може припинитись лише у разі перемоги над росією, і компроміси з країною-агресором неможливі. Ось так – попри потуги роспропаганди зерна зневіри не проростають на наших теренах. Надто багато болю і втрат, щоб приставати на сумнівні домовленості.

Минулий воєнний тиждень мав кілька яскравих подій, які нас потішили. Передусім – безпілотники над кремлем і спричинені ними вогняні язики, що охопили головні куполи росії. Скромні пожежі, але багатозначні. Росія, звісно, звинуватила в атаці Україну і США. Ми заперечували причетність, але присягатися не збиралися. Як влучно написав київський журналіст Луканов:

«Щось грізно над кремлем гриміло.

Настали ці блаженні миті.

Звичайно, це не ми зробили,

Та можем, звісно, повторити».

Хоча, деякі аналітики припустили, що москва сама організувала наліт дронів, щоб легалізувати запуск «Кинжалу» на Київ – ціллю мало бути приміщення Верховної Ради.  Але «непереможний» (так хваляться росіяни) «Кинжал» збила над небом Київщини система «Патріот».

Другий яскравий момент: в Анкарі наш народний депутат динамічно відлупцював чиновника госдуми, який вкрав український прапор. Це відео із тих, яке любо дивитися багато разів. Чинуча-крадій, як побитий собака, відступив, тримаючись за носа. Прапор відібрали. Безсумнівно, цей дуже символічний момент увійде в історію визвольної війни.

На фронтах напруга лише наростає. У Генштабі повідомили про важкі бої за Бахмут і Мар’їнку й 42 відбиті атаки сил рф.  Бахмут на Донеччині – місце найзапекліших боїв, кажуть, з часів Другої світової війни не було гарячішої бойні. «На Бахмутському напрямку тривають бої у місті Бахмут. Протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямку Іванівського та Часового Яру… На Авдіївському напрямку минулої доби противник вів наступальні дії в районах Авдіївки та Первомайського Донецької області, успіху не мав… На Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні атаки противника в районі міста Мар’їнка», – повідомили в командуванні.

Взяти Бахмут до 9 травня ворогу вже точно не вдалося. Росія активно штурмує це донецьке місто і населені пункти на підступах до нього з липня 2022 р., з грудня наступ посилився. В останні дні головний вагнерівець пригожин зробив кілька публічних виступів, звинувативши військове керівництво росії у саботажі – мовляв, вагнерівцям не постачають боєприпаси. Й пообіцяв вивести свою приватну армію з міста 10 травня. Що це усе означає –  байдуже, нехай собі ворог біситься. Там свої політичні розклади. Те, що росіяни добровільно не покинуть місто, зрозуміло й дитині – інакше у лінії фронту відкриється пробоїна на 50 кілометрів, чим, звісно, наші війська відразу скористаються. Ворог не такий дурний, щоб таке зробити. До того ж, наші воїни кажуть, що не відчувають нестачі боєприпасів ворога – останній гатить безперервно.

Щодо майбутнього контрнаступу. Доволі промовисто про це висловився радник Офісу Президента України Михайло Подоляк:  «Коли ми говоримо про контрнаступ, що це буде обвально для Росії чи навпаки — не буде ніякого просування України вперед, то це виглядає, начебто ми в голлівудському фільмі, де починається велика битва за Середзем’я й одна битва за Гондор все вирішить. Так не буває. З урахуванням інтенсивності та масштабу війни, з урахуванням ресурсів, які Росія сюди вкладає, в тому числі й мобілізованими, — це низка заходів. Це не питання одного тижня чи одного місяця. Це питання багатьох подій, бо одна може буди більш вдалою, а інша — менш вдалою».

За словами Подоляка,  головне завдання контрнаступальних дій полягає в тому, щоб «обнулити залишки морально-вольового духу росіян». Цей процес уже розпочато, бо жителі рф починають розуміти, що «привели до влади тих, хто наплодив проблем».

Хотілося б, щоб й справді так було – аби прозріли росіяни. Щоправда, дивлячись відео з вуличними інтерв’ю у різних містах «імперії», не вловила навіть натяку на прозріння. Здається, вони усі під ефектом Мандели  (термін з психології про помилкову колективну пам’ять) –  усі повторюють, що «на ніх напалі». Жертви пропаганди…

Парад у москві наші кмітливі користувачі соцмереж глузливо зобразили парадом чорних мішків. Це й відповідає реальності – втрати ворога наближаються до позначки 200 тисяч мертвих тіл.

Вічна наша болюча тема – зброя. Президент анонсував, що червень стане дуже продуктивним у плані постачання зброї. Уже є кілька добрих новин. Як повідомляють вітчизняні ЗМІ, посилаючись на  «The Washington Post»,  Британія готується відправити в Україну ракети великої дальності. Озброєння дасть змогу нашим Збройним силам застосувати тактику, яку вже використовує Росія, –  запускати крилаті ракети з літаків. Британія, яка випереджає своїх західних союзників у передачі нових систем зброї в Україну, схоже, готова надати Києву ракети великої дальності, які адміністрація Байдена відмовляється надавати. Щоправда, не уточнюється, про який вид зброї йдеться – лише про дальність до 300 кілометрів. Україна давно зверталася до західних країн із проханням надати їй ракети більшого радіусу дії, бо така зброя може змінити хід війни, дозволивши Силам оборони цілити у російські командні центри, лінії постачання, боєприпаси та сховища палива глибоко в Криму та на контрольованій Росією території на сході України. І, схоже, нас почули. Здатність завдавати удари далеко за лінією фронту розчистить шлях для наземного наступу наших танків і піхоти.

Власне, є ще й інші звістки, скажімо, Польща передала Україні 10 винищувачів МіГ-29. Словаччина вже передала Україні всі 13 винищувачів МіГ-29. Це літаки радянського зразка і, як кажуть, «не фонтан», але повітряний простір частково закриють. Про винищувачі F-16 наразі чітких домовленостей не озвучують. Експерти стверджують, з появою ЗРК Patriot в Україні потреба в F-16 ще більше зросла, оскільки літак адаптований до цієї системи. Хотілося б, щоб вони були в анонсованому Президентом червневому постачанні зброї, або принаймні тверда обіцянка, що будуть.

Автор: Ольга КУШНЕРИК

Теги: повітряна тривога, ППО, сирени