Повідомити новину

Поширити:

Він вовтузиться на стільці, видно, що почувається незручно. «Зараз полювання на аліментників –  тільки й пишуть про стягнення, санкції, притягнення до відповідальності. Якесь вороже ставлення: ніби усі чоловіки, які пішли із сім’ї – зозулі чоловічого роду. Я, наприклад, щомісяця даю дітям стільки, скільки можу. Розлучилися з дружиною два роки тому, вона на аліменти не подавала, бо запевнив, що поставлю дітей на ноги. Зараз трохи обмежений у можливостях, бо народилася дитина від нового шлюбу. А колишня дружина почала дратуватися, постійно незадоволена. Наприклад, минулого місяця дав дітям три з половиною тисячі гривень. А вона каже: треба обом купити куртки на зиму, чобітки. Дав ще дві тисячі. Учора син телефонує – ненароком розбив однолітку телефон і треба 800 гривень на ремонт. Малому 12 років, і не скажеш йому: «Зароби сам». Якось складається усе так, ніби я маю безпросвітно працювати, щоб стати грошовим мішком, або залізти по вуха у борги. Хотів би унормувати розмір і сплату аліментів, щоб бодай сплановувати свої видатки, бо, якщо чесно, зараз важко у райцентрі заробити грошей».
Цей чоловік приїхав із Борщова, щоб подати у газету оголошення, а заодно несміливо завів цю бесіду. То скільки дітям треба платити за законом і які є способи стягнення аліментів – так можна окреслити те, що його цікавило.
Отже,  відповідно до Сімейного кодексу,  мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. А от мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Способів стягнення аліментів є декілька. Зокрема у добровільному порядку. Це коли за усною домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. Також батьки мають право укласти письмовий та нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені Сімейним кодексом України. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.
Аліменти призначають і  у судовому порядку. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;  наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
І врешті про відповідальність платника аліментів.
У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
До неплатників аліментів застосовують низку обмежувальних заходів, фінансових санкцій та відповідальність у вигляді суспільно корисних робіт, адміністративного арешту та позбавлення волі.
Якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує чотири місяці (три місяці для батьків тяжкохворої дитини або дитини з інвалідністю), встановлено можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо виїзду за межі України; керування транспортними засобами; користування зброєю; полювання.
Також боржник з аліментів  не може впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за межі України. Тобто, той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду такої дитини за межі України.
Існують й фінансові санкції: накладення штрафу за несплату аліментів залежно від суми заборгованості: понад 1 рік – 20%; понад 2 роки – 30%; понад 3 роки – 50%.
Окрім того, є адміністративна відповідальність за    несплату аліментів, якщо борг перевищує суму відповідних платежів за пів року з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання. За це передбачено суспільно корисні роботи на строк від 120 до 240 годин.
Кримінальна відповідальність настає за злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей.
 
Ольга КУШНЕРИК