Повідомити новину

Поширити:

Що найголовніше в житті кожної людини? Звичайно, наші діти, їх благополуччя, безпека. Кожен батько та мати ладні зробити все, щоб їхня дитина мала право на щасливе дитинство, освіту…
Днями в редакцію газети “Свобода” звернулися жителі села Великі Млинівці. Люди обурені, бо керівництво громади має намір закрити сільську початкову школу. Батьки, учні та вчителі просять не допустити закриття навчального закладу.
“Звертаємося до вас із проханням і криком душі про допомогу, оскільки в селі Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області влада хоче закрити або, як  це ще  називають, оптимізувати Великомлинівецьку початкову школу!
Вдумайтеся, школу, де є все: належні навчальні класи, сучасна техніка, меблі та зручні ортопедичні парти, комп’ютери, Інтернет, безкоштовний Wi-Fi-сигнал, оргтехніка, проектор, сучасні дошки, перекрито дах, замінено вікна та двері на металопластикові, зроблено сучасний ремонт, є внутрішній санвузол, добудовано котельню, функціонує система опалення, збудовано технічне приміщення для  зберігання палива та інвентарю, організовано дитячі бібліотечки у кожному класі,  педагоги – професіонали з чималим стажем роботи, функціонує їдальня, де готують смачні обіди.
Всі ремонти, придбання меблів та інші роботи лягали на  плечі батьків, вчителів, частково місцевої влади. Щось надавали централізовано, а щось робили роками за рахунок меценатів. На все це витрачено понад 70 тисяч гривень!!!  Біля школи є сучасний дитячий майданчик, стадіон, триває будівництво стадіону зі штучним покриттям та павільйону. І все це треба враз перекреслити, знищити, оптимізувати?!
Навчання у школі розпочинається о 9 год. Нам пропонують  добиратися вщерть переповненим автобусом (якщо вистачить місць) до інших шкіл в час, коли весь світ охопила пандемія коронавірусу і є певні обмеження для перевезення пасажирів. Діти з сіл із максимальною віддаленістю до 6 км мають дістатися до міських шкіл. Цікаво, чи вистачить усім місць? У  скільки  змін вчитимуться: дві чи три?  О котрій підіймати сонного першачка чи молодшого школяра: о 6, 7 годині ранку, аби підлаштуватися під рейсовий автобус, який  відправляється з села о 7 год. 40 хв., а наступний – о 9 год., тоді як навчання у школі розпочинається о 8 год. 30 хв.?
А тепер про дорогу додому. Як дістатися, адже не завжди розклад руху марщруток збігається з розкладом уроків. Автобус з міста відправляється о 13:15, 14:52 та  16:10. Як в холодну пору року, у  мороз малолітній дитині стояти на автобусній зупинці? І як відпускати дітей самих, без супроводу дорослих у міську школу, адже часто ЗМІ рясніють повідомленнями про викрадення дітей?!
І ще одне − наші дороги! Так, добре, якщо вони є! Але у багатьох селах немає їх, там не тільки позашляховик не проїде, а не виїхати і підводою. І це такою має бути сучасна НУШ? Турбота про дітей, про майбутнє  України?! Так, в аспекті конституційного подання положення частини третьої статті 53 Конституції України: “Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах”.
Батьки мають право пріоритету у виборі виду освіти для своїх малолітніх дітей! Хочеться вірити, що переможе здоровий глузд та правові норми і діти здобуватимуть початкову освіту у рідному селі, а не за шість кілометрів від власних домівок.
З повагою та криком душі, з надією на продовження  здобуття початкової освіти у своєму селі – учні, батьки, вчителі Великомлинівецької початкової школи”
Безумовно, ми не могли залишити поза увагою звернення людей і негайно звернулися за роз’ясненням до начальниці управлінні освіти і науки Тернопільської ОДА Ольги Хоми.
“Кроки щодо оптимізації навчальних закладів робить безпосередньо новостворена громада. Тобто, жодна із громад, яка має певні плани щодо оптимізації своєї мережі шкіл чи приведення її до відповідності кількості учнів і освітньої субвенції, яка до них надходить, розглядають ці питання самостійно. Фактично, вони лише інформують управління освіти про те, що зробили той чи інший крок, зокрема, понизили в ступені чи ліквідували той чи інший навчальний заклад тощо.
Знаю, що у Кременецькій громаді відбулося засідання комісії з питань освіти  і  бюджету, під час якого обговорювали питання щодо оптимізації мережі. Але які саме – наразі не знаємо.
Справа в тому, що державна субвенція видається відповідно до кількості дітей, яка навчається у тій чи іншій громаді. Ми проводили співбесіди з керівниками відділів освіти громад, під час яких обговорювали питання субвенції. У кожній громаді – різний рівень наповнюваності класів. У когось це – 10 учнів, а в когось – 15. У Кременецькій міській громаді коефіцієнт наповненості є вищим, ніж у сільській громаді, і становить 21 учень. З огляду на це громада приймає ті чи інші рішення”, – повідомила головна освітянка області.
Тоді ми поспілкувалися з головою Кременецької громади Андрієм Смаглюком, щоб він підтвердив чи спростував факт закриття Великомлинівецької початкової школи.
“Цей заклад є навчально-виховним комплексом, оскільки в ньому розміщений ще й дитячий садочок. Школа розташована у приміській зоні, тому більшість дітей з того села відвідують міські школи. Там, справді, навчається дуже мало учнів. Тому є пропозиція внести цей НВК до переліку тих, що підлягають реорганізації.
17 квітня о 15 год. відбудуться громадські слухання. Лише  після цього ми зможемо прийняти якісь рішення. Наразі школа діє, діти навчаються. Є пропозиція, яку потрібно обговорити разом із громадськістю. Буду вдячний за співпрацю і розуміння”, – сказав голова громади.