Повідомити новину

Поширити:

У Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області відбувся круглий стіл, присвячений захисту прав людини при затриманні. Директор РЦ Ірина Хондогій, представник управління дотримання прав людини Національної поліції України, капітан поліції Ірина Ніколаєва, адвокати Надія Сампара, Яна Оскоріп, Петро Корф та фахівці системи безоплатної правової допомоги обговорили актуальні питання, що виникають при забезпеченні права на захист затриманої особи.
За словами Ірини Хондогій, система безоплатної правової допомоги забезпечує контроль та відповідне реагування на випадки порушення строків інформування про затримання особи. При виявленні недотримання строків фахівець відділу організації надання БВПД подає доповідну записку про порушення, на підставі якої центр інформує керівництво Нацполіції області, яке, у свою чергу, вживає заходи реагування.
Надія Сампара та Яна Оскоріп звернули увагу на затримання осіб без ухвали суду у випадках, коли відсутність дозволу суду є грубим порушенням прав людини. Стаття 208 Кримінального процесуального кодексу України визначає чіткий перелік випадків, коли особу можуть затримати без ухвали суду. Це зокрема «безпосередньо після вчинення злочину», проте трапляються випадки, коли людину затримують через значний проміжок часу, навіть більше доби з моменту вчинення злочину. Це грубе порушення базових прав людини, оскільки в такому випадку дозвіл на затримання повинен дати суд.
Ірина Ніколаєва розповіла про систему Custody Records – автоматизовану систему обліку дій із затриманими особами, в якій міститься електронне досьє на кожного затриманого. У цю єдину облікову картку обов’язково вноситься інформація про особу, поліцейського, який або яка проводили затримання, очевидців, причини та підстави позбавлення волі, дані про проведення слідчих дій. Загалом система об’єднує в єдиний комплекс відеофіксацію в ізоляторах тимчасового тримання, підрозділах поліції та відео з бодікамер поліцейських. Впровадження такої системи є важливим кроком у підвищенні якості забезпечення права особи на захист.
Довідково: згідно ч. 1 статті 208 КПК України затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі можна лише у випадах:
якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;
якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;
якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України;
якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого статтями 255, 255-1, 255-2 Кримінального кодексу України.
 
Ірина Ніколаєва також розповіла про систему Custody Records – автоматизована система обліку дій із затриманими особами, в якій міститься електронне досьє на кожного затриманого. У цю єдину облікову картку обов’язково вноситься інформація про особу, поліцейського, який або яка проводили затримання, очевидців, причини та підстави позбавлення волі, дані про проведення слідчих дій. Загалом система об’єднує в єдиний комплекс відеофіксацію в ізоляторах тимчасового тримання, підрозділах поліції та відео з бодікамер поліцейських
Впровадження такої системи є важливим кроком у підвищенні якості забезпечення права особи на захист – підсумували учасники заходу.